Քաղաքական 12:19 22/01/2021 Հայաստան
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը տարածել է  ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսիի «Ժողովրդավարությունն անգին է» հոդվածը, որը հրապարակում ենք ամբողջությամբ.
«Սույն թվականի հունվարի 20-ին ՝ Վաշինգթոնի ժամանակով ժամը 12-ից րոպեներ առաջ Ջոզեֆ Բայդենը երդման հանդիսավոր արարողությամբ ստանձնեց Միացյալ Նահանգների 46-րդ նախագահի պաշտոնը։ Կամալա Հարիսը նույնպես երդվեց՝ դառնալով ոչ միայն առաջին կին, այլև առաջին սևամորթ և հնդկական արմատներով փոխնախագահը։
Իր երդման խոսքում նախագահ Բայդենն ասաց․ «Մենք կրկին հասկացանք, ընկալեցինք, որ ժողովրդավարությունն անգին է։ Ժողովրդավարությունը փխրուն է։ Իսկ այս պահին, բարեկամնե՛րս, մենք տեսնում ենք, որ ժողովրդավարությունը գերիշխում է»։ Ինչպես շեշտեց նախագահ Բայդենը, վերջին մի քանի շաբաթները թույլ տվեցին հասկանալ, որ ժողովրդավարության կայացումը պահանջում է շարունակական ջանքեր նույնիսկ Միացյալ Նահանգներում, որտեղ այն ունի մոտ երկուսուկես դարի պատմություն։
Հայաստանի անկախացումից ի վեր Միացյալ Նահանգներն աջակցել է Հայաստանում ժողովրդավարության պայքարին ոչ այն պատճառով, որ մեզ մոտ այն կատարյալ է, այլ որովհետև մեզ հայտնի է, թե դրա պաշտպանության և պահպանման համար որքան աշխատանք է պահանջվում։ Այս գործում առանցքային են ամուր ժողովրդավարական ինստիտուտների ստեղծումն ու պահպանումը, օրենքի գերակայության ամրապնդումը, տնտեսական հնարավորության ապահովումը բոլորի համար և կրթության հասանելիության ընդլայնումը։ Այս գործընթացը պահանջում է միասնականություն, վճռականություն և համառություն՝ հաճախ հսկայական մարտահրավերների պայմաններում։
Սկսելով պատմության այս նոր էջը՝ Միացյալ Նահանգները վերահաստատում է Հայաստանի ժողովրդի, կառավարության, քաղաքացիական հասարակության, մամուլի և մասնավոր հատվածի հետ գործակցելու իր հանձնառությունը՝ աջակցելու հայ ժողովրդի ձգտումներին, որոնք միտված են շոշափելի բարեփոխումների միջոցով ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանն ու ավելի բարեկեցիկ Հայաստան կերտելուն։
Ժողովրդավարությունն ու օրենքի գերակայությունը Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի հարաբերությունների հիմնասյուներն են, սակայն մեր ընդհանուր օրակարգն ավելի ընդարձակ է։ Կայուն և ներառական տնտեսական աճին աջակցելը, առևտրի և ներդրումների ընդլայնումը, էներգետիկ անվտանգության խթանումը, շրջակա միջավայրի ռեսուրսների պատասխանատու կառավարումը, COVID-19 համավարակի դեմ պայքարն ու կրթական հնարավորությունների միջոցով մարդկանց մեջ կատարվող ներդրումները արտացոլում են ԱՄՆ-Հայաստան խորը և համապարփակ գործընկերությունը, որը վստահաբար դեռ ավելի կամրապնդվի։
Մենք գիտակցում ենք, որ առաջին հերթին պետք է կատարել այն անհետաձգելի աշխատանքը, որը թույլ կտա առաջ շարժվել Լեռնային Ղարաբաղի կործանարար հակամարտությունից հետո։ Միացյալ Նահանգների կառավարությունն արձագանքել է Հայաստանի առաջնային կարիքներին՝ տրամադրելով հագուստ, սնունդ, երեխաների համար անվտանգ տարածքներ, տեղահանվածների համար ապաստարան։ Միացյալ Նահանգները վերահաստատում է գերիների անհապաղ և անվտանգ վերադարձի անհրաժեշտության իր կոչը։
Մենք դատապարտում ենք հակամարտության հետ առնչվող վայրագության դեպքերը։ Բոլոր մեղավորները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն։ Չնայած մարտերի դադարին՝ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցի քաղաքական լուծումը կարևոր է տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության ամրապնդման համար։
Այս տարվա մասին խորհելիս՝ լիովին գիտակցում եմ մեր առաջ ծառացած բազմաթիվ մարտահրավերները, սակայն գիտեմ, որ միասին մենք կկարողանանք հաղթահարել դրանք։ Մենք կշարունակենք աջակցել Հայաստանի վերականգնմանը առաջիկա տարիների ընթացքում։
Ինչպես իր խոսքում նշեց նախագահ Բայդենը.  «Մենք երբևէ  չենք ձախողել, երբ հանդես ենք եկել միասնաբար»։ Այս միասնականության մասին շեշտադրումը սահմաններ չի ճանաչում. մեր հայ ընկերների և գործընկերների հետ մենք հաղթահարելու ենք մեր առջև ծառացած մարտահրավերները, պաշտպանելու ենք մեր ընդհանուր արժեքները, նպաստելու ենք ժողովրդավարությանն ու օրենքի գերակայությանը՝ ճանապարհ հարթելով դեպի պայծառ ապագա բոլորիս համար»։

