Քաղաքական 09:46 30/10/2020 Հայաստան
Հոկտեմբերի 29-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զորհաբ Մնացականյանն ընդունել է աշխատանքային այցով Երևան ժամանած Իրանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Աբբաս Արաղչիին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳ նախարարությունից։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած պատերազմի արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ստեղծված իրավիճակի և տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրների շուրջ: Երկուստեք անհանգստություն է արտահայտվել դեպի տարածաշրջան Մերձավոր Արևելքից միջազգային ահաբեկիչների տեղափոխման առնչությամբ, դիտարկելով դա որպես լուրջ սպառնալիք ողջ տարածաշրջանի համար:
ԱԳ նախարար Մնացականյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը հասկանում է Իրանի զգայունությունները տարածաշրջանային անվտանգության նոր սպառնալիքների առնչությամբ և կարևորեց Իրանի դերը տարածաշրջանի կայունության և խաղաղության պահպանման գործում:
Իրանի փոխարտգործնախարար Արաղչիին ներկայացրել է իր երկրի մոտեցումները ստեղծված իրավիճակի հաղթահարման և կրակի դադարեցման ռեժիմի հաստատման ուղղությամբ: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ ԼՂ հիմնախնդրի վերաբերյալ Իրանի մոտեցումները հանգամանալից կուսումնասիրվեն:
Իր հերթին ՀՀ ԱԳ նախարարը զրուցակցին տեղեկացրել է հոկտեմբերի 30-ին Ժնևում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հանդիպելու և այդ ձևաչափով աշխատանքները շարունակելու մասին:

Политика 10:55 30/10/2020 В мире
29 октября глава МИД Армении Зограб Мнацаканян принял находящегося в Ереване с рабочим визитом заместителя главы МИД Ирана Аббаса Аракчи. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Собеседники обменялись мнениями по ситуации в зоне карабахского конфликта в результате развязанной Азербайджаном войны против Арцаха, а также по вопросам региональной безопасности. Обе стороны выразили озабоченность по поводу переброски международных террористов с Ближнего Востока в регион, расценивая это как серьезную угрозу для всего региона.
З. Мнацаканян подчеркнул, что Армения понимает чувствительность Ирана в связи новыми угрозами региональной безопасности и придал важность роли Ирана в поддержании региональной стабильности и мира.
А. Аракчи представил подходы своей страны к преодолению создавшей ситуации и установлению режима прекращения огня. В этом контексте глава МИД Армении отметил, что подходы Ирана к карабахскому конфликту будут детально изучены.
В свою очередь глава МИД Армении проинформировал собеседника о встрече с сопредседателями Минской группы ОБСЕ 30 октября в Женеве и продолжении работы в таком формате.