Քաղաքական 12:00 03/07/2021 Հայաստան
«Հայաստան» նախընտրական դաշինքի ընտրական շտաբի ղեկավար, նախկին փոխվարպետ Արմեն Գևորգյանը Թելագրամի իր ալիքում անդրադարձել է ընտրական տարօրինակ մաթեմատիկային։
«Ընտրություններն անցել են, և մենք դեռ երկար կքննարկենք դրանց որակը և արդյունքները: Բայց կա մեկ տարօրինակ հանգամանք, որի մասին կցանկանայի խոսել:
2018-ին, արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների համաձայն, Նիկոլը ստացել է ավելի քան 70 տոկոս ձայն՝ ընտրողների 48,5 տոկոսի մասնակցությամբ: Արդյունքում, նրա քաղաքական ուժը խորհրդարանում ստացավ մանդատների ոչ միայն 3/5, այլեւ 2/3 -ը:
2021 թվականին, խորհրդարանական ընտրություններին Նիկոլը հավաքեց ձայների 54 տոկոսից պակաս, մասնակցում էր ընտրողների 49,5 տոկոսը: Եվ դարձյալ, նրա քաղաքական ուժը ոչ միայն ստանում է խորհրդարանում մանդատների երեք հինգերորդը, այլ ամեն կերպ ձգտում է ձևակերպել նաև մանդատների երկու երրորդը, այսինքն՝ սահմանադրական մեծամասնությունը: Նրանց համար, ովքեր չգիտեն ասեմ, որ այս պահին 2/3 ունենալու համար, Նիկոլը միայն մեկ մանդատ չունի:
2018-ին Նիկոլը ստացավ Հայաստանի բոլոր ընտրողների ձայների 34 տոկոսը, իսկ 2021 թ.-ին նա արդեն ստացավ Հայաստանի բոլոր ընտրողների ձայների ընդամենը 26,5 տոկոսը:
Նիկոլի ցուցանիշները նվազում են՝ ինչպես իր օգտին տրված ձայների, այնպես էլ բոլոր ընտրողների ընդհանուր թվից, բայց նա շարունակում է պահպանել իր անսասան դիրքը խորհրդարանում: Փաստորեն, ստացվում է, որ կորցնելով 200,000 ընտրողի աջակցությունը ՝ Նիկոլը կորցրեց միայն մեկ մանդատ ՝ խորհրդարանում սահմանադրական մեծամասնություն ձևավորելու համար:
Ընդդիմությունը կրկին կորցնում է Սահմանադրությամբ նախատեսված երաշխիքները առանցքային որոշումների և սահմանադրական օրենքների ընդունման վրա ազդելու համար:

Политика 12:46 03/07/2021 Армения
Руководитель предвыборного штаба альянса «Армения», бывший вице-премьер Армении Армен Геворкян в своем Телеграм-канале коснулся странной математики выборов:
«Прошли выборы, еще долго будем обсуждать их качество и итоги. Но есть одна странная особенность, о которой хотел бы поговорить.
В 2018 году по итогам внеочередных парламентских выборов Никол набрал более 70 процентов голосов при участии 48,5 процентов избирателей. В итоге его политическая сила получила в парламенте не только три-пятых, но и две-трети мандатов.
В 2021 году по итогам парламентских выборов Никол набрал менее 54 процентов голосов при участии 49,5 процентов избирателей. И опять же его политическая сила не только получает три-пятых мандатов в парламенте, но и всеми возможными способами стремится оформить также две-трети мандатов, то есть конституционное большинство. Для тех кто не знает, на данный момент для получения 2\3 мандатов Николу не хватает всего одного мандата.
В 2018 году Никол получил 34 процента голосов от числа всех избирателей Армении, а в 2021 году он получил уже 26,5 процента голосов от числа всех избирателей Армении.
У Никола идет уменьшение как отданных голосов в его пользу голосов, так и сторонников от общего числа всех избирателей, но он продолжает сохранять свои незыблемые позиции в парламенте. Фактически получается, что, потеряв поддержку 200 000 избирателей, Никол лишился всего одного мандата для оформления в парламенте конституционного большинства.
При этом оппозиция опять теряет предоставленные ей Конституцией гарантии влияния на принятие ключевых решений и конституционных законов.