Առողջություն 18:57 29/07/2020 Հայաստան
«Բոլորս տեսնում ենք բացարձակ թվով և կատարված թեստերի թվով  նոր դեպքերի անկում, որը տեղի է ունենում դանդաղ»- պարետատան նիստից հետո ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
«Այս շաբաթ դեռ ամենամեծ թիվը եղել է 308։ Համեմատելով նախորդ շաբաթների թվերի հետ, ակնհայտ է, որ ունենք բարելավում։ Ինչը լավ հնարավորություն է իրավիճակը լավացնելու, որ այլևս ճգնաժամային իրավիճակ չլինի»,-հավելեց Թորոսյանը։
Ինչ վերաբերում է համաճարակային պիկին, ապա Թորոսյանի խոսքով այն եղել է հուլիսի 6-ին։
«Մեր տվյալներով՝ ամենաշատ ակտիվ պացիենտ ունեցել ենք հուլիսի վեցին։  Այսինքն՝ եթե դա համարենք պիկ համաճարակաբանորեն, ապա մեր պիկը եղել է հենց այդ օրը։ Այդ օրվանից հետո ավելի քիչ պացիենտներ ենք ունեցել»,-ասաց Թորոսյանը։
Անդրադառնալով հիվանդանոցային մահճակալների ծանրաբեռնվածությանը, Թորոսյանն ասաց, որ ունենք բազմաթիվ ազատ մահճակալներ։ Հետևաբար մի շարք  ԲԿ-ներ կվերադառնան իրենց բնականոն աշխատանքին։
«Վանաձորի ինֆեկցիոն հիվանդանոցը, Վեդու բժշկական կենտրոնը և Դիլիջանի բժշկական կենտրոնը օգոստոսի մեկից կվերադարձնենք իրենց հիմնական աշխատանքին։ Եվս  3 բժշկական կենտրոններ Երևանում մոտակա 7-10 օրերի ընթացքում համաճարակային իրավիճակի կայունացման նույն տեմպի պահպանման դեպքում նույնպես կվերադառնան իրենց աշխատանքին և այս տրամաբանությամբ  կշարունակենք։ Հավելյալ մահճակալների ֆոնդ չենք պահի, բայց միևնույն ժամանակ 2800-ին մոտ մահճակալային ֆոնդը միշտ պատրաստ է լինելու»,-ասաց Թորոսյանը։

Здоровье 20:06 29/07/2020 Армения
«Все мы видим снижение числа случаев проведенных тестов и выявленных случаев коронавируса, однако, процесс происходит медленно», – заявил в ходе брифинга после заседания комендатуры министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
«Зафиксированный на этой неделе самый высокий показатель составил 308 случаев. По сравнению с данными прошлых недель, очевидно, что налицо улучшение. И это является отличной возможностью по улучшению ситуации в целом, устранению кризисной ситуации», – отметил А. Торосян.
Что касается пика, то, по словам А. Торосяна, он пришелся на 6 июля.
«Согласно имеющимся у нас данным, самое большое число пациентов пришлось на 6 июля. Иными словами, если посчитаем это пиком в эпидемиологическом смысле, то пик был зафиксирован именно в этот день. После этого дня фиксируется меньше случаев коронавируса», – пояснил А. Торосян.
Обратившись к загруженности коек в больницах, А. Торосян отметил, что в Армении множество свободных коек, следовательно, ряд Медцентров вернулись к своей обычной работе.
«Инфекционная больница Ванадзора, Медицинский центр Веди и Медцентр Дилижана с 1 августа вернутся к своей основной работе. Ещё 3 медцентра в Ереване в ближайшие 7-10 дней в случае сохранения аналогичных темпов также вернутся к своей работе и мы продолжим в рамках этой логики. Нет необходимости в дополнительном фонде коек, но в то же время фонд коек (примерно 2800) всегда будет готов», – отметил А. Торосян.