Քաղաքական 14:10 16/04/2020 Հայաստան
«Հարգելի լրագրողներ, ուզում եմ հավատացած լինեք, որ ձեզանից ավելի շատ ես եմ շահագրգռված շփվելու մեր լրատվամիջոցների հետ, որովհետև ոչինչ չունեմ թաքցնելու, և, իրոք եկել է ժանամակը, երբ պատրաստ եմ պատասխանելու բոլոր հարցերին»,-  լրագրողներին ասաց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, որը եկել էր Ազգային ժողով՝ մասնակցելու 2016թ. ապրիլին ծավալված ռազմական գործողությունների հանգամանքները ուսումնասիրելու նպատակով ստեղծված հատուկ քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքներին։
Նա նշեց, որ ելնելով սրանից՝ դիմել էր հանձնաժողովին իր մասնակցությամբ նիստն անցկացնել արտակարգ դրության ավարտից հետո, բայց հանձնաժողովը նպատակահարամար է համարել նիստը անցկացնել ամսի 16-ին, ինչպես հայտնի է արտակարգ դրությունն էլ երկարացվեց։
«Ուստի ես, փաստորեն, այդ հնարավորությունից զրկված եմ, որովհետև հարցն այնքան է կարևոր, որ ոտքի վրա 1-2 պատասխաններով չեմ կարող գոհացնել ոչ  ձեզ, ոչ էլ մեր  հանրությանը։ Ուստի խոստանում եմ՝ արտակարգ դրության ավարտից անմիջապես հետո կհրավիրեմ բոլոր լրատվամիջոցներին, որոնք գործում են Հայաստանում և միայն ապրիլյան իրադարձությունների հետ կապված կպատասխանեմ բոլոր հարցերին։
Որպեսզի փոքր ինչ այս իրավիճակը հարթեմ, կարծում եմ, որ հիմա կամ մի քանի րոպե հետո իմ գրասենյակը կտարածի հայտարարություն։ Խնդրում եմ՝ ծանոթացեք այդ հայտարարությանը և ինձ հնարավորություն տվեք մասնակցել հանձնաժողովի նիստին»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը։

Politics 15:28 16/04/2020 Armenia
Third President of Armenia Serzh Sargsyan says he is ready to reveal details from the Four-Day April War and answer all questions of reporters once the state of emergency is lifted in Armenia.
"Dear journalists, believe me, I am more interested in talking to the media than you, simply because I have nothing to hide. In fact, the time has come and I am ready to answer all questions,” said the ex-president, who was going to attend a special meeting of the National Assembly commission for the investigation of hostilities launched by Azerbaijan against Artsakh in April 2016.
Sargsyan said he had asked the commission to hold the session with his participation after the end of the state of emergency, but the commission considered it expedient to hold the session on April 16 as the state of emergency was extended.
"Therefore, in fact, I am deprived of that opportunity as the issue is so important that I will not satisfy you or the public by answering one to two questions,” he said “I promise that once the state of emergency is over, I will invite all the media outlets operating in Armenia and I will answer all questions related to the April events.”
“To settle the situation a little, I think that my office will issue a statement at the moment or in a few minutes. Please get acquainted with that statement and allow me to participate in the meeting of the commission,” Serzh Sargsyan said.