Հասարակություն 09:00 20/06/2020 Աշխարհում
Խորհրդային լեգենդար հրամանատարներ Հովհաննես Բաղրամյանը և Ալեքսանդր Վասիլևսկին անձամբ թույլ են տվել կոչումով ավագ  Իվան Մորնովին մասնակցել 1945 թվականի հունիսի 24-ին Մոսկվայի Կարմիր հրապարակում անցկացված Հաղթանակի օրվա շքերթին: Նա փաստացի չէր համապատասխանում մասնակցի չափանիշներին՝ ցածր հասակի պատճառով, բայց ռազմական ղեկավարները հնարամիտ ելք են գտել այդ իրավիճակից: Այդ մասին «ՌԻԱ նովոստի»-ին պատմել է  Բաղրամյանի թոռնուհի Կարինե Նաջարովան:
«Պատերազմի եզրափակիչ փուլի 10 ճակատներից յուրաքանչյուրը պետք է կազմեր մեկ համախմբված գունդ, որոնց կազմում պետք է ընտրվեին առավել արժանի մարտիկներն ու ռազմաճակատի հրամանատարները: Բաղրամյանին վստահված էր երկու գնդի ձևավորումը՝ իր 1-ին Բալթյան ճակատի և 3-րդ Բելառուսի ռազմաճակատի: Պատերազմի վերջում Իվան Քրիստափորին եղել էր Բելառուսական 3-րդ ռազմաճակատի հրամանատարի տեղակալը և որոշ ժամանակ նաև նրա հրամանատարը»,- ասում է Կարինե Նաջարովան:
Հանձնարարականի վերջնաժամկետը սահմանվել էր մինչև հունիսի 10-ը: Այդ օրը բոլոր կազմավորված գնդերը պետք է ժամանեին Մոսկվա, որտեղ շքերթի յուրաքանչյուր մասնակից պետք է ստանար համազգեստ:
«Հաղթանակի շքերթին նախապատրաստվելիս տեղի է ունեցել մի հետաքրքիր դեպք: Բելառուսի 3-րդ ռազմաճակատի նախկին հրամանատար, մարշալ Ալեքսանդր Միխայլովիչ Վասիլևսկին, բանակի գեներալ Իվան Քրիտափորի Բաղրամյանի ուղեկցությամբ, որը նոր էր ստանձնել ռազմաճակատի հրամանատարությունը, իրականացնում էին շքերթին մասնակցելու թեկնածուների նախնական ստուգում ՝ շրջելով հաղթանակած զինվորների շարքերով: Վասիլևսկին հաճախ էր կանգ  առնում զինվորների առջև, զրուցում նրանց հետ»,- պատմում է Նաջարովան:
Ինչ-որ պահի Վասիլևսկին և Բաղրամյանը հասել են «մերժվածների» խմբին, որոնց թույլ չէին տվել մտնել Հաղթանակի շքերթի մասնակիցների կազմի մեջ:
«Նրանք քիչ էին, և Ալեքսանդր Միխայլովիչն անմիջապես սկսել է հետաքրքրվել նրանցից յուրաքանչյուրով: Նա ուշադիր նայել է ավագ Մորենովին: Շքանշանների շարքում տեսավ «Փառքի» երկու` II և III աստիճանների մեդալները: Ժպտաց և ասել՝ «Երևի գոհ չես, որ պատերազմը ավարտվեց, կարող էիր երրորդ «Փառքը» ստանալ»,- պատմում է Նաջարովան:
Մորենովը մի փոքր վարանել է, ապա ասել. «Ինչո՞ւ  գոհ չեմ, նացիստները պարտվել են»: Վասիլևսկին հարցրել է. «Դե, ինչո՞ւ են քեզ շքերթից հանել»: Մորենովը պատասխանել է. «Կարճլիկ եմ, պարոն Սովետական Միության մարշալ»:
«Եվ ինչքա՞ն»,- հարցրել է Վասիլևսկին:
«Երկու սանտիմետր, իմ հասակը 168 սմ է»,- պատասխանել է Մորենովը:
«Վասիլևսկին, չդադարելով ժպտալ, դիմել է Բաղրամյանին՝ ի՞նչ անենք Իվան Քրիստափորի: Բաղրամյանն էլ բեղերի տակից ժպտալով ասել է՝ «Ինչ որ բան պետք է մտածենք»,- նշում է Նաջարովան:
«Իսկ Վասիլևսկին արդեն գտել էր ելքը.«Ի՞նչ կլինի, եթե  երկու գլխարկ ծալենք և սաղավարտի տակ դնենք»: Բոլորը ծիծաղելեն, իսկ մարշալը շարունակել՝ չնեղացնենք ավագին, թող  գնա Մոսկվա»,- հայտնել է գործակալության զրուցակցուհին:
«Այդպես, ավագ Մորենովը 1945 թվականի հունիսի 24-ին  մասնակցել է «Հաղթանակի շքերթին»»,- ամփոփեց Մարշալ Բաղրամյանի թոռնուհին:
1945 թվականի հունիսի 24-ին Մոսկվայի Կարմիր հրապարակում անցկացված Հաղթանակի շքերթը պատմական էր՝ ի նշանավորումն Հայրենական մեծ պատերազմում ֆաշիստական Գերմանիայի նկատմամբ ԽՍՀՄ-ի  տարած հաղթանակի:
Տոնակատարությանը մասնակցելու համար պատերազմի ավարտին գործող յուրաքանչյուր ճակատից ձևավորվել և պատրաստվել էին միասնական գնդեր, որոնք պետք է ղեկավարեին ռազմաճակատի հրամանատարները: Շքերթի մասնակիցների համար կարվել էր հատուկ շքերթի համազգեստ: Շքերթը վարում էր Գերագույն գլխավոր հրամանատարի տեղակալ, մարշալ Գեորգի Ժուկովը: Շքերթը ղեկավարել է մարշալ Կոնստանտին Ռոկոսովսկին:
