Քաղաքական 14:34 14/06/2021 Հայաստան
Չի կարելի գալ փողոցից ու երկիր կառավարել, բանակցային գործընթացը դիլետանտների համար չէ․ Արկադի Ղուկասյան
«Ո՞վ բերեց այս իշխանությանը, ի՞նչ նպատակով, ես փաստեր չունեմ այն պնդելու համար, բայց ոչինչ չեմ բացառում»,- այսօր Լազարևյան ակումբի քննարկման ժամանակ հայտարարեց Արցախի նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանը՝ պատասխանելով Արտաշես Գեղամյանին, որը հայտարարեց՝ Նիկոլ Փաշինյանին իշխանության բերեցին Մեծ Բրիտանիայի ու ԱՄՆ-ի հատուկ ծառայությունները՝ Լեռնային Ղարաբաղը հանձնելու նպատակով։
Արկադի Ղուկասյանի խոսքերով, իր մոտ առաջին օրվանից տարակուսանք է եղել, թե ինչ է արվում։
«Մենք ողջ այս 30 տարիներին չէինք դադարել լինել պատերազմող երկիր, քանի որ պատերազմը ողջ ժամանակ շարունակվում էր։ Եվ այս ռազմական դրության պայմաններում 3 տարում փոխել պաշտպանական բանակի 4 հրամանատարներ, մեղադրել նախորդ իշխանություններին հեշտ է, բայց դրանք ձեր նշանակումներն են։ Դուք նշանակել եք, դուք հանել եք»,- ասաց Ղուկասյանը՝ հավելելով, որ այսօր Հայաստանի իշխանությունները մեղադրում են այն զինվորական գեներալներին, որոնց իրենք են նշանակել։
Նրա խոսքերով, անընդհատ մեղավոր գտնելու այս ձգտումը անհասկանալի է։
Նշելով բանակցային գործընթացի մասին՝ Արցախի նախկին նախագահն ասաց, որ այսօրվա իշխանությունները, բացառապես առանց կասկածի, խոսում են բաների մասին, որոնցից ոչինչ չեն հասկանում։
«Վերջիվերջո, ամոթ չէ հարցնելը։ Մենք առաջարկել ենք մեր ջանքերը, մեր օգնությունը, քանի որ չի կարելի գալ փողոցից ու երկիր կառավարել, զբաղվել արտաքին քաղաքականությամբ։ Տեղի ունեցավ այն, ինչ տեղի ունեցավ, բայց կարելի էր հարցնել։ Որպեսզի հասկանալ, թե ինչ փուլում է գտնվում բանակցային գործընթացը, պետք է իմանալ, թե ինչից ենք մենք սկսել, ինչի ենք հասել։
Բանակցային գործընթացը դիլետանտների համար չէ։ Եվ երբ դու մի կողմից թուլացնում ես բանակը՝ երեք տարում փոխելով գեներալներին, սպաներին, բանակցային գործընթացը սկսում ես զրոյից, այս ամենը շատ վտանգավոր է»,- ասաց Ղուկասյանը, հույս հայտնելով, որ ապագայում հաշվի կառնվեն նաև այս սխալները։

Политика 16:13 14/06/2021 Армения
«Я ничего не исключаю, но не хочу утверждать, кто привел эту власть, с какой целью привели. У меня, к сожалению, нет фактов, чтобы утверждать это. Но еще раз повторяю, я ничего не исключаю», – заявил бывший президент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Аркадий Гукасян на заседании Лазаревского клуба в Ереване в ответ на заявление Арташеса Гегамяна о том, что Никола Пашиняна привели к власти известные спецслужбы Великобритании и США с целью сдачи Нагорного Карабаха.
По его словам, его с первого дня смущало то, что делается.
«Мы все эти 30 лет не переставали быть воюющей стороной, поскольку война все это время продолжалась. И в условиях этого военного положения за три года поменять 4 начальников ГШ ВС, командующих Армией обороны Арцаха. Обвинять прежние власти – легко, но это же ваши назначения? Вы назначали, вы снимали. Отстранить всех легендарных наших бывших командиров от управления армией, от того, чтобы оказывать какое-то воздействие…
И сегодня власти Армении обвиняют тех военных генералов, которых они же и назначили на эти посты. Вот это стремление все время найти виноватого, кого-то обвинить, на кого-то скинуть вину, непонятно», – отметил он.
Что касается переговорного процесса, Аркадий Гукасян указал: «Меня просто умиляет то, что сегодняшние власти, вот так, абсолютно не сомневаясь, говорят о вещах, в которых они ничего не понимают.
В конце концов, не стыдно спросить. Мы предлагали наши усилия, нашу помощь, наше содействие. Потому что нельзя прийти с улицы и руководить государством, заниматься внешней политикой. Я понимаю, что случилось то, что случилось, но можно было спросить. Чтобы понять, в какой стадии находится  переговорный процесс, как минимум, надо знать, с чего мы начали и к чему пришли.
Переговорный процесс – не для дилетантов, не для любителей, здесь есть очень много нюансов. И когда ты, с одной стороны, ослабляешь армию, меняя в течение 3 лет генералов, офицеров, переговорный процесс начинаешь с нуля, до сих пор непонятно, с какого нуля… То есть все это очень опасно, и  я надеюсь, что в будущем мы учтем и эти наши ошибки».