Քաղաքական 12:19 22/01/2021 Հայաստան
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը տարածել է  ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսիի «Ժողովրդավարությունն անգին է» հոդվածը, որը հրապարակում ենք ամբողջությամբ.
«Սույն թվականի հունվարի 20-ին ՝ Վաշինգթոնի ժամանակով ժամը 12-ից րոպեներ առաջ Ջոզեֆ Բայդենը երդման հանդիսավոր արարողությամբ ստանձնեց Միացյալ Նահանգների 46-րդ նախագահի պաշտոնը։ Կամալա Հարիսը նույնպես երդվեց՝ դառնալով ոչ միայն առաջին կին, այլև առաջին սևամորթ և հնդկական արմատներով փոխնախագահը։
Իր երդման խոսքում նախագահ Բայդենն ասաց․ «Մենք կրկին հասկացանք, ընկալեցինք, որ ժողովրդավարությունն անգին է։ Ժողովրդավարությունը փխրուն է։ Իսկ այս պահին, բարեկամնե՛րս, մենք տեսնում ենք, որ ժողովրդավարությունը գերիշխում է»։ Ինչպես շեշտեց նախագահ Բայդենը, վերջին մի քանի շաբաթները թույլ տվեցին հասկանալ, որ ժողովրդավարության կայացումը պահանջում է շարունակական ջանքեր նույնիսկ Միացյալ Նահանգներում, որտեղ այն ունի մոտ երկուսուկես դարի պատմություն։
Հայաստանի անկախացումից ի վեր Միացյալ Նահանգներն աջակցել է Հայաստանում ժողովրդավարության պայքարին ոչ այն պատճառով, որ մեզ մոտ այն կատարյալ է, այլ որովհետև մեզ հայտնի է, թե դրա պաշտպանության և պահպանման համար որքան աշխատանք է պահանջվում։ Այս գործում առանցքային են ամուր ժողովրդավարական ինստիտուտների ստեղծումն ու պահպանումը, օրենքի գերակայության ամրապնդումը, տնտեսական հնարավորության ապահովումը բոլորի համար և կրթության հասանելիության ընդլայնումը։ Այս գործընթացը պահանջում է միասնականություն, վճռականություն և համառություն՝ հաճախ հսկայական մարտահրավերների պայմաններում։
Սկսելով պատմության այս նոր էջը՝ Միացյալ Նահանգները վերահաստատում է Հայաստանի ժողովրդի, կառավարության, քաղաքացիական հասարակության, մամուլի և մասնավոր հատվածի հետ գործակցելու իր հանձնառությունը՝ աջակցելու հայ ժողովրդի ձգտումներին, որոնք միտված են շոշափելի բարեփոխումների միջոցով ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանն ու ավելի բարեկեցիկ Հայաստան կերտելուն։
Ժողովրդավարությունն ու օրենքի գերակայությունը Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի հարաբերությունների հիմնասյուներն են, սակայն մեր ընդհանուր օրակարգն ավելի ընդարձակ է։ Կայուն և ներառական տնտեսական աճին աջակցելը, առևտրի և ներդրումների ընդլայնումը, էներգետիկ անվտանգության խթանումը, շրջակա միջավայրի ռեսուրսների պատասխանատու կառավարումը, COVID-19 համավարակի դեմ պայքարն ու կրթական հնարավորությունների միջոցով մարդկանց մեջ կատարվող ներդրումները արտացոլում են ԱՄՆ-Հայաստան խորը և համապարփակ գործընկերությունը, որը վստահաբար դեռ ավելի կամրապնդվի։
Մենք գիտակցում ենք, որ առաջին հերթին պետք է կատարել այն անհետաձգելի աշխատանքը, որը թույլ կտա առաջ շարժվել Լեռնային Ղարաբաղի կործանարար հակամարտությունից հետո։ Միացյալ Նահանգների կառավարությունն արձագանքել է Հայաստանի առաջնային կարիքներին՝ տրամադրելով հագուստ, սնունդ, երեխաների համար անվտանգ տարածքներ, տեղահանվածների համար ապաստարան։ Միացյալ Նահանգները վերահաստատում է գերիների անհապաղ և անվտանգ վերադարձի անհրաժեշտության իր կոչը։
Մենք դատապարտում ենք հակամարտության հետ առնչվող վայրագության դեպքերը։ Բոլոր մեղավորները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն։ Չնայած մարտերի դադարին՝ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցի քաղաքական լուծումը կարևոր է տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության ամրապնդման համար։
Այս տարվա մասին խորհելիս՝ լիովին գիտակցում եմ մեր առաջ ծառացած բազմաթիվ մարտահրավերները, սակայն գիտեմ, որ միասին մենք կկարողանանք հաղթահարել դրանք։ Մենք կշարունակենք աջակցել Հայաստանի վերականգնմանը առաջիկա տարիների ընթացքում։
Ինչպես իր խոսքում նշեց նախագահ Բայդենը.  «Մենք երբևէ  չենք ձախողել, երբ հանդես ենք եկել միասնաբար»։ Այս միասնականության մասին շեշտադրումը սահմաններ չի ճանաչում. մեր հայ ընկերների և գործընկերների հետ մենք հաղթահարելու ենք մեր առջև ծառացած մարտահրավերները, պաշտպանելու ենք մեր ընդհանուր արժեքները, նպաստելու ենք ժողովրդավարությանն ու օրենքի գերակայությանը՝ ճանապարհ հարթելով դեպի պայծառ ապագա բոլորիս համար»։

