Քաղաքական 12:34 26/09/2020 Հայաստան
«Միջերկրածովյան ավազանում նոր աշխարհակարգի ձևավորման սաղմեր ենք տեսնում, մասնաբաժին ունեն տարածաշրջանային և  գլոբալ ուժային կենտրոններ»,- ասուլիսում ասաց ԵՊՀ ՀՀԻ հայ-քրդական առնչությունների բաժնի գիտաշխատող արաբագետ Սարգիս Գրիգորյանը։
Նա նշեց, որ սրա մաս է կազմում նաև ներկայիս Թուրքիան,  հավակնոտ  ծրագրերով փորձում է նաև իրենց նեոօսմանական գաղափարները կյանքի կոչել նաև այս հատվածում։
«Բացառել, որ Թուրքիան կարող է գնալ անսպասելի լուծումների, իհարկե, չարժե։ Շատ լավ հասկանում ենք, թե ինչպիսի հարևանի հետ գործ ունենք»,- ասաց Ս. Գրիգորյանը։
Ասուլիսին ներկա ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի հայ-քրդական առնչությունների բաժնի վարիչ, ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների և դիվանագիտության ամբիոնի վարիչ պ.գ.թ., դոցենտ, քրդագետ Վահրամ Պետրոսյանը համաձայնվեց Ս.Գրիգորյանի հետ, որ այն, ինչ տեղի է ունենում, պարզապես էնեգակիրների խնդիր չէ, Թուրքիան լիովին վերանայում է իր ռազմավարությունը։
«Ռազմավարական տարաբնույթի փաստաթղթերը, կարծում եմ, Թուրքիան առաջիկայում  կվերանայվեն, քանի որ  ներկայիս ամբիցիաները չեն համապատասխանում այն ռազմավարական փաստաթղթերին, որոնք առաջ է մղում Թուրքիան»,- ասաց Վ.Պետրոսյանը։
Նա ընդգծեց, որ Թուրքիայի  ներկայիս ամբիցիաներն անհանգստացնում են ռեգիոնալ բոլոր տերություններին և հակաթուրքական ալյանսի գաղափարն, ըստ էության, նոր չէ։
Սարգիս Գրիգորյանի խոսքով, Հայաստանը պետք է նպատակաուղղված  ակտիվություն դրսևորի։
«Վերջին շրջանում նկատելի է հատապես արտգործնախարարի և պատվիրակության այցը Եգիպտոս, որը նախ ամենամեծ արաբական երկիրն է աշխարհում, ստրատեգիական առումով շատ կարևոր աշխարհաքաղաքական դիրքով, շատ մեծ հնարավորություններով։
Մեր ուղղվածությունը Մերձավոր Արևելյան, մասնավորապես նախարարի այցը Եգիպտոս խոսում է  այն մասին, որ  որոշակի մոտեցումներ են փոխվում,  ինչը ողջունելի է։ Կարծում եմ՝ պետք է շարունակել, ջանքերը կրկնապատկել, ձևավորվում է  մի իրողություն, որ մեզ համար միշտ բացասական հարևանի կողմից վարվող  քաղաքականության արդյունքում ձևավորվում են հակաթուրքական դաշինքներ։ Մեր անելիքը, ասելիքը պետք է հստակ գիտակցենք, մեր ակտիվությամբ փորձենք  հայաստանյան իրողությունների մասին լսելի դարձնել մեր համախոհներին, դաշնակիցներին»,- ասաց նա։
Վ. Պետրոսյանն ասաց, որ Հայաստանն ունի հաղթաթղթեր, որոնք հաճախ չեն օգտագործում․ «Այս գիտակցումն ու միաժամանակյա օգտագործումը կարող է բերել իր արդյունքը»։

Политика 16:01 26/09/2020
«Мы видим зародыши возникновения нового мирового порядка в Средиземноморском бассейне с долей региональных и глобальных центров силы», – заявил на сегодняшней пресс-конференции арабист Саркис Григорян.
Он отметил, что частью этого является также современная Турция, которая амбициозными программами пытается претворить в жизнь свои неоосманские идеи и в этой области.
«Исключать, что Турция может пойти на неожиданные решения, конечно, не стоит. Мы прекрасно понимаем, с каким соседом имеем дело», – подчеркнул С. Григорян.
В свою очередь другой участник пресс-конференции заведующий кафедрой международных отношений и дипломатии Ереванского государственного университета (ЕГУ) Ваграм Петросян согласился с С. Григоряном, отметив, что происходящее – не просто проблема с энергоносителями, Турция полностью пересмотрела свою стратегию.
«Полагаю, что в ближайшее время Турцией будут пересмотрены разнообразные стратегические документы, поскольку нынешние амбиции не соответствуют тем стратегическим документам, которые продвигает Турция», – пояснил он.
Он подчеркнул, что нынешние амбиции Турции вызывают обеспокоенность у всех региональных держав, а идея антитурецкого альянса, по сути, не нова.
По словам С. Григоряна, Армения должна продемонстрировать целенаправленную активность.
«В последний период заметен особенно визит главы МИД и делегации в Египет, являющийся самым большим арабским государством в мире, с крайне важным геополитическим положением со стратегической точки зрения, и с большими возможностями.
Наша направленность в сторону Ближнего Востока, в частности, визит министра в Египет, говорит о том, что изменились некоторые подходы, что можно приветствовать. Полагаю, следует продолжать, удвоить усилия: формируются реалии, когда в результате политики всегда негативного для нас соседа формируются антитурецкие альянсы. Мы должны четко осознавать свои действия, заявления, и собственной активностью попытаться сделать слышимыми армянские реалии для наших сторонников и союзников», – отметил он.
В. Петросян подчеркнул, что у Армении есть козыри, которые зачастую не используются: «Осознание этого и одновременное использование могут привести к нужным результатам».