Մշակույթ 09:00 03/03/2021 Հայաստան
Հայաստանի Ազգային պատկերասրահը 100 տարեկան է։ 1921 թվականը հայ մշակույթի վերարժևորման տարի էր, որը նշանավորվել է Հայաստանի կարևորագույն մշակութային օջախների ստեղծմամբ: Աստաֆյան (Աբովյան) փողոցում՝ Արական գիմնազիայի երկհարկանի տուֆակերտ շենքում, հիմնադրվեց Կերպարվեստի պետական թանգարանը, որը 1991 թվականից կոչվում է Հայաստանի ազգային պատկերասրահ։
«Հարյուրամյա պատմության ընթացքում թանգարանն իր հաստատուն տեղն է գրավել հայ և համաշխարհային մշակութային օջախների շարքում՝ դառնալով Հայաստանի խոշորագույն և հայկական կերպարվեստի հավաքածուով  ամենամեծթանգարանն աշխարհում։
Ազգային պատկերասրահը մեր հոգևոր ժառանգության, ազգային ինքնության,  մշակութային արժեքների պահպանության, դրանք հետագա սերունդներին փոխանցման կարևորագույն առաքելությունն իրականացնող անցյալի ու ներկայի կամուրջն է, մի վայր, որտեղ մոռացության փոշուց մաքրվել և պահպանվում են հայ և համաշխարհային արվեստի թանկարժեք մասունք դարձած գանձեր:
Շուրջ 40000 մշակութային արժեքներից յուրաքանչյուրը՝ ամենահին ցուցանմուշից (մ․թ․ ա․ 1-ին հազարամյակ) մինչև Կոմիտասին պատկերող խորհրդանշական դիմանկար (2019), ուրույն վկայությունն է իր ժամանակաշրջանի:
Պատկերասրահի հիմնադրման 100-ամյա հոբելյանի շրջանակներում մեկնարկում ենք մշակութային մի շարք միջոցառումներ և ծրագրեր»,- նշված է Հայաստանի Ազգային պատկերասրահի ֆեյսբուքյան էջում։
100-ամյա թանգարանի հոբելյանին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում մեկնարկում է վավերագրեր նախագիծը:
«Այսուհետ դուք հնարավորություն ունեք ծանոթանալու թանգարանի Հուշաձեռագրային բաժնում պահվող արժեքավոր նյութերին, որոնց մեծ մասը կհրապարակվի առաջին անգամ:
Դրանց թվում են՝ ձեռագիր աշխատություններ, նոթատետրեր, նամակներ,  բացիկներ, անձնական փաստաթղթեր, լուսանկարներ, հեղինակային աշխատանքներ, հոդվածներ:
Հայաստանի ազգային պատկերասրահի Հուշաձեռագրային բաժնում պահվում է անվանի ճարտարապետ, պրոֆեսոր, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս, մանկավարժ Վարազդատ Հարությունյանի դիպլոմային աշխատանքը (1937), որտեղ ներկայացված է Պետական կերպարվեստի թանգարանի նախագիծը»,- հայտնում են Ազգային պատկերասրահից։

Культура 10:03 03/03/2021 Армения
Национальной галерее Армении 100 лет. 1921 год был годом переоценки армянской культуры, ознаменовавшийся основанием важнейших культурных центров Армении. Государственный музей изобразительных искусств, который с 1991 года называется Национальной галереей Армении, был основан на улице Астафяна (Абовяна), в двухэтажном туфовом здании Мужской гимназии.
«За столетнюю историю музей занял прочное место среди армянских и мировых культурных центров, став крупнейшим музеем Армении с самой большой коллекцией армянского изобразительного искусства в мире.
Национальная галерея -мост между прошлым и настоящим, выполняющая важнейшую миссию сохранения нашего духовного наследия, национальной самобытности, культурных ценностей и передачи их будущим поколениям, место, где от пыли забвения очищены и хранятся ставшие реликвиями драгоценные сокровища армянского и мирового искусства.
Каждый из почти 40 000 культурных артефактов, от старейшего экспоната (I тысячелетие до н. э.) до символического портрета Комитаса (2019 г.), является уникальным свидетельством своего времени.
В рамках 100-летия со дня основания Галереи мы запускаем ряд культурных мероприятий и программ», - говорится на странице Национального собрания Армении в соцсети Facebook.
В рамках мероприятий, посвященных 100-летнему юбилею музея, запускается документальный проект.
«Отныне у вас есть возможность ознакомиться с ценными материалами, хранящимися в Отделе рукописей музея, большая часть которых будет опубликована впервые.
В их числе- рукописи, записные книжки, письма, открытки, личные документы, фотографии, авторские работы, статьи.
В Отделе рукописей Национальной галереи хранится Армении дипломная работа (1937г.) известного архитектора, профессора, академика НАН РА, педагога Вараздата Арутюняна, в которой представлен проект Государственного музея изобразительного искусства»,- сообщает Национальная галерея.