«Ստեղծվելու է հակակոռուպցիոն դատարան, որը քննելու է ոչ միայն կոռուպցիոն հանցագործությունները, այլ նաև ապօրինի ծագմամբ գույքի բռնագանձման քաղաքացիական հայցերը»,- այսօր խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը։
Նախարարը տեղեկացրեց, որ մինչև վերոնշյալ դատարանի ստեղծումը կոռուպցիոն հանցագործությունները, կամ ապօրինի ծագմամբ գույքի բռնագանձման գործերը քննելու են մյուս դատարանները։
«Նպատակ ունենք կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության դեպքում ապահովել մասնագիտացման առկայությունը, քանի որ այս տեսակի գործերի քննությունը պահանջում է լրացուցիչ գիտելիքների առկայություն։ Բացի այդ, մենք և հանրությունը միանշանակ չենք վստահում գործող դատական համակարգին, և դրա մասին բազմիցս խոսել ենք։ Այո՛, սա նաև հնարավորություն է դատավորների բարեվարքության ստուգման համար»,- նշեց նա։
Հարցին, թե ինչպես է իրականացվելու դատավորների ընտրությունը, Ռուստամ Բադասյանը պատասխանեց, ասելով, որ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը մինչև ԲԴԽ-ում բանավոր քննությունը, իրականացնում է բարեվարքության ստուգում, տրամադրում է խորհրդատվական տեղեկատվություն։
«Որոշում կայացնող մարմինը կարող է հիմք ընդունել տրված եզրակացությունը։ Գործող դատավորներն էլ կարող են դիմել, պայմաններին համապատասխանող այլ մարդիկ էլ։ Մրցույթ է հայտարարվելու, դիմումներ են ընդունվելու»,- ներկայացրեց նախարարը։

Law 19:30 13/01/2021 Armenia
Armenia will have a specialized anti-corruption court that will hear not only cases of corruption crimes but also civil cases related to confiscation of property of illegal origin, Armenia's Minister of Justice Rustam Badasyan told reporters on Wednesday.
In the minister's words, before the specialized court is established, cases related to corruption crimes and confiscation of illegal property will be administered by other courts.
"Our aim is to ensure specialized approach to cases of corruption, since their consideration requires additional knowledge. Apart from that, both we as well as the public do not unequivocally trust the existing judicial system, we have voiced on numerous occasions. Yes, this is also an opportunity to test the integrity of the judges," explained the minister.
Asked about the selection process of the judges, Badasyan noted that potential candidates will undergo a vetting process for their integrity at the Corruption Prevention Commission of Armenia before taking an oral examination at the Supreme Judicial Council.
The latter is endowed with the constitutional mission to ensure independence of the judicial system. The Commission will, on its part, will issue recommendations per candidates. The authorized body can refer to that recommendation for selection decision. Both acting judges as well as individuals meeting the necessary requirements can apply through an open competition to be appointed as a judge of the new anti-corruption court, the minister said.