Քաղաքական 10:53 17/12/2020 Տարածաշրջան
Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի կենտրոնի ղեկավարի տեղակալ, գնդապետ Դմիտրի Պերեպելկինը ճեպազրույցի ժամանակ հայտնել է, որ Ստեփանակերտի ռուսական ռազմական դաշտային հոսպիտալում որակյալ բժշկական օգնություն է ցուցաբերվում ոչ միայն խաղաղապահներին, այլև տեղի բնակչությանը: Նրա խոսքով, մինչ օրս այդ հիվանդանոցում ռուս մասնագետներն արդեն օգնություն են ցուցաբերել տեղի 29 բնակիչների, այդ թվում՝ չորս երեխաների: Ճեպազրույցը հրապարակվել է ՌԴ ՊՆ պաշտոնական կայքում:
«Մարտակերտ քաղաքում ավարտվել է երկրորդ ռազմական հիվանդանոցի տեղակայումը, որը սկսում է բժշկական աջակցություն ցուցաբերել ռուս խաղաղապահներին և հարակից բնակավայրերի բնակիչներին: Բացի այդ, տեղի բնակիչներին օգնություն են ցուցաբերում ռազմական բժիշկների շարժական խմբերը: Ընդհանուր առմամբ, արդեն սպասարկվել է 558 մարդ, այդ թվում ՝ 67 երեխա»,- հայտնել է Դմիտրի Պերեպելկինը:
Նրա խոսքերով, դեկտեմբերի 16-ի դրությամբ ապահովվել է ավելի քան 40 հազար փախստականների անվտանգ վերադարձը Լեռնային Ղարաբաղ, խաղաղապահների օգնությամբ ամբողջովին վերականգնվել է էլեկտրամատակարարման համակարգը, որի համար իրականացվել են 18 կմ էլեկտրահաղորդման գծերի և 50 հենասյուների նորոգման աշխատանքներ: Զորախմբի կենտրոնի ղեկավարի տեղակալը հայտնել է, որ վերականգնվել է 24 բնակավայրերի էլեկտրաէներգիայի անխափան մատակարարումը, որոնց ընդհանուր բնակչությունը կազմում է ավելի քան 12 հազար մարդ:
«Մարդասիրական ականազերծման կենտրոնի ռուս սակրավորները չպայթած ականներից և արկերից մաքրել են 195 հա տարածք և 60 կիլոմետր ճանապարհ: Չպայթած զինամթերքի առկայությունը ստուգվել է 405 շենքերում: Հայտնաբերվել և ոչնչացվել է ավելի քան վեց հազար պայթուցիկ օառարկա»,- հայտնել է նա:
Դմիտրի Պերեպելկինը  տեղեկացրել է, որ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչների հետ միասին հայկական և ադրբեջանական կողմերի միջև շարունակվում է զոհվածների մարմինների փոխանակումը, ինչպես նաև անհայտ կորածների որոնումները և վերջինս ավելի արդյունավետ իրականացնելու համար որոնողական խմբերի քանակը երեքից հասցվել է հինգի:
Ռուս զինվորականը հայտնել է, որ Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմի շտաբում տեղակայված անհայտ կորած զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց վերաբերյալ տվյալների հավաքման թեժ գծին ստացվել է ավելի քան 490 հեռախոսազանգ:

Политика 10:59 17/12/2020 НКР
Российский миротворческий контингент в соответствии с поставленными задачами продолжает осуществлять контроль за реализацией договоренностей о прекращении боевых действий в Нагорном Карабахе, заявил на брифинге заместитель начальника Центра (примирения сторон) российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе полковник Дмитрий Перепелкин.
«В данный момент мы находимся в российском военно-полевом госпитале в Степанакерте, где оказывается квалифицированная медицинская помощь не только нашим военнослужащим, но и местному населению. К настоящему времени в этом госпитале российскими специалистами уже оказана помощь 29 местным жителям, в том числе четырем детям.
В городе Мартакерт завершено развертывание второго военного госпиталя, который приступает к медицинскому обеспечению российских миротворцев и жителей близлежащих населенных пунктов. Кроме того, помощь местным жителям оказывается выездными бригадами военных медиков. Всего ее получили уже 558 человек, в том числе 67 детей», – отметил он.
По его словам, на 16 декабря обеспечено безопасное возвращение в Республику Арцах более 40 тысяч человек. При помощи миротворцев полностью восстановлена система электроснабжения. Для этого были проведены ремонтные работы на 18 км линий электропередач и 50 опорах. Возобновлена бесперебойная подача электроэнергии в 24 населенных пункта с общим количеством жителей более 12 тысяч человек.
«Российскими саперами Центра гуманитарного разминирования от неразорвавшихся мин и снарядов очищено 195 гектаров территории и 60 километров дорог. Проверено на наличие неразорвавшихся боеприпасов 405 зданий. Обнаружено и уничтожено более шести тысяч взрывоопасных предметов.
Совместно с представителями Международного Комитета Красного Креста продолжается обмен телами погибших между армянской и азербайджанской сторонами, а также поиск пропавших без вести. Для повышения эффективности данной работы увеличено количество поисковых групп – с трех до пяти», – указал полковник.
«На «горячую линию» по сбору данных о пропавших без вести военнослужащих и гражданских лицах, развернутую в штабе российского миротворческого контингента, поступило свыше 490 телефонных обращений.
В соответствии с ранее достигнутыми договоренностями командующим российским миротворческим контингентом генерал-лейтенантом Мурадовым 14 декабря в городе Баку проведен обмен пленных по принципу «всех на всех».
Работа по восстановлению инфраструктуры и поддержанию мира в регионе продолжится в плановом порядке», – сообщил полковник Дмитрий Перепелкин.