Իրավունք 15:18 12/02/2021 Արցախ
Փետրվարի 11-ին Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը, ՄԻՊ ժամանակավոր փոխարինող Արսեն Սառաջյանի գլխավորությամբ, այցելել է Ասկերանի շրջանի Շոշ գյուղ՝ համայնքում բնականոն կյանքի վերականգնման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին ծանոթանալու և քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության իրավիճակը գնահատելու նպատակով: Այս մասին հայտնում են ԱՐցախի ՄԻՊ գրասենյակից:
Այցի ընթացքում համայնքի ղեկավարը հայտնել, որ կատարվում են անհրաժեշտ աշխատանքներ բնակիչներին համայնք վերադառնալու ուղղությամբ, գյուղում վերականգնվել են բոլոր ենթակառուցվածքները, վերադարձել է բնակչության կեսից ավելին:
Պատերազմական գործողությունների հետևանքով ադրբեջանական վերահսկողության տակ են անցել համայնքի գյուղատնտեսական նշանակության տարածքների մեծ մասը, ինչը լուրջ խնդիրներ է ստեղծում համայնքում բնակչության զբաղվածության առումով: Համայնքի տարածքում կատարվում են ականազերծման աշխատանքներ, բնակչության շրջանում տարվում են իրազեկման միջոցառումներ կյանքին և առողջությանը սպառնացող պայթուցիկ նյութերի հետ շփումից խուսափելու ուղղությամբ:
Հունվարի 11-ից գործում է դպրոցը, իսկ առաջիկա շաբաթվա ընթացքում վերսկսելու է աշխատանքները նաև մանկապարտեզը: Հանրային մտահոգություններ էին բարձրացվել երեխաների՝ դպրոց հաճախելու անվտանգության հետ կապված, քանի որ այն գտնվում է Կարմիր Շուկա-Շոշ ճանապարհի մերձակա տարածքում, և դպրոց հասնելու համար երեխաները պետք է անցնեն ճանապարհը, որով ժամանակ առ ժամանակ իրականացվում է ադրբեջանական շարասյուների տարանցումը:
ՄԻՊ աշխատակազմը տեղում ծանոթացել է բարձրացված խնդրին և ականատես եղել ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ ադրբեջանական շարասյուների տարանցմանը: Չնայած երեխաների դպրոց հաճախումը կազմակերպվում է ԱՀ ոստիկանության աշխատակիցների ուղեկցությամբ, այնուամենայնիվ երեխաների անվտանգությունն առավել վերահսկելի դարձնելու նպատակով առկա է օբյեկտիվ անհրաժեշտություն դպրոցի և մանկապարտեզի հարակից տարածքում պարեկային հերթապահություն սահմանելու:
Անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ կարևորվել է համայքում գիշերային լուսավորության համակարգի շուտափույթ ներդրումը:

Society 16:09 12/02/2021 NKR
The Staff of the Artsakh Human Rights Ombudsman headed by the acting Ombudsman Arsen Sarajyan visited on Thursday the village of Shosh of Askeran Region to get acquainted with the work carried out to restore normal life in the community and to assess the situation of protection of citizens’ rights.
As the Ombudsman's Office reported, zccording to the head of the community, necessary works are being carried out to return the population of the community to their places of residence; more than half of the residents have returned.
As a result of the hostilities, most of the agricultural lands of the community came under the control of Azerbaijan which creates serious problems in terms of employment in the community. Demining works are being carried out in the community, awareness measures are being taken among the population to avoid the contact with explosives that threaten life and health.
Since January 11, the school has been operating, and the kindergarten will resume its activities next week. Public concerns have been raised about the safety of children attending school as it is located near the ''Karmir Shuka-Shosh'' road and children have to cross the road in order to get to school which is occasionally crossed by Azerbaijani convoys.
The Ombudsman’s Staff got acquainted with the issue on the spot and witnessed the transit of Azerbaijani convoys accompanied by Russian peacekeepers. Although school attendance is organized by the RA police, however in order to make safety of children more controllable, there’s an objective need to establish a patrol near the school and the kindergarten to exclude other persons from entering the area.
For security reasons, it’s important to promptly establish a night lightning system in the community, the source said.