Կրթություն, գիտություն 09:50 14/09/2020 Հայաստան
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանն այսօր՝ ուսումնական տարվա մեկնարկին, այցելել է Արագածոտնի և Արարատի մարզեր՝ ներկա գտնվելու նախակրթարանների բացման արարողությանը:
ԿԳՄՍ նախարարության հաղորդմամբ, Արագածոտնի մարզի Գեղարոտ համայնքում Ա. Հարությունյանը Արագածոտնի մարզպետ Դավիթ Գևորգյանի և ԿԾԿ ԾԻԳ-ի  տնօրեն Գրիշա Հովհաննիսյանի  ուղեկցությամբ շրջել է նախակրթարաններում, ծանոթացել կատարված աշխատանքներին, զրուցել մանկավարժների ու ծնողների հետ: Նախարարը շնորհավորել է համայնքների բնակիչներին նախակրթարանների բացման կապակցությամբ և նշել, որ առաջիկայում  կդիտարկվի  աշակերտներին, ծնողներին և դպրոցի աշխատակազմին հուզող հարցերի լուծման հնարավորությունները։
«Նախադպրոցական կրթությունը դպրոցում ուսումնական գործընթացի հաջող մեկնարկի հենասյունն է, և նման ծրագրերի արդյունքում կրթօջախների հիմնումը վաղը գրագետ և կրթված քաղաքացի ունենալու կարևոր նախապայմանն է»,-ասել է նախարարը:
Իրականացված ծրագրի արդյունքում նախակրթարանները նաև կահավորվել են անհրաժեշտ գույքով, ապահովվել նախադպրոցական կրթության կազմակերպման համար բոլոր անհրաժեշտ պարագաներով:
ԿԳՄՍ նախարարի հաջորդ կանգառը եղել է ՀՀ  Արարատի մարզի թիվ 4 հիմնական դպրոցը, որտեղ «Կրթության բարելավում» ծրագրի շրջանակներում ստեղծված նախակրթարանը իր դռները բացել է 30 սաների առաջ:
Նախապես իրականացվել է նաև նախակրթարաններում աշխատող դաստիարակների վերապատրաստում: Ինչպես նաև՝ պահպանվել են ներառական կրթության կազմակերպման բոլոր պահանջները և նորաստեղծ նախակրթարաններն ունեն նաև հարմարեցված միջավայր, և նախակրթարաններում կրթություն են ստանալու նաև սահմանափակ հնարավորություններով երեխաների կրթության համար։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարը նախակրթարաններ շրջայցն ամփոփել է Գետազատ համայնքի միջնակարգ դպրոցում։ Գետազատի նորաբաց նախակրթարանն այս տարի ընդունելու է 20 սանի:
2020 թվականի նախադպրոցական կրթության միկրոծրագրերի իրականացմանն ուղղված նախնական աշխատանքները սկսվել են դեռևս 2019 թվականի նոյեմբերից և իրականացվում է Համաշխարհային բանկի համաֆինանսավորմամբ՝ «Կրթական ծրագրերի կենտրոն» ԾԻԳ-ի «Կրթության բարելավում» վարկային ծրագրի շրջանակում և արդեն իսկ հիմնվել է 136 նախակրթարան։

Образование 10:53 14/09/2020 Армения
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Араик Арутюнян сегодня – в день начала учебного года – посетил Арагацотнскую и Араратскую области, приняв участие в церемонии открытии дошкольных учреждений.
Как сообщает пресс-служба Министерства, министр А. Арутюнян в сопровождении губернатора Арагацотнской области Давида Геворгяна, директора отдела реализации программ Центра образовательных программ Гриши Ованнисяна осмотрел дошкольные учреждения, ознакомился с проделанной работой, побеседовал с учителями и родителями. Министр поздравил жителей   с открытием дошкольных учреждений, отметив, что в ближайшее время будут рассмотрены возможности решения интересующих учеников, родителей и сотрудников школы проблем.
«Дошкольное образование – это основа успешного начала образовательного процесса в школе. В результате таких программ создание школ является возможным предварительным условием для того, чтобы завтра иметь грамотных, образованных граждан», – отметил министр.
В результате реализации программы дошкольные учреждения были оснащены необходимым оборудованием, снабжены всем необходимым для организации дошкольного образования.
Затем министр посетил Основную школу №4 Араратской области РА, где созданное в рамках программы «Улучшение образования» дошкольное учреждение открыло свои двери для 30 воспитанников.
Заранее была проведена также переквалификация воспитателей дошкольного образования. В том числе обеспечены также все требования по организации инклюзивного образования, в новых дошкольных учреждениях создана адаптированная среда, в дошкольных учреждениях будут обучаться также дети с ограниченными возможностями здоровья.
Министр завершил свой визит в Средней школе общины Гетазат. Новое дошкольное учреждение Гетазата в этом году примет 20 воспитанников.
Предварительная работа по реализации микропрограмм дошкольного образования в 2020 году началась с ноября 2019 года и осуществляется при софинансировании Всемирного банка в рамках кредитной программы «Улучшение образования» ОРП «Центр образовательных программ», уже учреждено 136 дошкольных учреждений.