Քաղաքական 10:38 26/05/2021 Հայաստան
«Հայաստան» նախընտրական դաշինքի շտաբի ղեկավար, Հայաստանի նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանը Թելեգրամի իր էջում գրել է.
«Քվեարկե՞լ, թե՞ ոչ:
Իմ մարզային այցերի և ընտրողների հետ հանդիպումների ընթացքում նկատել եմ մի կարևոր միտում. Շատ քաղաքացիներ կա՛մ դեռ չեն որոշել մասնակցել քվեարկությանը, կա՛մ մտադիր չեն մասնակցել: Նրանց թիվը շատ մեծ է: Կցանկանայի կիսվել, թե որքան կարևոր է, որ հնարավոր շատ քաղաքացիներ մասնակցեն ընտրություններին:
1. 2018-ի դեկտեմբերին անցկացվեցին արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: Դրանք հիշվում են այն փաստով, որ Նիկոլը հավաքեց 70 տոկոս ձայն: Հետո նա օգտագործեց այսպես կոչված բարձր լեգիտիմությունը մեր երկրի համար աղետալի քաղաքականությունն իրականացնելու համար:
Փաստորեն, նշենք, որ բնակչության միայն 30 տոկոսն է քվեարկել Նիկոլի և նրա ուսապարկերի օգտին, կամ քվեարկելու իրավունք ունեցողների ոչ ավելի, քան 35 տոկոսը: Իսկ ընտրություններին մասնակցության ցուցանիշը Հայաստանի պատմության մեջ ամենավատն էր ՝ 49 տոկոս: Սա Հայաստանում իշխանության ձևավորման ամենացածր հանրային լեգիտիմության ցուցանիշն է:
2. Այսօր Նիկոլը ելնում է այն նախադրյալից, որ ընտրություններին մասնակցությունը չպետք է բարձր լինի: Օգտագործելով վարչական ռեսուրսներ՝ նա և իր թիմը կձգտեն մոբիլիզացնել իրենց կողմնակիցների առավելագույն քանակը քվեարկելու համար: Դա նրանց հնարավորություն կտա ցածր մասնակցության դեպքում կրկին ձայների բարձր տոկոս հավաքել իրենց օգտին:
Այդ պատճառով նրանք տեղերում սկսել են իրական տեղեկատվական և իրավական տեռոր. Ստեղծել վախի մթնոլորտ և ընտրությունների արդյունքների կանխորոշվածության զգացողություն, որպեսզի հնարավոր ամենափոքր թվով մարդիկ ընդդիմադիր գործունեություն ծավալեն և իրականացնեն հակաիշխանական քարոզչություն:
3. Բոլորիս համար կարևոր է հասկանալ, որ, ի տարբերություն մեր նախորդ բոլոր ընտրությունների՝ հիմա որոշվում է ոչ թե իշխանության հարցը, այլ`արդյո՞ք Հայաստանը պետք է լինի անկախ, թե ոչ: Որոշ չափով դրանք ունեն անկախության հանրաքվեի նշանակությունը: Իր գոյությունից 30 տարի անց երկիրը կանգնեց նոր ընտրության առջև՝ կա՛մ լինել թյուրքական կոալիցիայի կցորդ և կորցնել արժանապատվորեն զարգանալու հնարավորությունը, կա՛մ պահպանել իր ինքնիշխանությունը և կրկին դառնալ ուժեղ և կազմակերպված պետություն:
4. Աշխարհի շատ երկրներում դեռ կա նորմ, ըստ որի քաղաքացիների քվեարկությանը մասնակցելը պարտադիր է: Մենք այս ավանդույթը դեռ չունենք: Այն օգնում է մեր նման երկրներին ստեղծել քաղաքացիական հասարակության ամուր հիմքերը, ձևավորել քաղաքացիական գիտակցություն և ընտրողների ակտիվ դիրքորոշում: 20-րդ դարում զարգացած շատ ժողովրդավարական երկրներ նույնպես անցել են այս ուղիով: Մենք բոլորս պետք է մի պահ պատկերացնենք, որ նույնպես ունենք այս կանոնը և անպայման մասնակցենք քվեարկությանը: Չմասնակցելը հավասարազոր է ձեր ձայնը Նիկոլին ու նրա խունտային տալուն:
5. Նիկոլն ու իր թիմը հույս ունեն, որ ընտրությունների միջոցով կկարողանան պահպանել իրենց իշխանությունը: Հասարակությունում արդեն կա այն մասը, որը երբեք չի համաձայնվի նման իրավիճակի հետ: Ակտիվ մասնակցությունը ընտրություններին պետք է ցույց տա, որ եթե Նիկոլն և նրա ուսապարկերը ընտրազանգված ունեն, ապա այն ճնշող փոքրամասնություն է, որը այլևս չի կարողանա ազդել երկրի զարգացման գործընթացների վրա:
Հավատացեք, առանց իշխանական լծակների և տեղեկատվական ռեսուրսների հասանելիության, Նիկոլի ամենաջերմեռանդ համակիրները շատ շուտով անիծելու են իրենց կուռքին, երբ պարզվեն մանրամասները, թե ինչեր էին անում Նիկոլն ու նրա ուսապարկերը, և թե ինչպես են անպիտան ղեկավարել պետությունը վերջին երեք տարիների ընթացքում:
Ես բոլորին կոչ եմ անում ակտիվորեն մասնակցել ընտրություններին: Հայաստանում ապագա կա, բայց առանց Նիկոլի»։

