Հասարակություն 09:53 21/09/2020 Հայաստան
Հայաստանի Հանրապետության 29 տարեկան է։ 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ի Հայաստանի տարածքում անցկացվել է հանրաքվե՝ ԽՍՀՄ-ի կազմից դուրս գալու և անկախանալու նպատակով։ Խորհրդարանի որոշմամբ, Հայաստանում հանրաքվեն անցկացվել է Հայաստանի անկախության մասին հռչակագրի դրույթներից ելնելով:
ՀՀ Անկախության հռչակագիրն ընդունվել է 1990թ. օգոստոսի 23-ին. «Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդը, արտահայտելով Հայաստանի ժողովրդի միասնական կամքը, գիտակցելով իր պատասխանատվությունը հայ ժողովրդի ճակատագրի առջև համայն հայության իղձերի իրականացման և պատմական արդարության վերականգնման գործում, ելնելով մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի սկզբունքներից և միջազգային իրավունքի հանրաճանաչ նորմերից, կենսագործելով ազգերի ազատ ինքնորոշման իրավունքը, հիմնվելով 1989 թվականի դեկտեմբերի 1-ի «Հայկական ԽՍՀ-ի և Լեռնային Ղարաբաղի վերամիավորման մասին» Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդի և Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային խորհրդի համատեղ որոշման վրա, զարգացնելով 1918 թվականի մայիսի 28-ին ստեղծված անկախ Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդավարական ավանդույթները, խնդիր դնելով ժողովրդավարական, իրավական հասարակարգի ստեղծումը
ՀՌՉԱԿՈՒՄ է անկախ պետականության հաստատման գործընթացի սկիզբը»:
Բնակչության ճնշող մեծամասնությունը «այո» է ասել անկախությանը։ Հանրաքվեի արդյունքների հիման վրա 1991թ. սեպտեմբերի 23-ին Հանրապետության Գերագույն խորհուրդը Հայաստանը հռչակել է անկախ պետություն։
Այս տարի Հայաստանի Հանրապետության անկախության 29-ամյակին նվիրված տոնական միջոցառումները կանցկացվեն «Մեր հայրենիք» նշանաբանի ներքո: Համավարակով պայմանավորված՝ սեպտեմբերի 21-ին միջոցառումների զգալի մասը կանցկացվի առցանց:
Ավելի վաղ  կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտնել էին, որ Առաջին ալիքի տոնական եթերում կլինեն ՀՀ տարբեր մարզերում նկարահանած համերգներ, մեր հայրենիքում ու նրա սահմաններից դուրս ապրող հայերի պատմությունները, հայերի ցանկությունների ու երազանքների մասին տեսանյութերի, սահմանում ապրող մարդկանց ու այդ սահմանը պահող զինվորների ողջույններ ու այլ դրվագներ: Տաղանդավոր երաժիշտները՝ Նարեկ Հախնազարյանը, «Մենուա» բենդը, Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը, Բամբիռը, Արամ MP3-ը, «Գեղարդ» երգեցիկ խումբը, Իվետա Մուկուչյանը, «Գյուրջիև» անսամբլը, Հայկ Մելիքյանը  ելույթ կունենան Հայաստանի 10 մարզերում և Երևանում  հատուկ առանձնացված 11 տարածքներում, որոնք  դառնալու են յուրահատուկ «բեմահարթակ» իրենց կատարումների համար:
Նախատեսված է  նաև «Մեր հայերը»  խորագրով  գալահամերգ, որը միջոցառման տրամաբանական հանրագումարն ու ամփոփումն  է: Աշխարհի տարբեր անկյուններից հայերը կուղարկեն հայկական որևէ ստեղծագործության իրենց կատարումը: Մեկ ընդհանուր եթերով ցուցադրվելով՝ դրանք իրար կկապեն աշխարհի անկյուններն ու մատնացույց կանեն հայերի ապակենտրոնացման հզոր ուժը: Հայտնի հայերի շարքում կլինեն Տիգրան Համասյանը, Արա Մալիքյանը, Գարիկ Մարտիրոսյանը և այլք:
ՀՀ ՊՆ-ից հայտնել են, որ Հայաստանի Հանրապետության անկախության 29-րդ տարեդարձի առթիվ ՀՀ զինված ուժերի փորձառու ռազմական օդաչուները թռիչքներ կիրականացնեն Երևանի օդային տարածքում։ ՀՀ զինված ուժերի ինքնաթիռների անցումները հնարավոր կլինի դիտել ժամը 11:00-ից:

Общество 11:01 21/09/2020 Армения
Ежегодно 21 сентября армянский народ отмечает День независимости Республики Армения. Именно в этот день в 1991 году народ Армении на всенародном референдуме проголосовал за выход из состава Советского Союза и провозглашение независимости.
99% граждан, обладающих правом голоса, ответили на вопрос утвердительно. Через два дня, 23 сентября, Верховный Совет республики провозгласил Армению независимым государством.
23 сентября была принята Декларация о независимости Армении: «Верховный Совет Армянской ССР, выражая единую волю народа Армении, сознавая свою ответственность за судьбу армянского народа в осуществлении чаяний всех армян и восстановлении исторической справедливости, исходя из принципов Всеобщей декларации прав человека и общепризнанных норм международного права, претворяя в жизнь право наций на свободное самоопределение, основываясь на совместном Постановлении Верховного Совета Армянской ССР и Национального Совета Нагорного Карабаха от 1 декабря 1989 года “О воссоединении Армянской ССР и Нагорного Карабаха”, развивая демократические традиции образованной 28 мая 1918 года независимой Республики Армения, имея целью создание демократического, правового общества
ПРОВОЗГЛАШАЕТ начало процесса утверждения независимой государственности».
В этом году праздничные мероприятия, приуроченные к 29-летию независимости РА пройдут под лозунгом «Наша родина». В связи с эпидемией 21 сентября большая часть мероприятий пройдет онлайн.
Ранее пресс-служба правительства Армении сообщила, что в праздничном эфире Первого канала будут транслироваться концерты, отснятые в различных областях Армении, истории армян, живущих на родине и за ее пределами, видеоматериалы о желаниях и мечтах армян, приветствия от жителей приграничных районов и военнослужащих, охраняющих границы и пр.
На специально выделенных 11-ти территориях в Ереване и 10 областях Армении выступят талантливые и известные музыканты и коллективы – Нарек Ахназарян, «Менуа» бенд, Государственный филармонический оркестр Армении, группа «Бамбир», Арам MP3, хор «Гегард», Ивета Мукучян, ансамбль «Гюрджиев», Айк Меликян.
Запланирован также гала-концерт под лозунгом «Наши армяне», который подытожит и станет логическим завершением праздничной программы. Армяне из разных уголков мира отправят свое исполнение какого-либо армянского произведения. Посредством трансляции в одном эфире, они свяжут друг с другом армян со всех уголков мира. В числе известных армян – Тигран Амасян, Ара Маликян, Гарик Мартиросян и другие.
Из Минобороны РА сообщили, что сегодня, 21 сентября, опытные военные летчики ВС Армении осуществят полеты в воздушном пространстве Еревана. Наблюдать за полетами уже можно будет с 11:00 по местному времени.