Որոշ պաշտոնյաներ ու հանրային գործիչներ ՀՀ սահմանների մասին անում են խիստ վտանգավոր հայտարարություններ. ՄԻՊ
«Որոշ պաշտոնյաներ ու հանրային գործիչներ վերջին օրերին ՀՀ սահմանների մասին անում են խիստ վտանգավոր հայտարարություններ, խոսում են մեխանիկական մոտեցումներով՝ հղումներ անելով պարզապես ինչ որ քարտեզների կամ ուղղակի օգտագործելով «սահմանազատում» ու «սահմանագծում» բառերը»,- նշված է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի հայտարարության մեջ:
Նա այդ պաշտոնյաներին ու հանրային գործիչներին զգուշացնում է. «Ձեր մեխանիկական հայտարարություններն ուղղակիորեն հակասում են ՀՀ ողջ բնակչության ու առաջին հերթին սահմանային բնակիչների իրավունքներին ու օրինական շահերին:
Այդ անպատասխանատու հայտարարությունները թմրեցնում են մեր ժողովրդի զգոնությունը, երկարաժամկետ հեռանկարում վտանգում են մեր երեխաների իրավունքներն ու խաղաղ ապագան:
Ճիշտ սահմանազատումը մարդու իրավունքների կարևոր երաշխիք է, բայց չի կարելի սահմանազատման հարցերին վերաբերվել մեխանիկական մոտեցումներով:
Սահմանազատումն ուղիղ ազդեցություն ունի մեր սահմանային գյուղերում ու քաղաքներում ապրող մարդկանց իրավունքների (սեփականության, հողագործությամբ ու անասնապահությամբ զբաղվելու, արժանապատիվ, անվտանգ ու խաղաղ ապրելու և այլ իրավունքներ) վրա:
Չպետք է մոռանալ, որ ադրբեջանական բարձրագույն իշխանական մակարդակում Հայաստանն ու հայ ժողովուրդը, ՀՀ քաղաքացին համարվում են թշնամի, իսկ հայատյացությունն ունի պետական հովանավորչություն: Չպետք է մոռանալ, որ ադրբեջանական զինված ծառայողները ընդամենը մի քանի ամիս առաջ խոշտանգում ու գլխատում էին մեր հայրենակիցներին ու դրա համար նրանք ոչ միայն չեն ենթարկվել պատասխանատվության, այլ դա միայն խրախուսվել է:
Չպետք է մոռանալ զինված հարձակումների դադարից հետո Սյունիքում ու Գեղարքունիքում ադրբեջանական զինվորականների կողմից մարդու իրավունքների խախտումների մասին, ինչպես նաև այն մասին, որ ադրբեջանական իշխանությունները մինչ օրս հրաժարվում են վերադարձնել մեր գերիներին՝ մարդու իրավունքների միջազգային երաշխիքների կոպիտ խախտումներով:
Պետք է անել ճիշտ հակառակը՝ սահմանազատումը պետք է իրականացնել միայն անվտանգության գոտի ստեղծելուց հետո կամ առնվազն դրան զուգահեռ:
Եվս մեկ անգամ հատուկ ընդգծում եմ, որ առկա պայմաններում Ադրբեջանի հետ միայն սահմանազատումը` առանց անվտանգության գոտու, ոչ միայն չի ապահովելու ՀՀ քաղաքացիների ու հատկապես ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները, այլ կդառնա իրավունքների նոր խախտումների ու նոր լարվածության պատճառ, չի ապահովելու խաղաղություն տարածաշրջանում»:
- «Քաղուժերը պետք է հայտարարեն՝ հետ են կանչելու ՀՀ ստորագրությունը՝ սահմանագծման և սահմանազտման մասին հայտնի պայմանագրից»
- Գևորգ Դանիելյան. Չմոռանանք, որ այս ամենից հետո անխուսափելիորեն լինելու են սահմանային գոտիներ
- Սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացները պետք է հակամարտության համապարփակ խաղաղ կարգավորման գործընթացի մաս կազմեն. ԱԳՆ
- Նիկոլ Փաշինյանը չի կարող իր ստորագրությամբ ուժի մեջ դնել փաստաթուղթ, որը վերաբերում է սահմանազատմանը. Մարուքյան

Комментарии 12:58 25/05/2021 Армения
Некоторые должностные лица и общественные деятели делают крайне опасные заявления о границах РА - ЗПЧ
«Некоторые чиновники и общественные деятели в последние дни делают крайне опасные заявления относительно границ РА, оперируют механическими подходами, просто ссылаясь на какие-то карты или просто используя слова «делимитация» и «демаркация»»,- говорится в заявлении Защитника прав человека Армении Армана Татояна.
Он предупреждает этих должностных лиц и общественный деятелей: «Ваши механические заявления напрямую противоречат правам и законным интересам всего населения РА и, в первую очередь, жителей приграничных районов.
Эти безответственные заявления усыпляют бдительность нашего народа, в долгосрочной перспективе угрожают правам и мирному будущему наших детей.
Правильная демаркация является важной гарантией прав человека, но нельзя относиться к вопросам демаркации механически.
Демаркация оказывает непосредственное влияние на права (право на собственность, занятие земледелием и скотоводчеством, право на безопасную и мирную жизнь и другие права) людей, проживающих в приграничных селах и городах.
Нельза забывать, что на самом высоком уровне Армения и армянский народ, гражданин РА в Азербайджане считаются врагом, а армянофобия имеет государственную поддержку. Нельзя забывать, что азербайджанские вооруженные военнослужащие еще несколько месяцев назад пытали и обезглавливали наших соотечественников, и за это не только не не привлеклись к ответственности, но это только поощрялось.
Нельзя забывать о нарушениях прав человека со стороны азербайджанских военных в Сюнике и Гегаркунике после прекращения огня, а также о том, что азербайджанские власти по сей день отказываются возвращать наших пленных, грубо нарушая гарантии международных прав человека.
Необходимо сделать с точностью до наоборот: демаркацию надо осуществить только после создания или как минимум параллельно с созданием зоны безопасности.
Еще раз особо подчеркиваю, что в настоящих условиях демаркация границ с Азербайджаном без создания зоны безопасности не только не обеспечит права жителей РА и в особенности жителей приграничных населенных пунктов, но станет причиной новых нарушений прав и новой напряженности, не обеспечит мир в регионе».