Հասարակություն 13:49 13/11/2020 Հայաստան
Սարհատ Պետրոսյան. Այն մարդիկ, ովքեր ասում են հիմա պետք է իշխանության շուրջ համախմբվել, «երջանիկ» մոլորության մեջ են
Ճարտարապետ, քաղաքաշինարար, ՀՀ Կադաստրի կոմիտեի նախկին ղեկավար Սարհատ Պետրոսյանը գրում է.
«Երեկվա ուղերձից ես անձամբ հրաժարական տալու ու ավելին արտահերթ ընտրությունները հնարավորինս շուտ կազմակերպելու ազդակ չեմ ստացել։ Եթե դրան գումարենք ռազմական դրության վերացման մասին խոսակցությունների բացակայությունը, Հանրապետության հրապարակում կեղտոտ լայվերի հեռարձակումը, անհամաձայնություն հայտնած իմքայլական պատգամավորին (դեռ չհաստատված) ռազբորկաների մեջ ներառելն ու միակ հրապարակային հրաժարական պահանջող ուժերի լիդերների ձերբակալումը (անկախ նրանից դուք ինչպես եք վերաբերվում նրանց, նրանք ձերբակալվել են ոչ երկիրը թալանելու այլ ցույցեր կազմակերպելու համար) գալիս են ապացուցելու, որ այն մարդիկ ովքեր ասում են հիմա պետք է իշխանության շուրջ համախմբվել «երջանիկ» մոլորության մեջ են։
Այդ մարդիկ նախկին իշխանությունների նկատմամբ ֆոբիաներից ու նոր իշխանության հետ կոմֆորտից, այսօր նպաստում են մի գործընթացի որով մենք ամբողջությամբ պարտված ու մինչև վերջ նվաստացած ենք դուրս գալու։ Այդ մարդիկ հիմնականում նաև ռուսաֆոբ (կամ կուզեք պուտինաֆոբ են) ու գոնե այսօր, երբ քննարկվում է կապիտուլացիայի տեխնիկական բաղադրիչները սատարելով իշխանություններին հնարավորություն չեն տալիս չպարտված, նոր ձևավորված, ժամանակավոր իշխանություններին բանակցել այդ տեխնիկական բաղադրիչները (սահմանների դեմարկացիա, բնակավայրերի շրջանցումներ, գերիներ ու լիքը ուրիշ մանրուքներ)։
Նրանք նախկին իշխանությունների վերադարձի անհատական ու խմբային վախերը փաթեթավորում են քաղաքացիական բախումներ թույլ չտալու անվան տակ, երբ նույն սատարվող իշխանությունը ձերբակալելով, լայվերը հրապարակում տարածելով ու ռազբորկաներով իրականում հրարում է քաղաքացիական բախումներ ու թունավորում հասարակությանը։
ժողովուրդ ջան, ամեն ժամը կարևոր է...
Շատ լավ հիշում եմ շատերի բարձրացրած աղմուկը 2013-ի գիշերային արտաքին վեկտորի փոփոխության հետ կապված, իսկ հիմա դրանից տասնապատիկ ավելի նվաստացուցիչ համաձայնագրի ստորագրողին պաշտպանում են, մի բան էլ հայտարարություններ ու կոչեր տարածում որ քըխ նախկիններին պետք չի միանալ։
Սոցիալական ցանցերում տեսնում եմ շատերի մոտեցումների փոփոխությունը։ Կամաց-կամաց շատերը հակվում են ու սկսում են պահանջել հրաժարական։ Շատ դրական է, բայց այս պահին կարևորությունն ու ամեն ժամի կարևորությունը չգիտակցելը նպաստում է մեր պարտությանը։ Պետք է րոպե առաջ պահանջել հրաժարական և հասցնել վերջին րոպեին փոխել բանակցողին։ Պետք է մոռանալ ով է պահանջում կամ ձևավորել նոր ձևաչափեր ու պահանջել հրաժարական։
Իսկ էն պուպուշ ու վարդագույն մյուս հինգ տարուն պատրաստվելու մասին խոսակցությունները դատարկ են, քանի մենք չենք լուծել Ամարասի ու առհասարակ հանրային կոնսոլիդացիայի խնդիրը։ Վերջին 1,5 ամսվա ընթացքում կա միայն մեկ հանրային կոնսոլիդացիային խանգարող օղակ, դա Նիկոլ Փաշինյանն է, որին դուք ոչ միայն սատարում եք, այլև պաշտպանում եք...»։

Политика 15:47 13/11/2020 Армения
Сарат Петросян: Призывающие к консолидации вокруг действующей власти в Армении люди пребывают в счастливом неведении
Архитектор, градостроитель, бывший руководитель Комитета кадастра Армении Сарат Петросян написал:
«Во вчерашнем обращении премьер-министра Армении Никола Пашиняна лично я не увидел месседжа о подаче им в отставку или как можно скорейшей организации внеочередных выборов. Если к этому добавить отсутствие разговоров об отмене военного положения, трансляция грязных прямых эфиров на Площади республики, втягивание в разборки выразившего свое несогласие (пока не подтверждённое) депутата фракции «Мой шаг» и задержание лидеров сил, публично требующих отставки (независимо от того, как вы к ним относитесь, они были задержаны не за разграбление страны, а за организацию протестов), приходим к выводу, что люди, которые говорят, что сейчас надо объединиться вокруг власти, пребывают в «счастливом» заблуждении.
Эти люди из-за фобий к прежним властям и комфорту к нынешней сегодня способствуют процессу, из которого мы выйдем полностью проигравшими и до конца униженными. Эти люди в основном также русофобы (или, если вам так будет удобно, путинофобы), и хотя бы сегодня, когда обсуждаются основные технические компоненты капитуляции, они, поддерживая власти, не дают возможность непобежденным, недавно сформированным, временным властям вести переговоры по этим техническим компонентам (демаркация границ, обход населенных пунктов, пленные и множество других деталей) .
Они преподносят свои личные и коллективные страхи перед возвращением прежних властей под именем предотвращения гражданских беспорядков, когда те же поддерживаемые им власти, проводя задержания, распространяя прямые эфиры на площади и втягивая в разборки, в действительности провоцируют гражданские столкновения и отравляют общество.
Уважаемый народ, каждый час дорог…
Я очень хорошо помню шум, который был поднят в связи с изменением за ночь внешнего вектора в 2013 году, а сейчас поддерживают того, кто подписал в десять раз более унизительное соглашение, еще и объявляют и распространяют призывы не присоединяться к прежним плохишам.
В социальных сетях я вижу перемену в подходах многих людей. Постепенно, многие склоняются к этому и начинают требовать отставки. Это большой плюс, но в данный момент не осознание важности каждого часа способствует нашему поражению. Надо, не теряя минуты, требовать отставку и успеть в последнюю минуту сменить переговорщика. Надо забыть, кто требует, или сформировать новые форматы и требовать отставки.
А эти красивые и розовые разговоры о подготовке к последующим 5 годам бессмысленны до тех пор, пока мы не решили в целом вопрос Амараса и общественной консолидации. В последние 1,5 месяца есть только одно звено, мешающее общественной консолидации, – это Никол Пашинян, которого вы не только поддерживаете, но и защищаете…»