Քաղաքական 22:36 30/09/2020 Արցախ
«Դիրքերի շոշափելի փոփոխություն տեղի չեն ունեցել։ Լայնածավալ մարտական գորոծողություններ են ընթացել նույն տարածքներում՝ հիմնականում Օմարում, Մռավի լեռնաշղթայում, հյուսիսային թևում, ոչ ակտիվ արևելյան ուղղությունում, իսկ շատ ակտիվ հարավ-արևելյան ուղղություններով՝ Արաքսի հովտում և Ֆիզուլիի ուղղությամբ»,- ասուլիսում ասաց Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
Նրա խոսքով, երկու կողմերն էլ ունեցել են կորուստներ, իհարկե, հակառակորդինը շատ անգամ ավելին, ինչպես միշտ, ինչպես բոլոր պատերազմների ժամանակ։
«Ես զարմանում եմ Ադրբեջանի իշխանության վրա՝  մարդկային որակների առումով, որովհետև հարյուրավոր դիակներ թողած  առաջնագծում շատ անտարբեր են իրենց երկրի զավակների ճակատագրի նկատմամբ։ Սա ոչ մարդկային, բարբարոսի կերպար է, որը մենք տեսնում ենք»,- ասաց Ա.Հարությունյանը
Նա նշեց, որ բազմաթիվ փաստեր ունեն, որոնք վկայում են, որ այդ  ռազմական գործողությունները  վաղուց էին պլանավորել։
Արցախի նախագահի խոսքով, Թուրքիայի մասնակցությունն այսօր պատահականություն չէ, և վերջին մի քանի ամիսների կամ տարիների ընթացքում չի ձևավորվել, սակայն պետք է հիսաթափեցնի, քանի որ  նրանց մոտ ոչինչ չի ստացվելու։
«Որովհետև մենք ունենք հերոսական ժողովուրդ, հերոսական երիտասարդություն, որոնք պատրաստ են կյանքի գնով պաշտպանելու հող հայրենիքը, որովհետև ունենք 18 տարեկան երիտասարդ, որն արդեն հասցրել է խոցել հակառակորդի 9 զրահատեխնիկա,  այսօր շարունակում է իր ծառայությունը մեր հայրենիքին։ Ունենք Արցախյան գոյամարտի մասնակից, Արցախյան առաջին պատերազմի մասնակից, Ապրիլյանի մասնակից մեր մարտական ընկերներ, որոնք երկու օրում կարողացել են հակառակորդի երեք հատ տեխնիկա առգրավել ու այսօր օգտագործել հակառակորդի դեմ։ Ունենք հայրենակից, որը,  վերցնելով նռնակները, նետվել է թշնամու խրամատը, օգտագործել իր ամբողջ հնարավորությունները, վնաս հասցել հակառակորդին, վերջում պայթեցրել իրեն թշնամիների հետ միասին։
Մենք վարձկաններ չենք փնտրում այլ երկրում, ու մեր գլխին պատուհաս չենք դարձնում ժամանակի ընթացքում»,- ասաց Արցախի նախագահը։
Նա ընդգծեց, որ Արցախը իր պատմության մեջ երբևէ չի գրավվել ու չի գրավվելու։
Իր խոսքում Արայիկ Հարությունյանը նաև ասաց. «Ուզում եմ երկու նախադասությամբ դիմել հայկական լրատվամիջոցներին, որոնք իմ 100 օրվա հաշվետվության ժամանակ, կարևերով եմ անվտանգությունը, պատվերով, չգիտեմ վճարի դիմաց փորձել են մինչև պատերազմ սկսված օրը իմ անձի, կերպարի նկատմամբ բացասական ֆոն ստեղծել: Որովհետև ես ամենաշատը կարևորում էի մեր անվտանգությունը և իմ ամբողջ գործունեությունն ուղղված է եղել անվտանգության օր առաջ բարձրացմանը:Կբացահայտեմ և պատվիրատուներին, և նպատակը, ինչու են այդպիսի վարքագիծ ընդունել: Ազգը կիմանա իրական դավաճաններին»:
Բալետի պարող Ռազմիկ Մարուքյանը «Արաբեսկ» բալետի արտիստների ռուսական բաց մրցույթում արժանացել է առաջին մրցանակին

Политика 23:30 30/09/2020 Регион
Президент Арцаха: У нас есть 18-летний парень, который уже успел подбить 9 единиц бронетехники ВС Азербайджана
«На линии фронта не произошло ощутимых изменений позиций, проходили широкомасштабные боевые действия на тех же территориях – в основном в Омаре, на Мравском хребте, на северном крыле, не очень активные – в восточном направлении, очень активные – в долине Аракса и в направлении Физули», – заявил сегодня на брифинге президент Республики Арцах (НКР) Араик Арутюнян.
По его словам, с обеих сторон есть потери, но у противника, конечно, как всегда, как при всех войнах, во много раз больше.
«Я поражаюсь человеческим качествам властей Азербайджана, потому что они оставили сотни тел на передовой, проявляют полное безразличие к судьбе сыновей своей страны. Перед нами образ бесчеловечного варвара», – сказал Араик Арутюнян.
Араик Арутюнян подчеркнул, что есть многочисленные факты, свидетельствующие, что эти боевые действия были спланированы намного раньше.
По словам президента Арцаха, участие Турции сегодня – не случайность, это произошло не в течение последних нескольких месяцев или лет, но должен разочаровать, потому что у них ничего не выйдет.
«Потому что у нас – героический народ, героическая молодежь, которые готовы ценой жизни защитить родную землю, Родину. Потому что у нас есть 18-летний молодой человек, который уже успел подбить 9 единиц бронетехники противника, сегодня продолжает свою службу нашей Родине. У нас есть участник Арцахской освободительной борьбы, участник Первой Арцахской войны, наши боевые товарищи – участники Апрельской войны 2016 года, которые за 2 дня сумели конфисковать 3 единицы техники противника и сегодня использовать их против него же. У нас есть соотечественник, который взяв гранаты, бросился в окоп противника, использовав все свои возможности, причинил потери противнику, а в конце взорвал себя вместе с врагами.
Мы не ищем наемников в другой стране, чтобы со временем они стали бедой на нашу голову», – указал президент Арцаха.