Քաղաքական 14:49 01/01/2021 Հայաստան
Պատմությունը բազմաթիվ օրինակներ ունի, թե ինչպես են պետությունները պարտվում, սակայն դրանից հետո, արագ ոտքի կանգնում, թափ տալիս իրենց ու անհուսալի թվացող իրավիճակից դուրս գալիս։
Ավելին, քիչ  չեն դեպքերը, երբ պարտված երկրները տարիների, տասնամյակների ընթացքում կտրուկ իրավիճակ են փոխում ոչ միայն երկրի ներսում, այլ ռեգիոնալ, աշխարհաքաղաքական իրադրությունում։
Այս ու առաջիկա ամիսներն իրականում ցույց կտան, թե ինչ ճանապարհ կընտրի քաղաքացին, մեր կողքին ապրող մարդը, մենք։
Դրանից է կախված մեր ճակատագիրը, ապագան ու այն, թե առաջիկա տասնամյակներում ինչ կարգավիճակում կլինի Հայաստանը, Արցախը, հայը։
Մենք կապրենք մեր հայրենիքո՞ւմ, թե՞ այնտեղ որտեղ կկարողանանք փախչել կամ մազապուրծ լինել  ցեղասպանությունից։
Մենք մեր պայքարը կիսատ թողնելու իրավունք չունենք, որովհետև յուրաքանչյուր դադար կամ պարտություն կարող է վերջինը լինել։
Ի դեպ, պայքարի տակ չպետք է հասկանալ նեղ քաղաքական, ներթիմային գործընթացներ կամ ինտրիգներ, իմ նշած պայքարը պետք է հասկանալ բառի ամենալայն իմաստով։
Պայքար՝ հայի գոյությունը պաշտպանելու, հայի կյանքն իր բնօրրանում ապահովելու համար, իսկ դրա սպառնալիքն այսօր չափազանց մեծ է»։

Политика 16:57 01/01/2021 Армения
Тигран Абрамян: Будем мы жить на своей Родине или там, куда мы сможем сбежать или спастись от геноцида?
«Очень быстро мы должны решить для себя, является ли наше поражение приговором или нет.
Я не считаю это приговором.
История знает много примеров того, как государства терпят поражение, но после этого они быстро поднимаются на ноги, встряхиваются и выходят из, казалось бы, безвыходной ситуации.
Более того, немало случаев, когда потерпевшие поражение страны за годы и десятилетия кардинально меняют ситуацию не только внутри страны, но и в региональной, геополитической обстановке.
Этот и ближайшие месяцы действительно покажут, какой путь выберет гражданин, человек, живущий рядом с нами, мы.
От этого зависит наша судьба, наше будущее и статус Армении, Арцаха и армян в ближайшие десятилетия.
Будем ли мы жить на своей Родине или там, куда мы сможем сбежать или спастись от геноцида?
Мы не имеем права оставлять нашу борьбу незавершенной, потому что каждая пауза или поражение могут стать последними.
Кстати, под борьбой не следует понимать узкие политические, внутрикомандные процессы или интриги, борьбу, о которой я говорю, следует понимать в самом широком смысле этого слова.
Борьба – за защиту существования армянина, за обеспечение жизни армянина в своей колыбели, а угроза этому сегодня чрезмерно велика».