Քաղաքական 15:27 19/01/2021 Հայաստան
Այլընտրանքային նախագծեր խումբը տարածել է խմբի անդամ, քաղաքագետ Գեղամ Նազարյանի հոդվածը, որը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ.
«Մաս առաջին. Թուրքիայի վտանգը
Թուրքիան և Ադրբեջանը փետրվարի 1-12-ը Կարսում համատեղ զորավարժություն կանցկացնեն՝ Հայաստանի արևմտյան սահմանների անմիջական մատույցներում, Գյումրիին շատ մոտ: Անցած տարի, երբ թուրքերն ու ադրբեջանցիները զորավարժություններ անցկացրին Նախիջևանում, ինչպես նաև Հայաստանի արևելյան սահմանների մոտ և ադրբեջանցի զինվորների շարքերով գրեցին՝ հաջորդ կանգառը Շուշի, հասարակությունը և իշխանությունն անտարբեր եղան, իսկ մի խումբ փորձագետների, քաղաքական գործիչների ահազանգերը տեղ չհասան:
Երբ Ադրբեջանն ու Թուրքիան անթաքույց, ցուցադրաբար պատրաստվում էին պատերազմին,Փաշինյանի իշխանությունը  զբաղված էր ընդդիմադիր գործիչների դեմ քրեական գործեր հարուցելով, Արցախն ազատագրած քաղաքական և զինվորական գործիչների դատավարությամբ: Կարող եք կրկին ուշադրություն չդարձնել Կարսի զորավարժություններին: Կարող եք կառչած մնալ իշխանությունից:
Կարող եք շարունակել խաբել հանրությանը, բայց դրանից իրականությունը չի փոխվում,Հայաստանի գլխին կանգնած վտանգը չի մեղմվում։ Կարսը Գյումրիից հեռու է ընդամենը 65 կմ, իսկ Կարսի գավառը՝ իլը Շիրակի մարզից բաժանում է ընդամենն Ախուրյան գետը։ և չնայած այս փաստին, վարչախումբը Գյումրիիում զբաղված է Վազգեն Մանուկյանի դեմ սադրանք կազմակերպելով։
Մաս երկրորդ. «Թուրքիայի գործակալի» վտանգը
Մի քանի օր էամբողջ Հայաստանը քննարկում  է Արարատ Միրզոյանի մասին արված բացահայտումը։ Չկա մի տուն, որտեղ դա չքննարկվի։ Բայց պետական ինստիտուտների կողմից չկա համարժեք արձագանք: ԱԱԾ-ի հերքումը թերի էր. մեծ հաշվով, մեղադրանքը պետք է հերքեին թուրքական հատուկ ծառայությունները, քանի որ նրանց գործակալ լինելու մեջ էր Արարատ Միրզոյանը մեղադրվում։
Ի դեպ, Արարատ Միրզոյանը պատերազմի օրերին եղել է հրամանատարական  բունկերում։ Ընդգծենք նաև, որ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանին այդ պաշտոնում առաջարկել է հենց Արարատ Միրզոյանը՝ 2018-ի հեղափոխության օրերին՝ ՖԲ-ով, հապճեպ, ափալ-թափալ, երբ դեռ իշխանության չէին եկել։
Մաս երրորդ. Շուշին հանձնողները դատում են Շուշին ազատագրողներին
Շարունակվում է մարտի 1-ի գործով դատական աբսուրդը։ Պատերազմ հրահրողները, պատերազմն ամեն գնով չկանգնեցնողները, կապիտուլյացիայի խայտառակ հայտարարություն ստորագրողները, Շուշին և Հադրութը հանձնողները, Հայաստանի սահմանները զիջողները, 5 հազարից ավելի զոհերի և տասնյակ հազարից ավելի վիրավորների և հաշմանդամ դարձածների համար պատասխանատուներն ու մեղավորները դատում են Շուշին ազատագրողներին։
Պատերազմում խայտառակ պարտված իշխանությունը դատում է Ռոբերտ Քոչարյանին, Սեյրան Օհանյանին, Յուրի Խաչատուրովին։ Իսկ այս ամենին հետևում են Կարսում զորավարժությունների կազմակերպիչները։ Հետևանքները կարող են շատ ծանր լինեն»։

Политика 20:00 19/01/2021 Армения
Группа «Альтернативные проекты» распространило статью политолога Гегама Назаряна, которую приводим ниже:
«Часть первая: угроза, исходящая от Турции
Турция и Азербайджан проведут совместные военные учения в Карсе 1-12 февраля, у подступов западной границы Армении, в непосредственной близости от Гюмри.
В прошлом году, когда турки и азербайджанцы проводили военные учения в Нахиджеване, также у восточных границ Армении, в рядах азербайджанских солдат писали: следующая остановка Шуши. Общество и власть остались безразличны, а опасения группы экспертов и политических деятелей не доходили до места.
Когда Азербайджан и Турция открыто и демонстративно готовились к войне, правительство Пашиняна было занято вопросами уголовных дел в отношении деятелей оппозиции, судебными разбирательствами освободивших Арцах политических и военных деятелей.
Снова можете не обращать внимания на военные учения в Карсе. Можете продолжать цепляться за власть. Можете и дальше обманывать общественность, но от этого не меняется действительность, угроза, нависшая над головой Армении, не убывает. Карс находится всего в 65 км от Гюмри, а провинцию Карс (иль) отделяет от Ширакской области только река Ахурян. И, несмотря на это, администрация занимается в Гюмри организацией провокации против Вазгена Манукяна.
Часть вторая: угроза "турецкого агента"
Уже несколько дней вся Армения обсуждает разоблачение об Арарате Мирзояне. Нет дома, где бы это не обсуждалось. Но адекватной реакции со стороны госинститутов нет. Опровержения СНБ было неполным. По большому счету, это обвинение должно было быть отвергнуто турецкими спецслужбами, поскольку Арарат Мирзоян обвинялся в том, что является их агентом.
Кстати, Арарат Мирзоян во время войны находился в командном бункере.
Отметим также, что на эту должность министра обороны Давида Тонояна выдвинул как раз Арарат Мирзоян в дни революции 2018 года, в Facebook, в спешке, когда они еще не пришли к власти.
Часть третья: сдавшие Шуши судят освободившие Шуши
Судебный абсурд по делу "1 марта" продолжается.
Те, кто спровоцировал войну, кто не остановил войну любой ценой, кто подписал позорное заявление о капитуляции, кто сдал Шуши и Гадрут, кто уступил границы Армении, ответственные и виновные в более чем 5 тысячах погибших, десятках тысяч раненых и инвалидах судят освободителей Шуши.
Власти, потерпевшие позорное поражение в войне, судят Роберта Кочаряна, Сейрана Оганяна, Юрия Хачатурова. А за всем этим стоят организаторы военных учений в Карсе. Последствия могут быть очень тяжелыми».