Քաղաքական 12:40 08/02/2021 Աշխարհում
Ռուսական կողմը զարմացած է այն գնահատականներից, որոնք Եվրամիության դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը տվել է իր Մոսկվա այցին, որոնք տարբերվում են նրա նախորդ հայտարարություններից: Այս մասին Tass-ին ասել են ՌԴ ԱԳՆ-ից՝ ի պատասխան Բորելի հայտարարությունները մեկնաբանելու խնդրանքին, որոնք նա հրապարակել է իր բլոգում՝ Բրյուսել ժամանելուց հետո:
«Մենք զարմացանք, երբ ծանոթացանք այցի արդյունքների վերաբերյալ Բորելի գնահատականներին, դրանք խիստ հակասում են նրա հայտարարություններին, որոնք տրվել են Մոսկվայում կայացած մամուլի ասուլիսում», - ասել են դիվանագիտական գերատեսչությունից:
ՌԴ ԱԳՆ-ն նշել է, որ Բորելն «ամեն առիթ ունեցել է այցին անմիջապես իր գնահատականը տալու»՝ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ կայացած եզրափակիչ ասուլիսում, ինչն արվել է: Ռուսական կողմը, հիշեցնում է դիվանագիտական ծառայությունը, Բորելի ներկայությամբ մեկնաբանել է բանակցությունների արդյունքները:
«Ոչ ոք նրան չսահմանափակեց ո՛չ ժամանակով, ո՛չ էլ ձևաչափով: Միգուցե Բրյուսել ժամանելուն պես, եվրա-դիվանագիտության ղեկավարին բացատրվեց, թե ինչպես է պետք շեշտադրումներ անել, բայց դա միայն հաստատում է, թե ինչպես և ում կողմից է իրականում ձևավորվում ԵՄ քաղաքականությունը», - նշել է արտգործնախարարությունը:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 7-ին Բորելը իր բլոգում կարծիք է հայտնել, որ Ռուսաստան կատարած իր ուղևորության արդյունքները վկայում են այն մասին, որ Մոսկվան շահագրգռված չէ ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների բարելավմամբ: Նա նաև ասել է, որ Եվրամիությունը կարող է Ռուսաստանի դեմ հետագա պատժամիջոցներ կիրառել՝ Ալեքսեյ Նավալնիի շուրջ ստեղծված իրավիճակի պատճառով՝ օգտագործելով նոր մեխանիզմ, որը նախատեսում է սահմանափակել մարդու իրավունքների խախտումները:
Բորելը Ռուսաստանում էր փետրվարի 4-ից 6-ն ընկած ժամանակահատվածում: Փետրվարի 5-ին նա հանդիպեց Լավրովի հետ: Այնուհետև եվրոպական դիվանագիտության ղեկավարը նշեց, որ Եվրամիությունն ու Ռուսաստանը «բաց և ազնիվ» երկխոսություն են անցկացրել երկկողմ հարաբերությունների բոլոր հարցերի շուրջ, ներառյալ՝ պանդեմիայի և կլիմայի գլոբալ փոփոխության դեմ պայքարը, միջուկային ծրագիր, Ուկրաինայի շուրջ տարաձայնություններ, Բրյուսելի աջակցությունը Նավալնիին և Ռուսաստանի Դաշնությունից արևմտյան դիվանագետների արտաքսումը, որոնք մասնակցել են չհամաձայնեցված բողոքների:

Политика 13:30 08/02/2021 В мире
Российская сторона удивлена оценками, которые глава дипломатии ЕС Жозеп Боррель дал своему визиту в Москву, они разнятся с его предыдущими заявлениями. Об этом заявили ТАСС в МИД РФ в ответ на просьбу прокомментировать высказывания Борреля, которые он опубликовал в своем блоге после прилета в Брюссель.
«С удивлением ознакомились с оценками Борреля итогов визита, они сильно контрастируют с его заявлениями, данными на пресс-конференции в Москве», - указали в дипведомстве. МИД РФ отметил, что Боррель «имел все возможности сразу же дать собственную оценку» визиту на итоговой пресс-конференции с главой МИД РФ Сергеем Лавровым, что и было сделано. Российская сторона, напомнили в дипведомстве, прокомментировала итоги переговоров в присутствии Борреля.
«Никто его не ограничивал ни во времени, ни в формате. Возможно, по прилете в Брюссель главе евродипломатии объяснили, как нужно было расставить акценты, но тогда это лишь подтверждает, как и кем на самом деле формируется политика ЕС», - отметили в МИД РФ.
Напомним, что 7 февраля Боррель в своем блоге выразил мнение, что итоги его поездки в РФ говорят о незаинтересованности Москвы в улучшении отношений с ЕС. Он также сообщил, что Евросоюз может ввести очередные санкции против России из-за ситуации вокруг Алексея Навального, задействовав новый механизм, который предусматривает рестрикции за нарушение прав человека.
Боррель был в России с визитом с 4 по 6 февраля. 5 февраля состоялась его встреча с Лавровым. Тогда глава европейской дипломатии отметил, что Евросоюз и Россия провели "открытый и честный" диалог по всем вопросам двусторонних отношений, включая борьбу с пандемией и глобальным изменением климата, восстановление Совместного всеобъемлющего плана действий по ядерной программе Ирана, разногласия по Украине, поддержку Брюсселем Навального и высылку из РФ западных дипломатов, участвовавших в несогласованных акциях протеста.