Կրթություն, գիտություն 14:16 18/08/2020 Հայաստան
Շփումների զգալի սահմանափակումը կօգնի ուսումնական գործընթացը շարունակել առանց շեղումների. Հարությունյան
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը կամավոր ինքնամեկուսացման կամ շփումների սահմանափակման կոչ է անում աշակերտներին և ուսանողներին։
«Սիրելի ծնողներ, աշակերտներ և ուսանողներ, արդեն տեղեկացրել ենք, որ բուհերում և հանրակրթական հաստատություններում ուսումնական գործընթացը մեկնարկում է սեպտեմբերի երկրորդ կեսից (բացառությամբ առաջին կուրսի ուսանողների):
Ամբողջ տարվա ընթացքում ուսումնական գործընթացն ամբողջությամբ իրականացնելու, նոր սահմանափակումներից խուսափելու համար խնդրում ենք հնարավորության դեպքում սեպտեմբերի 1-14-ը ապահովել աշակերտների, ուսանողների շփումների սահմանափակում՝ կամավոր մեկուսացում, որպեսզի առավելագույնս կտրենք համավարակի տարածման շղթաները և մեկնարկի առաջին օրվանից վիրուսը չբերենք դպրոց՝ օգնելով նաև առողջապահական համակարգին էլ ավելի նվազեցնել վարակվածների թիվը:
Շփումների զգալի սահմանափակումը մեծ հավանականությամբ կօգնի ուսումնական գործընթացը շարունակել առանց շեղումների՝ արդեն հաստատված դասացուցակներով և ծրագրերով»,- ֆեյսբուքյան էջում գրել է Արայիկ Հարությունյանը։

Министр: Существенное ограничение контактов с большой вероятностью поможет продолжить учебный процесс без отклонений
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Араик Арутюнян призвал школьников и студентов к добровольной самоизоляции или ограничению общения.
«Уважаемые родители, школьники и студенты, мы уже сообщили, что учебный процесс в вузах и общеобразовательных учебных заведениях будет возобновлен с середины сентября (за исключением студентов первого курса).
Для того, чтобы на протяжении всего года учебный процесс был осуществлен в полной мере, во избежание новых ограничений просим по возможности ограничить общение школьников и студентов в период с 1 по 14 сентября: осуществить добровольную изоляцию, чтобы максимально прервать цепочки распространения пандемии, и с первого дня начала не допустить проникновения вируса в школы, помогая также системе здравоохранения еще больше снизить число зараженных.
Существенное ограничение контактов с большой вероятностью поможет продолжить учебный процесс без отклонений по уже утвержденным расписаниям занятий и программам», – отметил он.