Politics 13:55 22/01/2021 Armenia
US ambassador: Political solution on Karabakh status essential for securing regional peace and stability
U.S. Ambassador to Armenia Lynne M. Tracy on Friday published an article entitled “Democracy is Precious”. The ambassador’s article is presented below.
“On January 20, 2021 just before 12:00pm in Washington, D.C., President Joseph R. Biden, Jr. took the oath of office to become the 46th President of the United States.  His Vice President, Kamala Harris, was also sworn in, becoming not only the first woman, but also the first Black and Indian American to hold the office.
In his inaugural address, President Biden said of the moment, “We've learned again that democracy is precious. Democracy is fragile. At this hour, my friends, democracy has prevailed.” As we have seen over the last few weeks, and as President Biden emphasized, democracy cannot be taken for granted, even after nearly two and a half centuries in the United States.
Since Armenia’s independence, the United States has supported Armenia in its fight for democracy – not because we have perfected it ourselves, but because we know how much work it takes to protect and defend. Critical to this task are building and maintaining strong democratic institutions and advancing the rule of law, providing economic opportunity for all, and broadening access to education.  It is a process that demands unity, resolve and perseverance, often in the face of enormous challenges.
As the United States begins a new chapter in our own country’s history, we renew our commitment to partnering with the Armenian people, Government, civil society, media, and the private sector to support the aspirations of the Armenian people who voiced their choice for meaningful, tangible reforms to strengthen the institutions of Armenia’s democratic institutions and for a more prosperous future.
Democracy and the rule of law are cornerstones of the U.S.-Armenia relationship, but we have an even broader common positive agenda. Supporting sustainable and inclusive economic growth, expanding trade and investment, promoting energy security, managing environmental resources responsibly, fighting the COVID-19 pandemic, and investing in people through educational opportunities reflect a deep and wide U.S.-Armenia partnership that I am confident will continue to strengthen.
Above all, we recognize the urgent work to be done in moving forward following the devastating conflict over Nagorno-Karabakh. The U.S. government has responded to Armenia’s critical needs by providing clothes, food, child-friendly safe-spaces, and shelter to displaced peoples. The United States continues to call for the swift and safe return of the remaining detainees. We condemn the acts of atrocities connected with the conflict. Those responsible must be held to account. And, while the fighting has stopped, the need for an enduring political solution on the status of Nagorno-Karabakh is essential for securing regional peace and stability.
As I look ahead to the upcoming year, I acknowledge the many challenges we still face.  But I am confident that, together, we are up to the task. We will continue to support Armenia as it rebuilds in the years to come. As President Biden said on Wednesday – “We have never ever, ever failed in America when we have acted together.” That emphasis on togetherness transcends our borders – together with our Armenian friends and partners, we will tackle the challenges before us, uphold our shared values, and ensure that democracy and the rule of law prevail, leading to a brighter future for us all.”