Շուշիի քաղաքապետ. Ով է հրաման տվել, որ Քարին Տակից զորքը դուրս գա
Շուշիի քաղաքապետ Արծվիկ Սարգսյանին քաղաքի ընկնելու նախորդ օրերին տեսածն ու լսածը հանգիստ չեն տալիս։ Հարցեր ունի, հնչեցնում է, պատասխաններ դեռ չկան։
Նա պնդում է, պետք էր Շուշիի պաշտպանությունը սկսել Հադրութից, մինչդեռ նահանաջում էին շարունակ։ Թե ինչո՞ւ, հստասկ չգիտի։
«Եթե ճիշտ կազմակերպված լինեին, հրամանատարներ լինեին, կկարողանային զորքը տեղում պահել։ Կոնկրետ Քարին Տակում մենք զորք ենք ունեցել, չգիտեմ ոնց նոյեմբերի 3-ին մոր զորքը դուրս է եկել, թշնամու տեխնիկան, տանկերը եկել են, սկսել են խրամատները մեկ-մեկ հաշվել ու խփել դրանց։ Քարինտակցին ոնց կարող էր մենակ այդքանի դեմ պայքարել, այն քարինտակցին, որ մի քանի տարի առաջ 12 ժամ մարտ է մղել թշնամու դեմ, 201 զոհ պատճառել թշնամուն»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասում է բանախոսը։
Սարգսյանը պնդում է՝ Շուշիում մեր հրետանին նորմալ չի աշխատել։
«Նոյեմբերի 5-ին մենք գնացել էինք, որ դիրքավորվեինք։ Տեսանք, որ մինամյոտը չկա։ Եթե դա լիներ, կարող էր աշխատել դեպի Իսայի աղբյուր տանող հատվածում ու Քարին Տակի վրա ու ջախջախել դրանց։ Բայց չկար, չգիտեմ, ոնց էին մտածել։ Մինչև հիմա պատասխան չկա, թե ով է հրաման տվել, որ Քարին Տակից զորքը դուրս գա, և ինչո՞ւ են հրաման տվել, որ դուրս գա։ Եթե այսքանը մտածում են, իհարկե, կազմակերպված է եղել։ Հակառակ դեպքում պետք է պաշտպանությունն ուժեղացնեին, դիրքերն ավելի ամրացնեին, որպեսզի Զառուսլու գյուղով ադրբեջանցիները չբարձրանային։ Ես գալիս եմ նրան, որ կազմակերպված է եղել Շուշիի հանձնումը, նորմալ հրամանատարություն չի եղել, պաշտպանություն չի կազմակերպվել, դրա համար էլ ունեցել ենք այսպիսի արդյունքներ»,-նշում է նա։
ԱԺ-ում Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը հիմնավոր արձագանքելու համար նա այսօր ասուլիսի էր եկել վիճակագրական տվյալներով։
«Օրինակ, 1916 թվականին 43 863 բնակիչ, որից 21 926-ը հայեր էին, 18 641-ը՝ թաթարներ. 1249-ը՝ ռուսներ, մնացածը՝ այլազգիներ։ 1920 թ. մարտի 22-23-ի գիշերը թուրք հրոսակախմբերը սպանել են հազարավոր հայերի։ Ահա սա է այն պատասխանը բոլոր նրանց, ովքեր ասում են, Շուշին 90 տոկոսով ադրբեջանաբնակ է եղել։ 60-70-ականներից սկսած Հեյդար Ալիևը ձգտել է հայաթափել Շուշին, Արցախը բայց պետք է հիշել ու փաստել, որ Շուշիի ամեն քարը հայկական է», -ընդգծեց նա։
- Ինչո՞ւ է «Իսկանդերը» Շուշիի վրա կրակել, ինչո՞ւ դրանով հարված չի հասցվել ադրբեջանական թիրախներին. Հակոբյան
- Փաշինյանի՝ Շուշիի մասին հայտարարության հիմքում ոչ այլ ինչ է, քան իր անմիջական հրամանով Շուշին անձնելու փաստն արդարացնելու փորձ
- Շուշին հանձնվեց այնպես, ինչպես Կարսը..., այսօր բոլորս անտուն մնացինք. Արփեն Մովսեսյան
- Զոհրաբյան. Իսկ երկու տարի առաջ Փաշինյանը Շուշին համարում էր հայոց արժանապատվության միջնաբերդ
- Սենոր Հասրաթյանը Շուշիի մասին պատմական ակնարկ է հրապարակել անտեղյակների համար
