Քաղաքական 09:47 11/06/2021 Հայաստան
Անվտանգային հարցերով փորձագետ, «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, «Պատիվ ունեմ» դաշինքի ներկայացուցիչ Տիգրան Աբրահամյանը գրում է.
«Շատ է խոսվում Ստեփանակերտ-Գորիս ճանապարհատվածի անվտանգության ապահովման և համապատասխան մեխանիզմների ապահովման մասին ամենատարբեր իրավիճակներում, սակայն կարծում եմ, որ ոչ պակաս կարևոր է Սյունիքի մարզի Գորիս-Կապան-Ճակատեն-Շիկահող-Մեղրի հատվածի անվտանգության խնդիրը։
Շատերը ստեղծված ծուղակի խորությունը չեն էլ գիտակցում, որովհետև հետպատերազմյան ժամանակաշրջանում այդ հատվածում հազվադեպ են դեպքեր գրանցվում։
Սակայն սրանց «բանավոր փոխըմռման» արդյունքում ճանապարհի մի հատված ադրբեջանական վերահսկողության տակ է, մի մեծ հատվածում էլ Ադրբեջանը ցանկացած պահի վերահսկողություն ապահովելու հնարավորություն է ստացել։
Սյունիքում անվտանգային նոր համակարգ ձևավորելու խնդիր կա, ներկա մոտեցումները զուտ ժամանակային, իրավիճակային հարցեր են լուծում և անվտանգային լուրջ երաշխիքներ չեն տալիս»։

Politics 15:11 11/06/2021 Armenia
Armenian military expert Tigran Abrahamyan, the head of the analytical center Henaket and the I'm Honored bloc’s MP candidate, called for creation of a new security system in Syunik Province amid the existing threats.
“There is a lot of talk about the safety of Stepanakert-Goris road and the establishment of appropriate mechanisms, but I think that the issue of the safety of Goris-Kapan-Chakaten-Shikaogh-Meghri roadway in Syunik is no less important,” he wrote on Facebook on Friday.
“Many do not even realize how deep the created trap is, since incidents are rarely recorded in this area in the post-war period.
“However, as a result of the "verbal agreement", a part of this road is under Azerbaijani control, while Azerbaijan has the opportunity to ensure control on a larger part of it at any moment.
“It is necessary to create a new security system in Syunik, the current measures help resolve solely temporary and situational issues, whereas serious security guarantees are not provided,” the expert said.