Политика 11:49 26/05/2021 Армения
Руководитель предвыборного штаба альянса «Армения», бывший вице-премьер РА Армен Геворкян в своем Telegram-канале написал
«Голосовать или нет?
Во время моих поездок по стране и встреч с избирателями заметил важную тенденцию: многие граждане или не определились в своём предстоящем участии в голосовании или намерены не участвовать в нем. Их количество очень большое. Хочу поделиться моим пониманием  важности участия в выборах как можно большого числа граждан.
1. В декабре 2018 года состоялись внеочередные выборы в парламент. Они запомнились тем, что Никол набрал 70 процентов голосов. Он использовал так называемую высокую легитимность для реализации своей по сути пагубной политики для нашей страны. На самом деле, обратите внимание, что за Никола и его рюкзаков проголосовало тогда всего лишь 30 процентов населения, или же не более 35 процентов имеющих право избирать. А явка на выборах составила наихудший результат в истории Армении - 49 процентов. Это самая низкая общественная легитимность формирования власти в Армении.
2. Сегодня Никол исходит из того, что явка на выборах должна быть не высокой. Он и его команда с использованием административного ресурса смогут мобилизовать максимальное количество своих сторонников пойти на голосование. Это даст им возможность при низкой явке получить опять высокий процент голосов в свою пользу. Вот почему они развязали настоящий информационный и правовой террор на местах: создать атмосферу страха и предрешенности итогов выборов, чтобы максимально малое количество людей проявляли оппозиционную активность и вели такую же агитацию.
3. Для всех нас важно понимание того, что в отличие от всех бывших выборов в нашей стране - эти отличаются тем что решается не вопрос власти, а вопрос быть независимой Армении или не быть. Они в какой то степени имеют значение референдума за независимость современной Армении. После 30 лет своего существования страна встала перед новым выбором - или быть придатком тюркской коалиции и потерять возможность достойно развиваться, или сохранить свой суверенитет и стать вновь крепким и организованным государством.
4. Во многих странах мира до сих пор существует норма, по которой участие в голосовании для граждан является обязательным. Этой традиции у нас пока нет. Она очень помогает таким странам как наша формировать крепкие основы гражданского общества, формирует гражданское сознание и активную позицию избирателей. Через эти правила прошли и многие развитые демократии в 20 веке. Нам всем надо представить на миг, что у нас действует этот порядок и обязательно принять участие в  голосовании. Не участвовать в нем будет равнозначно тому, чтобы отдать свой голос Николу и его хунте.
5. Никол и его команда рассчитывают на то, что через выборы смогут сохранить свою власть. Но уже есть часть общества, которая никогда не согласится с таким положением дел. Активное участие в выборах должно показать, что если у Никола и его рюкзаков и есть электорат, то он составляет подавляющее меньшинство и оно не сможет уже влиять на процессы развития в стране. Поверьте, без властных полномочий Никола и его доступа к информационным ресурсам, самые ярые сторонники очень скоро будут проклинать своего же кумира, когда общественности будут открываться подробности того, чем занимались и как бездарно управляли государством Никол и его рюкзаки за последние три года.
Призываю всех принять активное участие в выборах и не дать возможность Николу украсть ваше будущее. В Армении есть будущее, но без Никола».