Քաղաքական 14:07 24/03/2021 Աշխարհում
Այսօր կայացած լիագումար նիստում ՌԴ Պետդուման երրորդ ընթերցմամբ ընդունեց Սահմանադրության փոփոխություններին համապատասխան օրենքի նախագիծը, որը, ի թիվս այլնի, իրավունք է տալիս Ռուսաստանի Դաշնության ներկայիս նախագահ Վլադիմիր Պուտինին կրկին առաջադրվել պետության ղեկավարի պաշտոնում: Այս մասին գրում է Tass-ը։
Ռուսաստանի Դաշնության Սահմանադրության նոր դրույթներից մեկի համաձայն` այն ժամկետների թվի սահմանափակումը, որի ընթացքում միևնույն անձը կարող է զբաղեցնել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի պաշտոնը, կիրառվում է ներկայիս պետության ղեկավարի վրա` առանց հաշվի առնելու հաշվի առնել նրա նախորդ նախագահական ժամկետները: Այսպիսով, այս նորմը թույլ է տալիս ներկայիս պետության ղեկավարին Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի պաշտոնը զբաղեցնել ևս երկու ժամկետով:
Փաստաթուղթը նոյեմբերին Պետդումա էին ներկայացրել պատգամավորներ Պավել Կրաշենիննիկովը և Օլգա Սավաստյանովան, ինչպես նաև Դաշնության խորհրդի անդամ Անդրեյ Կլիշասը:

Политика 14:20 24/03/2021 Армения
Госдума на пленарном заседании в среду приняла в третьем чтении законопроект во исполнение поправок к конституции, который в том числе дает право действующему президенту РФ Владимиру Путину вновь баллотироваться на пост главы государства. Об этом пишет ТАСС.
Согласно одному из новых положений Конституции РФ, ограничение числа сроков, в течение которых одно и то же лицо может занимать пост президента РФ, применяется к действующему главе государства без учета его прежних президентских сроков.
Таким образом, эта норма позволяет нынешнему руководителю государства занимать должность президента РФ еще два срока.
Документ внесли в Госдуму депутаты Павел Крашенинников и Ольга Савастьянова, а также член Совфеда Андрей Клишас в ноябре.