Հասարակություն 10:32 03/08/2020 Աշխարհում
Ֆինլանդիայի 34-ամյա վարչապետ Սաննա Մարինն ամուսնացել է։ Նրա ընտրյալը ֆուտբոլիստ Մարկուս Ռայկկոնեն է, ում հետ վարչապետը հանդիպել է շուրջ 16 տարի, փոխանցում է «Միր 24»-ը՝ հղում տալով երկրի կառավարության պաշտոնական կայքէջին։
Պսակադրությունը տեղի է ունեցել նախօրեին, արարողությանը մասնակցել է 40 հոգի՝ միայն ընտանիքի անդամներն ու զույգի ընկերները: Նորապսակ զույգը 2.5 տարեկան դուստր ունի։
Սաննա Մարինը վարչապետ է դարձել 2019 թվականի դեկտեմբերին: Նրա թեկնածությանը աջակցել են 99 պատգամավորներ, 77 հոգի էլ դեմ է քվեարկել: Նա ոչ միայն ամբողջ աշխարհի մասշտաբով ամենաերիտասարդ վարչապետն է, այլ նաև երկրի պատմության մեջ երրորդ կինն է, որ զբաղեցնում է այս պաշտոնը:

Общество 11:27 03/08/2020 В мире
34-летняя премьер-министр Финляндии Санна Марин вышла замуж за футболиста Маркуса Райкконена, с которым встречалась 16 лет, сообщает «МИР 24» со ссылкой на сайт правительства страны.
Торжество прошло накануне. Свадьба была скромной, на нее пригласили 40 человек – только членов семьи и друзей пары. У Марин и Райкконена подрастает девочка, сейчас ей 2,5 года.
Санна Марин стала премьер-министром в декабре прошлого года. Ее кандидатуру поддержали 99 депутатов, еще 77 проголосовали против. Она является не только самым молодым премьер-министром во всем мире, но и третьей женщиной за всю историю страны, которая заняла эту должность.
До того, как Марин возглавила кабинет министров, самым молодым премьер-министром во всем мире считался украинец Алексей Гончарук.