Կրթություն, գիտություն 13:40 25/09/2020 Հայաստան
ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ Հայաստանի բոլոր մասնակիցներն արժանացել են մեդալների․ Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցի 11-րդ դասարանի աշակերտ Էմիլ Կոստանյանը և Քվանտ վարժարանի 12-րդ դասարանի սան Սամվել Անդրեասյանը նվաճել են արծաթե, իսկ Քվանտ վարժարանի աշակերտներ Արայի Խալաթյանը /10-րդ դասարան/ և Ալեքսանդր Աբելյանը /11-րդ դասարան/՝ բրոնզե մեդալներ։
Թիմի հետ աշխատել են ԵՊՀ-ի ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետի դասախոս Արմեն Անդրեասյանը և նույն ֆակուլտետի մագիստրոս Լևոն Մուրադյանը։ Օլիմպիադան պետք է տեղի ունենար Սինգապուրում հուլիսին, սակայն համավարակի պատճառով այն նախ հետաձգվել էր մինչև սեպտեմբեր, ապա որոշում էր կայացվել անցկացնել առցանց։
Օլիմպիադային մասնակցել է 87 երկրի 343 դպրոցական։ Մեդալների ընդհանուր հաշվարկում Հայաստանը Հնդկաստանի հետ կիսում է 23-րդ հորիզոնականը։

Education 15:03 25/09/2020 Armenia
A team of Armenian schoolchildren won a total of 4 medals at the 32nd International Olympiad in Informatics (IOI).
11th-grader Emil Kostanyan from the Physics and Mathematics Specialized School named after Artashes Shahinyan and 12th-grade student Samvel Andreasyan from Quantum College won silver medals.
10th-grader Arayi Khalatyan and 11th-grader Alexander Abelyan, both from Quantum College, took bronze medals, the Ministry of Education, Science, Culture and Sport reported.
The 32nd IOI, involving 343 contestants from 87 countries from all over the world, was held online from September 13 to 23 due to the COVID-19 pandemic.