Կրթություն, գիտություն 14:09 15/09/2020 Հայաստան
Ավելի քան 5000 ուսանող իր ստորագրությամբ միացել է ԵՊՀ Ուսանողական խորհրդի նախաձեռնությանը` դիմելու կառավարություն ուսման վարձի մասնակի փոխհատուցման խնդրանք-պահանջով։
Այսօր ժամը 13։00-ին համալսարանից երթով կգնանք կառավարություն, մեր դիմումը փոխանցելու գործադիրին»,- ավելի վաղ հայտնել էր ԵՊՀ ուսխորհրդի նախագահ Դավիթ Ափոյանը:
Ուսանողները նշում են, որ համավարակով առաջացած վիճակով պայմանավորված՝ իրենց ընտանիքները ֆինանսական խնդիրներ ունեն, չեն կարողանում վճարել իրենց ուսման վարձը:
«Հիմա ենք անում, չենք սպասում, որպեսզի ստորագրություններն ավելի շատ լինեն, որովհետև շուտով մոտենում է  ուսման վարձերը վճարելու սահմանված ժամկետը: Եթե չվճարեն, ըստ կարգի, դուրս են մնալու: Այդ խնդիրը հնարավորինս շուտ լուծում պետք է ստանա»,- ասաց ակցիայի մասնակիցներից մեկը:
Նա նշեց, որ ԵՊՀ ղեկավարության հետ այս հարցը շատ ենք քննարկել, ստացել են պատասխան, որ բուհն ի վիճակի չէ ուսանողների մեծ թվի նման չափի ուսման վարձի փոխհատուցում տրամադրի:
«Ես էլ եմ համաձայն: Դա նաև հարկային պարտավորություններ է ենթադրում»,- ասաց նա:
Դավիթ Ափոյանը 5300 կողմից ստորագրված դիմում-պահանջը փոխանցեց կառավարության ներկայացուցչին:
«Հիմնավորումը նշված է նամակում: Ակնկալում ենք, որ կարճ ժամանահատվածում կառավարությունից կստանանք դրական արձագանք: Շուտով մոտենում է վարձի վճարման սահմանված ժամկետները, եթե չվճարեն, դուրս կմնան ուսանողները: Մինչ այսօր ունենք նախորդ կիսամյակի վարձը չվճարած շատ ուսանողներ»,- ասաց նա:
Կառավարության ներկայացուցիչը  հայտնեց, որ առաջիկա օրերին վարչապետի մոտ նոր քննարկումների շարք է սկսվելու սոցիալ-տնտեսական  անելիքների վերաբերյալ, այդ նամակը անպայման հիմք  կընդունեն  որոշումների կայացման համար:
Դավիթ Ափոյանն ասաց, որ առաջին կուրսեցիների վարձի վճարման  վերջնաժամկետն այսօր է,   իսկ նախորդ կիսամյակից դեռևս մնացած պարտք ունեցողները պետք է վճարեն մինչև  սեպտեմբերի 18-ը:
«Եթե պատրաստվում եք   ծրագիր մշակել, միգուցե փորձեք կարգադրել կամ հրահանգել բուհերին, որպեսզի այդ հիմքով ուսանողներին դուրս չթողնեն և հավելյալ ժամանակ տրամադրեն մինչև ծրագիրը մշակեք»,- առաջարկեց Դ.Ափոյանը:
Կառավարության ներկայացուցիչն ասաց, որ խնդրանք-պահանջը կփոխանցի վարչապետին:
Լրագրողների հետ զրույցում Դ.Ափոյանն ասաց, որ  մեկ շաբաթ առաջվա տվյալներով, միայն ԵՊՀ-ում 500 ուսանող  դեռ  նախորդ կիսամյակից վարձի պարտք ունեն:
«Այլ բուհերից շատ ուսանողներ են մեզ դիմել, միացել են նախաձեռնությանը»,- նշեց նա:
Դ.Ափոյանն ասաց, որ առաջին կուրսեցիների համար վարձավճարը թանկացել է 70-160 հազար դրամի չափով, ինչն էլ ավելի է ընդգծում խնդիրն առաջին կուրսեցիների  մոտ:
«Կրթության վրա  կատարված ցանակած ներդրում արդարացված է: Որևէ իշխանություն չպետք է ափսոսի, որ կրթության վրա  ներրդում է  արել, տասնապատիկի չափով դա հետ է վերադառնալու: Այն ընտանիքներին, որոնք կանգնած են ֆինանսական, սոցիալական  խնդիրների առաջ, մենք չպետք է մենակ թողնենք»,- ասաց նա

Образование 14:55 15/09/2020 Армения
Студенты обращаются к правительству – с просьбой-требованием о частичной компенсации платы за обучение
Из Ереванского государственного университета (ЕГУ) студенты шествием отправились к зданию правительства Армении.
«Первый и самый важный этап инициативы по частичной компенсации платы за обучение завершен.
Более 5000 студентов своими подписями присоединились к инициативе Студенческого совета ЕГУ – обратиться в правительство с требованием-просьбой о частичном возмещении платы за обучение.
Сегодня в 13:00 мы отправимся шествием из университета к зданию правительства, чтобы передать наше заявление исполнительной власти», – отметил ранее председатель студсовета ЕГУ Давид Апоян.
Студенты отмечают, что из-за пандемии коронавируса их семьи столкнулись с финансовыми проблемами и не могут оплачивать их обучение.
«Мы делаем это сейчас, не ждем увеличения количества подписей, потому что приближается срок внесения платы за обучение. Если они не заплатят, то, в соответствии с существующим порядком, их исключат из вуза. Этот вопрос необходимо решить как можно скорее», – заявил один из участников акции.
Он отметил, что много раз обсуждали данный вопрос с руководством ЕГУ, получили следующий ответ: университет не в состоянии обеспечить компенсацию для такого большого числа студентов.
«Я тоже согласен. Это подразумевает также налоговые обязательства», – сказал он.
Давид Апоян передал представителю правительства заявление-требование с 5300 подписями.
«Обоснование указано в письме. Мы рассчитываем, что в ближайшее время получим от правительства положительный отклик. Скоро приближаются установленные сроки для внесения платы за обучение, если студенты не заплатят, их исключат. У нас до сих пор много студентов, которые не заплатили еще за обучение в предыдущем полугодии», – указал он.
Представитель правительства сообщил, что в ближайшие дни у премьер-министра начнется серия новых обсуждений касательно предстоящих работ в социально-экономической сфере, переданное студентами письмо обязательно примут за основание для принятия решений.
Давид Апоян указал, что срок внесения платы за обучение для первокурсников истекает сегодня, а те, кто все еще имеет задолженность за предыдущий семестр, должны заплатить до 18 сентября.
«Если вы собираетесь разработать программу, возможно, попытаетесь  проинструктировать вузы, чтобы студентов не исключали на этом основании, предоставили им дополнительное время, пока будет разработана программа», – предложил Д. Апоян.