Առողջություն 11:37 30/04/2020 Հայաստան
«Ռեկորդային՝ վատ իմաստով կորոնավիորւսի վարակվածության 134 դեպք է արձանագրվել երեկ»,- այսօր կառավարության նիստի ժամանակ հայտարարեց Արսեն Թորոսյանը:
Ըստ նախարարի, այդ քաղաքացիների մեջ եղել են շատ փոխկապակցված անձինք, բայց չի կարող ասել, որ այսօր էլ այդքան վարակված կլինի, հնարավոր է ավելի քիչ լինի:
Թորոսյանը հայտնեց, որ վարակվածների թիվը հասել է 2066-ի, 29 բուժված քաղաքացի կա: Փաստացի բժշկական հսկողության տակ գտնվող անձանց թիվը 113 է, արձանագրվել է երկու մահվան դեպք:
Նախարարը նկատեց, որ կորոնավիրուսից ընդհանուր մահերի թիվը հասել է 32-ի:
Կառավարության անդամներին տեղեկացվեց, որ արհեստական շնչառության սարքերին միացված 6 քաղաքացի կա, ծայրահեղ ծանր վիճակում է 17 մարդ, ծանր վիճակում՝ 59:
«Իրադարձությունների զարգացման այս սցենարի դեպքում, մենք հավանաբար շուտով կանցնենք առանց ախտանիշների հիվանդներին չհոսպիտալացնելու ռազմավարությանը»,- հայտնեց Արսեն Թորոսյանը և հավելեց, որ այս տեմպերով 5-6 օր կարող են դեռ ձգել այդ որոշման ընդունումը:
Առողջապահության նախարարը տեղեկացրեց, որ մի դեպք է եղել, որից միշտ խուսափել են, դա հուղարկավորման արարողությանը վարակված անձի մասնակցությունն է եղել:
Թորոսյանը կրկին կոչ արեց քիչ թվով մասնակցել թաղման արարողություներին:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարց ուղղեց պարետ Տիգրան Ավինյանին, թե այս իրավիճակում փոփոխվո՞ւմ են պլանները:
Տիգրան Ավինյանը հայտարարեց, որ պլանները չեն փոխվում. «Բայց, ըստ այս դինամիկայի, հետագայում որոշումը կարող է փոփոխվել: Այս տրամաբանությամբ մայիսի 4-ից էական ոլորտները բացվելու են՝ անվտանգության պայմանների խստիվ պահպանմամբ»:
Վարչապետը տեղեկացրեց, որ նախորդ օրն ընտանիքով դուրս է եկել զբոսնելու և նկատել, որ մարդիկ խմբերով կանգնած են ու կոչ արեց պահպանել սահմանափակումները:
Ըստ վարչապետի, մինչև մյուս տարվա մարտ-ապրիլ ամիսը լինելու են վարակի դեպքեր և ոչ միայն Հայաստանը, այլև ոչ մի այլ երկիր չի կարող փակ պահել տնտեսությունը:

Политика 12:50 30/04/2020 Армения
Арсен Торосян: По всей вероятности, вскоре будем вынуждены отказаться от стратегии госпитализации пациентов без симптомов
В Армении 29 апреля зафиксирован рекордный рост числа заболевших коронавирусом – подтверждено еще 134 случая новой коронавирусной инфекции, заявил на заседании правительства в четверг, 30 апреля, министр здравоохранения РА Арсен Торосян.
По словам министра, среди этих граждан было много взаимосвязанных лиц. При этом Торосян указал, что он не может утверждать, что и сегодня будет столько заразившихся, возможно, их будет меньше.
Торосян указал, что общее число инфицированных составило 2066 человек, за сутки выздоровели 29 пациентов, лечение на данный момент получают 1103 человека, число умерших достигло 32.
«К аппарату искусственной вентиляции легких подключены 6 граждан, 17 пациентов находятся в крайне тяжелом состоянии. В тяжелом состоянии – 59 пациентов», – представил данные Арсен Торосян.
«При таком сценарии развития событий мы в скором времени, по всей вероятности, будем вынуждены отказаться от стратегии госпитализации бессимптомных пациентов», – заявил Торосян, добавив: при сохранении подобных темпов Минздрав сможет отсрочить принятие этого решения еще на 5-6 дней.
«Имел место случай, когда инфицированный принимал участие в похоронах, и в результате этого заразились и другие участники церемонии», – сообщил глава Минздрава Армении, призвав ограничить число участников таких церемоний.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян спросил вице-премьера, коменданта во время ЧП Тиграна Авиняна, не меняются ли планы в такой ситуации.
«Наши планы пока не меняются. В целом круг определен. При этом, в зависимости от динамики распространения вируса, наши решения могут меняться. По этой логике с 4 мая ограничения будут сняты для ряда существенных сфер – с условием строжайшего соблюдения норм безопасности», – ответил Авинян.
Между тем, премьер Никол Пашинян отметил, что во время вчерашней прогулки с семьей  он обратил внимание на то, что люди стояли группами на улицах, беседовали, призвав соблюдать требования, установленные введенными ограничениями.
По словам премьера, очевидно, что, как минимум, до марта-апреля следующего года будут выявляться новые случаи заражения, не только Армения, но и ни одна страна в мире не может жить в закрытом режиме год.