Քաղաքական 09:51 05/07/2021 Հայաստան
«Պատիվ ունեմ» դաշինքի ղեկավար, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը շնորհավարական խոսք է հղել Սահմանադրության օրվա առթիվ։
Նրա ֆեյսբուքյան էջում հրապարակված խոսքում ասված է.
«Երբ 18-րդ դարում հեռավոր Հնդկաստանում մի խումբ հայ ազգային և մտավորական գործիչներ նախագծում էին աշխարհի քաղաքական քարտեզի վրա այդ պահին գոյություն չունեցող Հայաստան պետության սահմանադրությունը, որևէ մեկը չէր կարող մտածել, որ 21-րդ դարում արդեն մոտ 30 տարի անկախ պետականության ավանդույթով Հայաստանում սահմանադրությունը կլինի թիրախավորված և վտանգված հենց օրվա իշխանությունների կողմից։
Այո՛, այսօր մենք, ցավալիորեն, ապրում ենք մի ժամանակաշրջանում, երբ «երկաթե մուրճն» ու «պողպատե մանդատը» վեր են սահմանադրությունից, և դրանց թափահարումներով պարբերաբար փորձ է կատարվում ոտնահարելու և վտանգելու Հայաստանի Հանրապետության մայր օրենքը՝ նպատակ ունենալով մեր երկրում ձևավորել ոչ թե օրենքին, այլ մեկ անձի քմահաճույքներին ենթակա իշխանություն՝ «մուրճով անձի» շինծու բռնապետություն։
Ակնհայտ է, որ այսօրվա Հայաստանի զարգացումը հնարավոր է բացառապես սահմանադրության և օրենքների անվերապահ պահպանման, ներքին համերաշխության և համախմբող գաղափարների առկայության դեպքում։
Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացու վճռականության ու կամքի շնորհիվ են պահպանվելու երկրի կայունությունը և սահմանադրական հիմքերը, և մերժվելու՝ միանձնյա կառավարման բոլոր արկածախնդիր փորձերը։
Սահմանադրությունը Հայաստանի մերօրյա պետականության կարևորագույն սյուներից մեկն է, ինչից բնականորեն բխում է, որ դրա ոտնահարումների դեմ վճռական պայքարը պայքար է հենց Հայաստանի պետականության համար։
Եվ այդ պայքարի բովում մենք իրավունք չունենք հուսալքվելու, վհատվելու կամ հանձնվելու՝ ոչ մի դեպքում, ոչ մի ճնշման կամ հետապնդման պայմաններում, ոչ մի գայթակղության կամ մոլորեցման պարագայում։ Հետևաբար սահմանադրական պայքարը լինելու է անտրտունջ, վստահ, արժանապատիվ և, ի վերջո,հաղթական։
Մեր այս համոզմունքն անշրջելի է. նույնիսկ շտկումների կարիք ունեցող սահմանադրությունն անհամեմատ ավելի լավ է, քան հակասահմանադրական քաոսը և դրանից անհուսորեն ծնվել ցանկացող բռնատիրությունը։
Ուստի, շնորհավորելով մեր ժողովրդին Սահմանադրության օրվա առթիվ՝ կրկին վստահեցնում եմ՝ Հայաստանի պետականության համար մեր պայքարը շարունակական է, իսկ վերածննդի ուղով ընթանալիք Հայաստանի մեր տեսլականը՝ անսասան»։

Politics 12:59 05/07/2021 Armenia
The leader of the opposition I’m Honored bloc and Homeland Party, Artur Vanetsyan, issued a congratulatory message on Constitution Day marked in Armenia on July 5.
In his message, posted on the official Facebook page of the alliance, he claimed the Constitution of Armenia is “targeted and put at risk” by the current authorities.
“Today, unfortunately, we live in a time where the "iron hammer" and the "steel mandate" are above the Constitution, and repeated attempts are being made to trample on and endanger the basic law of the Republic of Armenia in an effort to form a government subject to the whims of one person, rather than the law,” Vanetsyan said.
He stated Armenia can develop only in case of “unconditional” adherence to the applicable laws and Constitution, as well as public solidarity and ideas that can bring the people together.
“It is due to the determination and will of every Armenian citizen that the stability of the country and the constitutional bases will be preserved and all the adventurous attempts of a single-person rule will be rejected.
“The Constitution is one of the most important pillars of the modern Armenian statehood, which naturally implies that the consistent struggle against its violations is a struggle for the statehood.
“In the midst of that struggle we cannot be discouraged, fall into despair or give up under any circumstances or pressure, amid any kind of persecution, temptation or misguidance. Therefore, the constitutional struggle will be calm, confident, dignified, and, eventually, victorious,” the opposition leader said.
Vanetsyan underlined even a constitution that needs to be amended is far better than “unconstitutional chaos” and a dictatorship that it can lead to.
“Therefore, congratulating the people on Constitution Day, I once again assure that our struggle for the statehood of Armenia is continuous and our vision of Armenia embarking on the path of revival is unshakable,” the message said.