Քաղաքական 10:58 12/05/2021 Հայաստան
ՌԴ արտգործնախարար Ս. Լավրովի հետ հանդիպմանը Ադրբեջանի արտգործնախարարը կրկին հնչեցրել էր իրենց այն պնդումը, թե Ադրբեջանն արդեն վերադարձրել է բոլոր հայ ռազմագերիներին։ Մինչդեռ Ադրբեջանում առ այսօր շարունակվում են պահվել նվազագույնը 200 հայ գերիներ։
Իրականում Ադրբեջանը փորձում է հայ ռազմագերիների ազատ արձակումը պայմանավորել տարածքային պահանջներով։
Այս մասին ասվում էր նաև օրեր առաջ ռուսական «Կոմերսանտ» պարբերականի հրապարակած հոդվածում։ Եվ հայկական, և ռուսական կողմի դիվանագետները «Կոմերսանտ»-ի հետ զրույցներում հայտնել էին, որ Ադրբեջանը փորձում է հայ ռազմագերիների ազատ արձակման դիմաց տարածքներ ստանալ Արցախից և ՀՀ-ից։ Մասնավորապես` Ադրբեջանը մեր գերիների վերադարձի դիմաց պահանջում է իր վերահսկողությանը փոխանցել, ասել թե ` իրեն հանձնել Արցախի Կարմիր շուկա-Շուշի ճանապարհը և Տավուշի մարզի մի շարք գյուղեր։
Որքան էլ ականջահաճո չլինի, «տարածք գերու դիմաց» ցանկացած գործարք պետք է բացառել ի սկզբանե։
Ինչու՞։
Որովհետև`
- Հիշեցնեմ. Ադրբեջանն առ այսօր դեպի Շուշի ճանապարհ չունի։ Ադրբեջանական ռազմական և քաղաքացիական ավտոմեքենաները ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ Շուշի են հասնում Կարմիր Շուկա-Շուշի ավտոճանապարհով։ Ճանապարհի հանձնումը Ադրբեջանին շղթայաբար բերելու է Կարմիր Շուկայի և ճանապարհամերձ մի շարք գյուղերի հայաթափմանն և Ադրբեջանի կողմից օկուպացիայի, էլ ավելի մեծ հարվածի տակ է դնելու Մարտունու շրջանը։
- Տավուշի մարզի Ոսկեպար գյուղից ընդամենը 300 մ արևմուտք գտնվող Հին/Վերին Ոսկեպար, ինչպես նաև Ազատամուտ, Այգեհովիտ, Դիտավան գյուղերին գրեթե կպած, չբնակեցվող Բարխուդարլի և Սոֆուլու գյուղերի և Ոսկեպար-Կիրանց ավտոճանապարհի որոշ հատվածների նվիրումն Ադրբեջանին ևս ծանր հետևանքներ է ունենալու մեզ համար։
Նշված տարածքները 1930-ականներին արհեստական հիմնավորումներով պարզապես պոկվել էին Խորհրդային Հայաստանից և կցվել Խորհրդային Ադրբեջանին, իսկ Արցախյան ազատամարտի ժամանակ վերամիավորվել էին Հայաստանի Հանրապետությանը։ ՀՀ նշված հատվածների օտարումը թշնամուն բերելու է նրան, որ
- Ոսկեպար, Ազատամուտ և Կիրանց գյուղերը Սյունիքի Շուռնուխ գյուղի նման կիսվելու  են, Այգեհովիտ և Դիտավան գյուղերը հայտնվելու են թշնամուց ընդամենը 300-500 մետր հեռավորության վրա, մեր այդ հինգ  գյուղերը զրկվելու են իրենց արոտավայրերից ու դաշտերից, ինչն իր հերթին աստիճանաբար բերելու է այդ գյուղերի հայաթափմանը,
- Հայաստանը Վրաստանին կապող Իջևան-Նոյեմբերյան միջպետական նշանակության ճանապարհի զգալի հատվածներն անցնելու  են ադրբեջանական վերահսկողության տակ, ճիշտ ինչպես Գորիս-Կապան ճանապարհի Գորիս-Որոտան-Շուռնուխ-Դավիթ Բեկ ճանապարհի հիմնական մասը, և մենք այդտեղ ունենալու ենք այն նույն խնդիրները, ինչ հիմա ունենք Սյունիքում։
- Փաստ չէ, որ եթե անգամ հայկական կողմը գնա նման անթույլատրելի գործարքի, Ադրբեջանը կվերադարձնի մեր բոլոր գերիներին։ Ընդհակառակը, վստահաբար կարող ենք ասել, որ նման գործարքի դեպքում Ադրբեջանը կտա մեր գերիներից մի քանիսին` մյուսների պահելով հետագա «առևտրի», ասել է թե` նոր տարածքների դիմաց «վաճառելու» համար։
- Հայտնի բան է` շան ախորժակը նրա դիմաց գցած մսի կտորից է բացվում։ Մեկ անգամ նման գործարքի գնալը բերելու է նրան, որ Ադրբեջանը և Արցախից, և ՀՀ-ից անընդհատ նոր գերեվարումների փորձեր է ձեռնարկելու` մեր նոր գերիներին կրկին տարածքների դիմաց մեզ վաճառելու համար։
Մեր գերիներին վերադարձնելու տարբեր ճանապարհներ և ազդեցության լծակներ ու գործիքներ կան, հնարավորություններ, որոնց ուղղությամբ ՀՀ ներկայիս օկուպացիոն վարչակարգը ոչ մի քայլ չի կատարել։
Եվ չի էլ կատարելու։
Որովհետև մեր ներկայիս իշխանությունները փաստացի սպասարկում են թուրք-ադրբեջանական շահը ՀՀ տարածքում և իրենց օրակարգը նույնական է Ադրբեջանի օրակարգի` Հայաստան պետությունը վերջնական կործանելու հետ»։

Политика 12:49 12/05/2021 Армения
Азербайджанский министр иностранных дел на встрече со своим российским коллегой С. Лавровым вновь озвучил то утверждение, что Азербайджан вернул всех армянских военнопленных, в то время как по сей день в Азербайджане находится по меньшей мере 200 армянских пленных.
