Կրթություն, գիտություն 09:30 05/05/2021 Հայաստան
«Այսօր Կառավարությունը հաստատել է շրջանառության մեջ դրված որոշման նախագիծը, որով բուհերի հոգաբարձուների խորհրդում իշխանությունը ստանում է 65% ներկայացվածություն նախկին 50%-ի փոխարեն, իսկ բուհի պրոֆեսորադասախոսական կազմի մասնաբաժինը 25%-ից դառնում է 10%։
Ու ոչինչ որ որոշման նախագիծն ակնհայտ հակասություններ ունի Սահմանադրության հետ,
ոչինչ որ բուհերի ռեկտորների խորհուրդն իր բացասական դիրքորոշումն է արտահայտել այս նախագծի վերաբերյալ։
Բնականաբար մոռացվել են նաև բուհերի քաղաքական կախվածությունը զրոյացնելու և ինքնավարությունը մեծացնելու խոստումները։
Ի դեպ, e-draft համակարգում նախագիծը պետք է շրջանառվեր մինչև մայիսի 14-ը և մինչ այդ հնարավոր էր կողմ կամ դեմ քվեարկել: Բայց չգիտես ինչպես մայիսի 4-ին որոշումն ընդունվում է:
Դե ինչ, իշխանությունը փորձելու է իր «սրտի թեկնածուին» կարգել ԵՊՀ ռեկտոր, բայց մոռանում է, որ այդ «ռեկտորը» պետք է աշխատի համալսարանականների հետ։
Չեմ կասկածում, որ համալսարանական գործընկերներս սկզբունքայնություն կցուցաբերեն այս հարցում և ռեկտոր կարգված անձը չի կարողանա մտնել ԵՊՀ ռեկտորի աշխատասենյակ»։
Կառավարությունը բուհերի հոգաբարձուների խորհուրդների հետ կապված որոշումն ընդունեց Այսօր Կառավարությունը հաստատել է...

Образование 13:42 05/05/2021 Армения
Заведующий кафедрой менеджмента и бизнеса факультета экономики и управления Ереванского государственного университета (ЕГУ) Карлен Хачатрян сообщает:
«Правительство во вторник утвердило введенный в обращение проект решения, согласно которому власть в советах попечителей вузов получает 65% представительства вместо прежних 50%, а доля профессорско-преподавательского состава вуза из 25% становится 10%.
И ничего, что проект данного решения явно противоречит Конституции, и ничего, что Совет ректоров вузов ранее выразил свою отрицательную позицию по данному проекту.
Естественно, благополучно забыты обещания устранить политическую зависимость вузов и повысить их автономность.
Кстати, в системе e-draft проект должен был находиться в обращении до 14 мая, а до этого предусматривалась возможность проголосовать «за» или «против». Но, непонятно как, решение было принято 4 мая.
Что же, власть попытается назначить ректором ЕГУ «кандидата своего сердца», но при этом забывает, что этот «ректор» должен будет работать с университетскими.
Не сомневаюсь, что мои университетские коллеги проявят принципиальность в данном вопросе и не позволят этому назначенному ректором лицу войти в рабочий кабинет ректора ЕГУ».