Կրթություն, գիտություն 20:00 06/02/2021 Հայաստան
«Դպրոցական բաժանորդային  համակարգի» (աբոնեմենտային) ծրագիրը շարունակվում է նաև 2021 թ.-ին: ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ այս տարի հանրակրթական դպրոցներում սովորող աշակերտները մշակութային օջախներ կարող են այցելել 2020 թ.-ին բաշխված, սակայն COVID-19 համավարակով պայմանավորված՝ դեռևս չկիրառված բաժանորդային տոմսերով: Դպրոցականներին 2021 թ.-ին նոր տոմսեր չեն տրամադրվի:
Նախարարությունից հիշեցնում են, որ ծրագրի շրջանակում աշակերտներին հնարավորություն է ընձեռվում մինչև հրամանով սահմանված ժամանակահատվածի ավարտն անվճար հիմունքներով այցելել մշակութային երեք հաստատություն՝ թանգարան, թատրոն, համերգասրահ՝ յուրաքանչյուրը մեկ անգամ: Ծրագրից կարող են օգտվել պետական հանրակրթական դպրոցների 1-12-րդ դասարանների աշակերտները: Յուրաքանչյուր 10 աշակերտի տրամադրվում է 1 լրացուցիչ տոմս, որը նախատեսված է ուղեկցող ուսուցչի համար:
Տոմսերը կարող են կիրառվել ինչպես անհատական, այնպես էլ խմբային այցելությունների դեպքում: Անհրաժեշտ է (հատկապես թատրոն և համերգասրահ այցելելուց առաջ) նախապես կապ հաստատել համապատասխան հաստատության հետ և ամրագրել այցը: Մշակութային հաստատությունը (թատրոն, համերգասրահ) իրավասու է սահմանել ծրագրի շրջանակում դպրոցականներին հատկացվող տեղերի քանակը, ինչպես նաև տվյալ ներկայացմանը, համերգին աշակերտների մասնակցության նպատակահարմարությունը՝ հաշվի առնելով տարիքային խումբը:
Բաժանորդային տոմսերն աշակերտներին բաշխվում են դպրոցների միջոցով, որոնց վրա պարտադիր է դպրոցի կնիքը:
Ծրագրի նպատակն է մշակութային միջոցառումներին աշակերտների ներգրավվածության բարձրացումը, մշակութային հաստատություն այցելելու ավանդույթի, գեղարվեստական ճաշակի և լայն աշխարհայացքի ձևավորումը:

Education 20:01 06/02/2021 Armenia
The school subscription system program will continue in 2021, the Ministry of Education, Culture, Science and Sport reported on Saturday. The program is designed for teachers and students of public secondary schools throughout Armenia, allowing them to have free access to three cultural institutions once a year. The Ministry detailed, students and teachers can still attend cultural institutions according to the quotas distributed in 2020 but not used due to the restrictions of the Covid-19 pandemic. It is noted that no new tickets will be offered to students in 2021.
The school subscription system implementation program, implemented by the RA Ministries of Culture, and Education and Science, was launched since November 2018. The objective of the program is to promote the connection between the school and the cultural center to foster the artistic upbringing and the aesthetic development of children and juveniles.
The subscriptions are offered through schools and can be used other by individual students and teachers as well as by groups.