На самом деле Азербайджан пытается обусловить освобождение армянских военнопленных территориальными требованиями.
Об этом говорилось в опубликованной на днях статье в российской газете «Коммерсант». Дипломаты и армянской, и российской сторон в беседе с «Коммерсантом» заявили, что Азербайджан пытается взамен освобождения армянских военнопленных получить территории у Арцаха и Республики Армения. В частности, взамен наших пленных Азербайджан требует передать под его контроль, то есть, сдать арцахскую дорогу Кармир Шука (Красный Рынок)-Шуши и ряд сел Тавушской области.
Как бы ни было приятно слуху, любая сделка «территория взамен пленного» должна исключаться изначально:
Почему?
Потому что:
- Напомню: Азербайджан по сей день не имеет дороги к Шуши. Азербайджанские военные и гражданские автомобили доезжают до Шуши по автодороге Кармир Шука-Шуши в сопровождении российских миротворцев. Сдача дороги Азербайджану по цепной реакции приведет к выселению армян из Красного Рынка и ряда придорожных сел, а также к оккупации Азербайджаном, поставит под еще больший удар Мартунинский район.
- Сдача Азербайджану некоторых отрезков дороги сел Старый/Верин (Верхний) Воскепар, Азатамут, Айгеовит, Дитаван, находящихся всего в 300 метрах к западу от села Воскепар Тавушской области, незаселенных сел Бархударли и Софулу, а также автодороги Воскепар-Киранц также будет иметь для нас тяжелые последствия.
Указанные территории в 1930-х годах искусственными обоснованиями просто были оторваны от Советской Армении и прикреплены к Советскому Азербайджану, а в ходе Арцахской освободительной войны были воссоединены с Республикой Армения.
Отчуждение данных территорий врагу приведет к тому, что:
- Села Воскепар, Азатамут и Киранц будут разделены так же, как сюникское село Шурнух, села Айгеовит и Дитаван окажутся всего в 300-500 метрах от врага, эти наши пять сел лишаться своих пастбищ и полей, что в свою очередь приведет к выселению оттуда армянского населения,
- Значительные отрезки дороги межгосударственного значения Иджеван-Ноемберян, связывающей Армению с Грузией, отойдут под азербайджанский контроль в точности так же, как основной отрезок Горис-Воротан-Шурнух-Давид Бек автодороги Горис-Капан, и там у нас появятся те же проблемы, что и на сегодняшний день имеются в Сюнике.
- Не факт, что если даже армянская сторона пойдет на такую неприемлемую сделку, Азербайджан освободит всех наших пленных. Наоборот, с уверенностью можем сказать, что в случае подобной сделки Азербайджан отдаст нам несколько пленных, а остальных будет использовать для дальнейших «торгов», то есть, для «продажи» ему новых территорий.
- Известно, что аппетит приходит во время еды. Согласие на такую сделку однажды приведет к тому, что Азербайджан каждый раз будет предпринимать попытки новых случаев захвата в плен и из Арцаха, и из Армении - с целью продать нам же наших новых пленных взамен территорий.
Есть различные рычаги, инструменты и возможности вернуть наших военнопленных, в направлении чего наш нынешний оккупационный режим не предпринял никаких шагов.
И не предпримет.
Потому что нынешние власти фактически обслуживают турецко-азербайджанские интересы на территории РА, и их повестка дня тождественна азербайджанской повестке дня - окончательно уничтожить государство Армения».