- Շուշին դարձավ ադրբեջանական Փաշինյանի ու նրա թրքասեր դավաճանների ոհմակի պատճառով. Միքայել Մինասյան
- Արծվիկ Սարգսյան. Բա Շուշիում զոհված եղբայրս Փաշինյանի երազին չի՞ գնա, դրան խեղդի
- Ղազինյան. Ավելի ցայտուն օրինակ է Շուշին
- Վազգեն Մանուկյան. Ապացուցված եմ համարում, որ Շուշին ոչ թե գրավել են ադրբեջանցիները, այլ տվել են մերոնք
- Ենթադրում եմ, որ Փաշինյանն Ալիևի հետ պայմանավորվածություն է ունեցել՝ Շուշին հանձնելու վերաբերյալ. Բագրատյան

Политика 17:24 25/01/2021 Армения
От увиденного и услышанного за несколько дней до падения родного города мэр  оккупированной Азербайджаном в ходе осенней 44-дневной войны культурной столицы Арцаха (НКР) –  Шуши –Арцвик Саркисян не знает покоя. У него есть вопросы, он их поднимает, но ответов пока нет.
Он утверждает, что оборону Шуши следовало начать с Гадрута, а армянские войска постоянно отступали. Почему - он точно не знает.
«Если бы организация была на надлежащем уровне, если бы там были командиры, то смогли бы удержать армию на месте. Конкретно в Карин Таке у нас было войско, не знаю, как произошло, что 3 ноября наше войско было выведено, подошла вражеская техника, танки, стали считать окопы и наносить удары по ним. Как мог житель Каринтака в одиночку бороться с таким количеством, житель, который в течение 12 часов вел бой с врагом, в результате чего потери врага составили 201 человек убитыми?» - сказал А.Саркисян сегодня на встрече с журналистами.
Саркисян утверждает, что наша артиллерия в Шуши не сработала.
«5 ноября мы пошли, чтобы занять позиции. Мы увидели, что миномета нет. Если бы он был, он мог работать в районе, ведущем к роднику Иса и в Карин Таке, и разбить их. Но не было, не знаю, как они думали. До сих пор нет ответа, кто отдал приказ войскам покинуть Карин Так и почему? Если все это обдумать - конечно, это было организовано. В противном случае они должны были усилить оборону, укрепить свои позиции, чтобы азербайджанцы не поднялись через село Заруслу. Прихожу к выводу, что сдача Шуши была организована, не было нормального командования, не была организована оборона, поэтому у нас были такие результаты», - говорит он.
Чтобы основательно ответить на заявление Никола Пашиняна в Национальном Собрании, он прибыл сегодня на пресс-конференцию со статистическими данными.
«Например, в 1916 году здесь проживало 43 863 человека, из которых 21 926 - армяне, 18 641 – татары, 1249 - русские, остальные – люди другой национальности. В ночь с 22 на 23 марта 1920 г. турецкие бандитские группировки убили тысячи армян. Это ответ всем, кто говорит, будто Шуши на 90% был азербайджанским.
С 60-х и 70-х годов Гейдар Алиев пытался очистить Шуши и Арцаха от армян, но мы должны помнить и доказывать, что каждый камень в Шуши - армянский», - подчеркнул он.