Քաղաքական 12:10 07/10/2020 Արցախ
«Գլխովին ջախջախվել է հակառակորդի երեք բրիգադ, մեծ թվով զրահատեխնիկա»,- այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքով, այս պահին էլ Ստեփանակերտը հրթիռակոծվում է մարտական ԱԹՍ-ներով։ Ըստ Արծրուն Հովհաննիսյանի, միջազգային որևէ պետություն, բացառությամբ Ադրբեջանի դաշնակիցների, չի կասկածում, որ ահաբեկչական կազմակերպություններ են ներգրավված պատերազմում։
ՊՆ ներկայացուցիչը նշեց, որ ՊԲ-ն հաջողություններ ունի հյուսիսային ուղղությամբ, դիրքեր է գրավել։
«Հակառակորդը փորձում էր զարգացնել հարձակումը, այսօր գլխովին ջախջախվել ու դուրս է շպրտվել հարձակողական բնագծերից։ Սա մեզ համար ոգևորող է։ Բայց պատերազմ է, ծանր պատերազմ, և իրավիճակներ կան, որ կարող են լինել մեծ հաջողություններ, դեպքեր էլ կան, որ նահանջներ ու թևանցումներ են լինում։ Բայց և վստահ եղեք՝ հաղթանակը մերն է լինելու»,- շեշտեց նա։
Արծրուն Հովհաննիսյանը նկատեց՝ մեր զինուժը շարունակում է իր հաջողությունների շղթան, մեր բանակն իր խնդիրը կատարում է։
«Երբ խոսվում է Ադրբեջանի ամբողջ զինված ուժերի՝ ներառյալ ծովուժի և հատուկ ծառայությունների  ամբողջ ուժերի միասնաբար հարձակման մասին, ու դու դա դուրս ես շպրտում, մեկ-երկու դիրքերի հետ-առաջը ոչինչ չի փոխում։ Երբ դիմացդ գալիս է 200-300 տանկ, պարզ է, որ դրանց խնդիրը տասնյակ կմ-ներ են, ոչ  թե մեկ-երկու կմ։ Մենք այսօր շատ հստակ նշեցինք, որ Իրանի սահմանը կարող է վտանգվել, երբ հակառակորդին ջախջախում ենք, փախնում են այդ տարածք։ Մենք շատ ուրախ ենք, որ Իրանը դա շատ լավ գիտակցում է։ Մենք ուրախ ենք, որ կրկնվելու դեպքում Իրանը համապատասխան քայլեր կձեռնարկի և ոչ միայն քաղաքական»,- շեշտեց նա։

Политика 14:09 07/10/2020 Регион
Граница Ирана может оказаться под угрозой, мы громим ВС Азербайджана, они бегут на эту территорию – Арцрун Ованнисян
«Полностью разгромлены три бригады противника, большое количество военной техники», – сказал сегодня в беседе с журналистами в Национальном Собрании Армении представитель Минобороны РА Арцрун Ованнисян.
По его словам, в данный момент столица Арцаха (НКР) – Степанакерт – обстреливается боевыми БПЛА. Как указал Арцрун Ованнисян, ни одно государство мира, за исключением союзников Азербайджана, не сомневается в участии террористических организаций в войне.
Представитель Минобороны Армении отметил, что Армия обороны Арцаха добилась успехов на северном направлении, заняла позиции.
«Противник пытался развить наступление, сегодня он был разгромлен и отброшен из наступательных рубежей. Это нас воодушевляет. Но идет война, тяжелая война, и есть ситуации, в которых может быть большой успех, а есть случаи, когда бывают отступления и обходы. Но будьте уверены также, что победа будет за нами», – подчеркнул он.
Арцрун Ованнисян отметил, что наши вооруженные силы продолжают цепь своих успехов, наша армия выполняет свою задачу.
«Когда говорится о совместном наступлении всех вооруженных сил Азербайджана, включая все спецслужбы, и ты отражаешь его – рокировки 1-2 позиций ничего не меняют.
Когда наступают 200-300 танков, ясно, что их задача – десятки километров, а не 1-2 км. Сегодня мы очень четко отметили, что граница Ирана может оказаться под угрозой, когда мы громим противника, они бегут на эту территорию. Мы очень рады, что Иран очень хорошо это осознает. Мы рады, что в случае повторения Иран предпримет соответствующие шаги, не только политические», – подчеркнул он.