Առողջություն 12:02 15/02/2021 Աշխարհում
Գվինեայի Առողջապահության նախարարությունը հաստատել է հազվադեպ, բայց մահացու վիրուսի նոր բռնկումը, որն առաջացնում է ջերմություն, ցավեր, փորլուծություն և երբեմն արյունահոսություն: Այս մասին գրում է DW-ն։
Էբոլայի բռնկման պաշտոնական հաստատումը եղավ այն բանից հետո, երբ Արևմտյան Աֆրիկայի երկրում մի քանի դեպքեր հայտնաբերվեցին:
Գվինեայի առողջապահական գործակալության ղեկավար Սակոբա Կեյտան հայտարարել է, որ երկրում ապրում են էբոլա «համաճարակային իրավիճակ»:
Մինչ այժմ հաստատվել է 7 դրական դեպք, այդ թվում` 3 մահ:
Շաբաթ օրը Առողջապահության նախարար Ռեմի Լաման AFP գործակալությանը հայտնել է, որ պաշտոնյաները «իսկապես մտահոգված են» էբոլայի մահվան դեպքերով, որոնք առաջինն էին 2013-2016 թվականների համաճարակից հետո, որը սկսվեց Գվինեայում և ամբողջ տարածաշրջանում մահացավ 11300 մարդ:

Health 12:42 15/02/2021 World
The government of Guinea officially declared a new outbreak of Ebola on Sunday, Deutsche Welle reported.
The official confirmation of the outbreak comes after several cases were identified in the West African country.
The head of Guinea's health agency, Sakoba Keita, said the country was experiencing an Ebola "epidemic situation."
Seven positive cases have been confirmed so far, including three deaths, he said.
Health officials earlier reported four deaths. It was not immediately clear why the figure was lowered.
On Saturday, Health Minister Remy Lamah told the AFP news agency that officials were "really concerned" about the Ebola fatalities, the first since a 2013-2016 epidemic — which began in Guinea and saw 11,300 die from the disease across the region.