Հասարակություն 13:42 20/06/2020
Գեղարքունիքի մարզի որոշ համայնքներում երկու օր շարունակ տեղացած կարկուտը լուրջ վնասներ է հասցրել գյուղատնտեսությանը։
Կարկտի հետևանքով բավականին լուրջ վնասներ են կրել մարզի Շողակաթ և Հայրիվանք համայնքները, ինչպես նաև Ջիլ բնակավայրը։
Շողակաթի համայնքապետ Սուլիկո Շուշանյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ երկու օրվա ընթացքում կարկուտը գրեթե 100%-ով վնասել է բերքը։
«Մոտ հիսուն հեկտար տարածք ունեցող ծիրանի այգիները ոչնչացրել է կարկուտը, պտղատու այգիներ են վնասվել։ Ցանքատարածությունները, խոտարքները, տնամերձ այգիները, ամեն ինչ փչացրել է։ Տանձի, խնձորի, ծիրանի, սալորի և կեռասի բերքը ամբողջապես ոչնչացել է։ Իսկ տնամերձ հողամասերում էլ վնասվել են այն մշակաբույսերը, որոնք ցանել են մարդիկ՝ կարտոֆիլ, լոբի։ Ցորենի և գարու ցանքատարածություններն էլ են վնասվել»,- տեղեկացրեց համայնքնապետը։
Նրա խոսքով, համայնքում հատվածներ կան, որ բերքը 100%-ով է ոչնչացել, հատվածներ էլ կան՝ 70%-ով։
«Բայց չկա հատված, որ վնաս կրած չլինի, մի տեղ մի քիչ շատ է խփել, մի տեղ՝ ավելի քիչ։ Դե համատարած չի խփում կարկուտը, տեղ-տեղ է խփում։ Օրինակ, Ջիլում լոբու և կարտոֆիլի բերքը 80%-ով ոչնչացել է։ Շորժայում (Շողակաթի հին անունն է) հիմնականում այգիներն ու ցանքատարածություններն են վնասվել, ցորենի ու գարու բերքն է վնասվել»,- նշեց Շուշանյանը։
Նրա խոսքով, Շորժայում կարկտի հետևանքով սատկել է նաև 10 գլուխ ոչխար, կենդանիները դաշտում են մնացել և  կարկտի ժամանակ սատկել են։
Հայրավանքի համայնքապետ Սասուն Համբարձումյանն էլ մեզ հետ զրույցում ասաց, որ մոտավորապես 40 րոպե տեղացած կարկուտը հողին է հավասարեցրել գարու և ցորենի դեռևս հասկ չդարձած ծիլերը։
«Ամբողջ համայնքի տարածքով համատարած կարկուտ է տեղացել, դեռ հաշվարկներ չենք կատարել՝ որքան վնաս է կրել համայնքը, բայց գարու ու ցորտենի դաշտերը կարկուտն ամբողջությամբ «հնձեց»։ Իսկ պտղատու ծառերի ու մյուս մշակաբույսերի վնասներ կարելի է ասել չեն եղել, քանի որ կարտոֆիլը դեռ չի ծլել, ծառերն էլ դեռ պտուղ չունեն»,- ասաց նա։
Գեղարքունիքի մարզպետարանից մեզ հայտնեցին, որ կարկտի պատճառած վնասների մասին կխոսեն երկուշաբթի օրը, երբ վնասը գնահատող համայնքային հանձնաժողովները ուսումնասիրություն անցկացնեն և տվյալներ հաղորդեն։
«Հանձնաժողովները պետք է ուսումնասիրություններ անցկացնեն այն համայնքներում, որտեղ կարկուտ է տեղացել, և ըստ այդմ հասկանան՝ արդյո՞ք համայնքը համարվում է կարկտից տուժած, թե՝ ոչ»,- ասացին մարզպետարանից։
Հարցին՝ արդյո՞ք մարզը հակակարկտային կայան չունի, մարզպետարանից պատասխանեցին՝ ոչ.
«Մարզը տիրույթ, այսինքն՝ հարթ մակերես չունի, որը մեկ  կայանը կկարողանա ծածկել և այդ պատճառով մի քանի կայանի անհրաժեշտություն կա։ Հարցը մարզպետարանի ուշադրության կենտրոնում է, դիմում է ներկայացվել կառավարություն»։

Экономика 16:15 20/06/2020 Армения
В некоторых общинах Гегаркуникской области Армении град, продолжающийся на протяжении двух дней, нанес серьезный ущерб сельскому хозяйству.
Вследствие града огромный ущерб был нанесен общинам Шогакат и Айраванк, а также населенному пункту Джил.
Руководитель общины Шогакат Сулико Шушанян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметил, что за два дня град почти на 100% повредил урожай.
«Град уничтожил абрикосовые сады площадью около 50 гектаров, повреждены также плодовые сады. Посевные площади, приусадебные участки, град навредил всему. Полностью уничтожен урожай груш, яблок, абрикоса, сливы и вишни. А на приусадебных участках поврежден картофель, фасоль. Повреждены также посевные площади пшеницы и ячменя», – сообщил глава общины.
По его словам, в общине есть участки, на которых урожай уничтожен ан 100%, есть участки, где на 70%.
«Но нет участков, где бы вовсе не было повреждений, где-то просто много, где-то меньше. К примеру, в Джиле урожай картофеля и фасоли уничтожен на 80%. В Шогакате в основном повреждены сады и посевные площади, а также урожай пшеницы и ячменя», – отметил С. Шушанян.
По его словам, в Шогакате вследствие града погибли также 10 овец, животные остались в поле и погибли во время града.
Руководитель общины Айраванк Сасун Амбарцумян же в беседе с корреспондентом Panorama.am сказал, что длившийся около 40 минут град сравнял с землей ростки ячменя и пшеницы.
«На всю территорию общины обрушился град, пока мы не произвели расчеты, чтобы узнать, какой ущерб нанесен общине, но и посевные площади ячменя и пшеницы град полностью “скосил”. Можно сказать, что почти не нанесен ущерб по части других плодовые деревьев и урожая, поскольку картофель ещё не пророс, а деревья пока не дали плодов», – отметил он.
Из областной администрации Гегаркуника сообщили, что о причиненном градом ущербе сообщат в понедельник, когда проводящие оценку ущерба общинные комиссии проведут исследования и сообщат данные.
«Комиссии должны провести исследования в тех общинах, на которые обрушился град, и уже на основании этого поймут, действительно ли община может считаться пострадавшей от града или нет», – отметили из администрации.
На вопрос, установлена ли в области противоградовая станция, из администрации ответили – «нет».
«В области нет ровных участков, поверхностей, которую бы покрыла одна станция, именно по этой причине существует необходимость в установке нескольких станций. Вопрос находится в центре внимания областной администрации, подана заявка в правительство», – отметили из администрации.