Քաղաքական 13:13 04/12/2020 Տարածաշրջան
ԵՄ-ն քննարկում է Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցները՝ դադարեցնելով «մուկ ու կատու խաղալ»․ ԵՄ խորհրդի նախագահ
Դեկտեմբերի 10-11-ին ԵՄ երկրների պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների հանդիպումը կանցկացվի դեմ-առ-դեմ՝ առաջին անգամ համաճարակի երկրորդ ալիքի սկզբից ի վեր: Այս մասին, Tass-ի հաղորդմամբ, այսօր հայտարարել է ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը։
«Գագաթնաժողովը կանցկացվի դեմ-առ-դեմ: Գագաթնաժողովի օրակարգում չափազանց կարևոր հարցեր են, որոնք մենք կարող ենք լուծել միայն միմյանց աչքերի մեջ նայելով», - ասել է Շառլ Միշելը:
Գագաթնաժողովը կքննարկի Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցները, Brexit-ի խնդրահարույց բանակցությունները, Լեհաստանի և Հունգարիայի կողմից ԵՄ բյուջեի 2021-2027 թվականների ծրագրի արգելափակումը:
Շառլ Միշելը նշել է, որ ԵՄ առաջնորդները դեկտեմբերի 10-11-ին կայանալիք գագաթնաժողովում կքննարկեն Թուրքիայի վրա ազդելու բոլոր միջոցները Միջերկրական ծովում իր գործողությունների պատճառով՝ դադարեցնելով «մուկ ու կատու խաղալ»:
«Եկել է պահը, որ դադարենք մուկ ու կատու խաղալ Թուրքիայի հետ: Հոկտեմբերին ԵՄ-ն առաջարկել է Թուրքիային մշակել դրական օրակարգ, բայց դա տեղի չի ունեցել: Հետևաբար, ԵՄ գագաթնաժողովը կքննարկի Անկարայի վրա ազդելու բոլոր միջոցները», - ասել է Միշելը:

Политика 13:39 04/12/2020 Регион
Встреча глав государств и правительств стран ЕС 10-11 декабря впервые с начала второй волны пандемии пройдет в очном режиме. Об этом заявил глава Европейского совета Шарль Мишель в пятницу на пресс-конференции, посвященной завершению первого года его работы на этом посту, передает ТАСС.
«Саммит пройдет в очном режиме. Это очень хорошо, поскольку на повестке дня саммита крайне важные вопросы, которые мы можем решить только глядя друг другу в глаза и находясь в одном зале», - заявил Шарль Мишель.
На предстоящем саммите будут обсуждаться санкции против Турции, проблемные переговоры по торговому соглашению с Великобританией после завершения процесса ее выхода из ЕС (Brexit), а также блокировка Польшей и Венгрией бюджетного плана ЕС на 2021-2027 годы объемом свыше €1 трлн и Фонда восстановления экономики ЕС после пандемии в €750 млрд, которые утверждаются в едином пакете.
Шарль Мишель заявил, что лидеры ЕС на саммите 10-11 декабря рассмотрят все меры воздействия на Турцию из-за ее действий в Средиземноморье, прекратив играть в "кошки-мышки".
«Пришло время прекратить играть с Турцией в "кошки-мышки". В октябре ЕС предложил Турции развивать позитивную повестку, но этого не произошло. Поэтому саммит ЕС рассмотрит все средства воздействия на Анкару, которые у нас есть», - сказал Мишель.