Առողջություն 14:47 07/07/2020 Աշխարհում
Վենետոյի նահանգապետը նոր հրամանագիր է ստորագրել և կառավարությունից խնդրել է խստացնել պատժամիջոցները նրանց համար, ովքեր չեն պահպանում սահմանափակումներն ու տարածում են վարակը։ Այս մասին գրում է liveitaly-ն։
Վենետոյի նահանգապետ Լուկա Ձայան Իտալիայի նահանգապետերից առաջինն է, որ որոշել է  կրկին խստացնել շրջանի այցելուների և շրջանի բնակիչների համար վարքագծի կանոնները։
Ձայան ներկայացրել է տարածաշրջանային նոր կանոնակարգը, որը նախատեսում է 14-օրյա մեկուսացում՝
-Վենետոյի բոլոր բնակիչների համար, որոնք վարակված անձի հետ շփում են ունեցել,
- ռիսկի գոտում գտնվող երկրներից Վենետո եկողները՝ ներառյալ ԱՄՆ, Լատինական Ամերիկա, Ռուսաստանի Դաշնություն, Իսրայել,
- վարակի ախտանիշների առկայության դեպքում (բարձր ջերմություն և շնչառության հետ կապված խնդիրներ):
Պարտադիր ստուգում նրանց համար, ովքեր Վենետո են վերադառնում 120 ժամից պակաս գործուղումներից (ընկերության յուրաքանչյուր աշխատողի համար հազար եվրո տուգանքի սպառնալիքով)։ Յուրաքանչյուր վերահսկող մարմնի պարտականությունն է քաղաքապետին, պրեֆեկտուրային և դատական իշխանություններին տեղեկացնել մեկուսացման մեջ գտնվող բոլոր անձանց անձնական տվյալները և, առաջին հերթին, նրանց, ովքեր հրաժարվում են հոսպիտալացումից:
Յուրաքանչյուրը, ով կթաքցնի թեստի արդյունքները, հիվանդության հաստատման դեպքում, կարող է ձերբակալվել և դատապարտվել։
«Ազգային մակարդակով, ես ակնկալում եմ, որ մեկուսացումը կկարգավորվի. խախտողների համար պատիժը պետք է լինի ոչ միայն հազար եվրոյի տուգանք, այլև շատ ավելի լուրջ հետևանքներ»,-ասել է նահանգապետը:
Նշվում է, որ հուլիսի 1-ից մինչ օրս Վենետոյում 28 նոր վարակի դեպք է արձանագրվել։
«Կասեք սա մանրուք է, սակայն անհանգստացնում է, քանի որ դրանցից 15-ը ներմուծված դեպքեր են օտարերկրացիների կողմից: Այսօր հենց սա է իսկական խնդիր տարածաշրջանի բնակիչների համար ՝ կորոնավիրուսի տարածման առումով»,-ասել է Ձայան:

Общество 14:57 07/07/2020 В мире
Губернатор Венето Лука Дзайя первым из губернаторов областей Италии решил снова ужесточить правила поведения для приезжих и жителей региона, кто по различным причинам находился в течение некоторого времени в странах, классифицированных как зоны высокого эпидемиологического риска.
Дзайя представил новое региональное постановление, предусматривающее следующее:
обязательство 14-дневной изоляции:
- для всех жителей Венето, в случае контакта с зараженными субъектами;
- приезжающим в Венето из стран в зоне риска (в т.ч. США, Латинская Америка, РФ, Израиль);
- при наличии симптомов инфекции (высокой температуры и проблем с дыханием).
обязательный тест в виде двух мазков для тех, кто возвращается в Венето из командировок продолжительностью менее 120 часов (под угрозой штрафа в размере одной тысячи евро за каждого сотрудника компании);
обязанность каждого контролирующего органа сообщать мэру, префекту и судебным органам личные данные всех лиц, находящихся в изоляции, и прежде всего, тех, кто отказывается от госпитализации.
Тот, кто скрывает результаты теста, в случае подтверждения наличия заболевания, рискует, согласно национальному законодательству, арестом и осуждением за несоблюдение положений органа власти.
В тот день, когда новое исследование, проведенное изданием Sole 24 Ore, присуждает Дзайе титул наиболее поддерживаемого избирателями губернатора страны, он обращается к правительству: «На национальном уровне я ожидаю, что вопрос изоляции будет решен; наказанием для нарушителей должны стать не только штрафы в тысячу евро, а гораздо более серьезные последствия».
Губернатор добавил: «С первого июля по сегодняшний день в Венето было 28 новых инфекций, вы скажете, это мелочь, вероятно, это так, но беспокоит, что 15 из них - это импортированный вирус, который завезли иностранцы. Именно они сегодня являются реальной проблемой для жителей области, с точки зрения распространения коронавируса».