Политика 13:21 22/01/2021 Армения
Посол США: Политическое решение вопроса о статусе Нагорного Карабаха важно для укрепления мира в регионе
Посольство США в Армении распространило статью посла США Линн Трейси под заглавием «Демократия бесценна», которую мы публикуем полностью:
«20 января сего года, за минуты до 12 часов дня по вашингтонскому времени, Джозеф Байден на торжественной церемонии инаугурации вступил в должность 46-го президента Соединенных Штатов. Камала Харрис тоже присягнула, став не только первой женщиной, но и первым темнокожим вице-президентом с индийскими корнями.
В своей инаугурационной речи президент Байден сказал: «Мы снова поняли, осознали, что демократия бесценна. Демократия хрупка. И в этот момент, друзья мои, мы видим, что демократия восторжествовала».
Как подчеркнул президент Байден, последние несколько недель позволили понять, что установление демократии требует постоянных усилий даже в Соединенных Штатах, где ее история насчитывает почти два с половиной века.
С момента обретения Арменией независимости Соединенные Штаты поддерживали борьбу за демократию в Армении не потому, что она идеальна в нашей стране, а потому, что мы знаем, сколько работы требуется для ее защиты и сохранения.
В этом деле основополагающим является создание и поддержание сильных демократических институтов, укрепление верховенства закона, предоставление экономических возможностей для всех и повышение доступности образования. Этот процесс требует единства, решимости и настойчивости, часто в условиях огромных вызовов.
Открывая эту новую страницу истории, Соединенные Штаты подтверждают свою приверженность работе с народом, правительством, гражданским обществом, средствами массовой информации и частным сектором армянского народа для поддержки стремлений армянского народа, направленные на укрепление демократических институтов и построение более процветающей Армении посредством ощутимых реформ.
Демократия и верховенство закона - краеугольные камни отношений между Соединенными Штатами и Республикой Армения, однако наша общая повестка дня еще шире. Содействие устойчивому и инклюзивному экономическому росту, расширение торговли и инвестиций, содействие энергетической безопасности, ответственное управление природными ресурсами, борьба с COVID-19 и инвестирование в людей через образовательные возможности отражают глубокое и всеобъемлющее партнерство США и Армении, которое, несомненно, еще больше укрепится.
Мы понимаем, что в первую очередь нам необходимо провести неотложную работу, которая позволит нам продвигаться вперед после разрушительного Нагорно-Карабахского конфликта. Правительство Соединенных Штатов отреагировало на первоочередные потребности Армении, предоставив одежду, продукты питания, безопасные убежища для детей, убежище для перемещенных лиц. Соединенные Штаты подтверждают свой призыв к немедленному и безопасному возвращению пленных.
Мы осуждаем зверства, связанные с конфликтом. Все виновные должны быть привлечены к ответственности. Несмотря на прекращение боевых действий, политическое решение вопроса о статусе Нагорного Карабаха важно для укрепления мира и стабильности в регионе.
Вспоминая этот год, я полностью осознаю множество вызовов, стоящих перед нами, но я знаю, что вместе мы сможем их преодолеть. Мы продолжим оказывать поддержку восстановлению Армении в течение ближайших лет.
Как отметил в своем выступлении президент Байден: «Мы никогда не проигрывали, когда действовали вместе». Акцент на этом единстве не знает границ: вместе с нашими армянскими друзьями и партнерами мы преодолеем стоящие перед нами вызовы, защитим наши общие ценности и будем способствовать верховенству демократии и закона, прокладывая путь к более светлому будущему для всех нас».