Շքերթը տևել է 2 ժամ (122 րոպե) ուժեղ անձրևի տակ: Մասնակցել է  24 մարշալ, 249 գեներալ, 2536 սպա, 31116 սերժանտ և զինվոր:

Общество 17:05 19/06/2020 В мире
Внучка Баграмяна Каринэ Наджарова рассказала интересный эпизод о Параде Победы на Красной площади в Москве 1945 года
Легендарные советские полководцы Иван Баграмян и Александр Василевский лично разрешили старшине Ивану Моренову участвовать в параде Победы на Красной площади в Москве 24 июня 1945 года - тот формально не подходил по росту, но военачальники придумали остроумный выход из этой ситуации, рассказала РИА Новости внучка Баграмяна Каринэ Наджарова.
"Каждый из 10 существовавших на заключительном этапе войны фронтов должен был сформировать один сводный полк, в который нужно было отобрать самых заслуженных бойцов и командиров фронта. Баграмяну было поручено сформировать два полка – сводный полк его 1-Прибалтийского фронта и 3-го Белорусского фронта, так как в конце войны Иван Христофорович одновременно выполнял обязанности заместителя командующего войсками 3-го Белорусского фронта и некоторое время был его командующим", - сказала Каринэ Наджарова.
Срок выполнения задачи был установлен до 10 июня. В этот день все сформированные полки должны были прибыть в Москву, где каждый участник парада получал обмундирование.
"В период подготовки к Параду Победы произошел любопытный случай. Бывший командующий 3-м Белорусским фронтом маршал Александр Михайлович Василевский в сопровождении принявшего от него недавно командование фронтом генерала армии Ивана Христофоровича Баграмяна осуществляли предварительный смотр кандидатов для участия в Параде. Обходя строй воинов – победителей, Василевский часто останавливался перед солдатами, заговаривал с ними", - рассказала Наджарова.В какой-то момент Василевский и Баграмян дошли и до группы "обделенных" - тех, кто не проходил в состав участников Парада Победы.
"Их было немного, тут уж Александр Михайлович стал интересоваться каждым в отдельности. Внимательно посмотрел и на старшину Моренова. Среди других наград увидел два Ордена Славы – II и III степени. Улыбнулся: "Что, старшина, наверное, недоволен, что война кончилась? А то могла быть и третья "Слава", - говорит Наджарова.
По ее словам, Моренов чуть замялся, потом проговорил: "Почему недоволен? Победили же фашистов". Василевский: "Ну а почему Вас отставили от Парада?" Моренов: "Не дорос, товарищ Маршал Советского Союза".
"И на сколько?", - поинтересовался Василевский. "На два сантиметра. У меня – 168", - ответил Моренов.
"Василевский, не переставая улыбаться, повернулся к Баграмяну: "Что, Иван Христофорович, будем делать?". "Баграмян тоже улыбнулся в усы: "Надо что-нибудь придумать", - продолжает Наджарова.
"А Василевский уже и придумал: "Что, если пилотку вдвое сложить и под каску подложить?". Все засмеялись, а маршал продолжал: "Не будем портить настроение старшине. Пусть едет в Москву", - сказала собеседница агентства. "Так старшина Моренов стал участником Парада Победы 24 июня 1945 года", - резюмировала внучка маршала Баграмяна.
Парад Победы в Москве на Красной площади 24 июня 1945 года — исторический парад в ознаменование победы СССР над фашистской Германией в Великой Отечественной войне.