Քաղաքական 09:51 05/07/2021 Հայաստան
«Պատիվ ունեմ» դաշինքի ղեկավար, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը շնորհավարական խոսք է հղել Սահմանադրության օրվա առթիվ։
Նրա ֆեյսբուքյան էջում հրապարակված խոսքում ասված է.
«Երբ 18-րդ դարում հեռավոր Հնդկաստանում մի խումբ հայ ազգային և մտավորական գործիչներ նախագծում էին աշխարհի քաղաքական քարտեզի վրա այդ պահին գոյություն չունեցող Հայաստան պետության սահմանադրությունը, որևէ մեկը չէր կարող մտածել, որ 21-րդ դարում արդեն մոտ 30 տարի անկախ պետականության ավանդույթով Հայաստանում սահմանադրությունը կլինի թիրախավորված և վտանգված հենց օրվա իշխանությունների կողմից։
Այո՛, այսօր մենք, ցավալիորեն, ապրում ենք մի ժամանակաշրջանում, երբ «երկաթե մուրճն» ու «պողպատե մանդատը» վեր են սահմանադրությունից, և դրանց թափահարումներով պարբերաբար փորձ է կատարվում ոտնահարելու և վտանգելու Հայաստանի Հանրապետության մայր օրենքը՝ նպատակ ունենալով մեր երկրում ձևավորել ոչ թե օրենքին, այլ մեկ անձի քմահաճույքներին ենթակա իշխանություն՝ «մուրճով անձի» շինծու բռնապետություն։
Ակնհայտ է, որ այսօրվա Հայաստանի զարգացումը հնարավոր է բացառապես սահմանադրության և օրենքների անվերապահ պահպանման, ներքին համերաշխության և համախմբող գաղափարների առկայության դեպքում։
Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացու վճռականության ու կամքի շնորհիվ են պահպանվելու երկրի կայունությունը և սահմանադրական հիմքերը, և մերժվելու՝ միանձնյա կառավարման բոլոր արկածախնդիր փորձերը։
Սահմանադրությունը Հայաստանի մերօրյա պետականության կարևորագույն սյուներից մեկն է, ինչից բնականորեն բխում է, որ դրա ոտնահարումների դեմ վճռական պայքարը պայքար է հենց Հայաստանի պետականության համար։
Եվ այդ պայքարի բովում մենք իրավունք չունենք հուսալքվելու, վհատվելու կամ հանձնվելու՝ ոչ մի դեպքում, ոչ մի ճնշման կամ հետապնդման պայմաններում, ոչ մի գայթակղության կամ մոլորեցման պարագայում։ Հետևաբար սահմանադրական պայքարը լինելու է անտրտունջ, վստահ, արժանապատիվ և, ի վերջո,հաղթական։
Մեր այս համոզմունքն անշրջելի է. նույնիսկ շտկումների կարիք ունեցող սահմանադրությունն անհամեմատ ավելի լավ է, քան հակասահմանադրական քաոսը և դրանից անհուսորեն ծնվել ցանկացող բռնատիրությունը։
Ուստի, շնորհավորելով մեր ժողովրդին Սահմանադրության օրվա առթիվ՝ կրկին վստահեցնում եմ՝ Հայաստանի պետականության համար մեր պայքարը շարունակական է, իսկ վերածննդի ուղով ընթանալիք Հայաստանի մեր տեսլականը՝ անսասան»։

Политика 17:13 05/07/2021 Армения
Глава блока «Честь имею, председатель партии «Родина», бывший директор Службы национальной безопасности Артур Ванецян направил поздравительное послание по случаю Дня Конституции:
«Когда в 18 веке в далекой Индии группа армянских национальных деятелей и представителей интеллигенции разрабатывала Конституцию не существовавшего в то время на политической карте мира государства Армения, никто не мог подумать, что в 21 веке Конституция Армении станет мишенью и будет поставлена под угрозу самими же действующими властями страны с почти 30-летней традицией независимой государственности.
К сожалению,  сегодня мы переживаем период, когда "железный молоток" и "стальной мандат" ставятся превыше Конституции, и, размахивая ими, периодически предпринимается попытка нарушить Основной закон Республики Армения, чтобы сформировать в стране не верховенство закона, а подчиняющуюся капризам одного человека власть – лжедиктатуру "человека с молотком".
Очевидно, что развитие сегодняшней Армении возможно исключительно при безоговорочном соблюдении Конституции и законов, в условиях внутренней солидарности и консолидирующих идей. Только благодаря решительности и воле каждого гражданина Армении будут сохранены стабильность страны и конституционные основы и отвергнуты все авантюристические попытки единоличного правления.
Конституция является одним из важнейших столпов армянской государственности, из чего, естественно, следует, что решительная борьба против ее нарушения – это борьба именно за государственность Армении. И в процессе этой борьбы мы не вправе терять надежду, отчаиваться или сдаваться ни в коем случае, ни в условиях какого-либо давления или преследования, ни в случае какого-либо соблазна или заблуждения. Следовательно, конституционная борьба будет неустанной, уверенной, достойной и, наконец, победной.
Наша убежденность в этом необратима: даже нуждающаяся в поправках Конституция намного лучше, чем антиконституционный хаос и неизбежно рождающаяся из этого диктатура.
Посему, поздравляя наш народ с Днем Конституции,  вновь заверяю, наша борьба за государственность Армении продолжается, а наше видение будущего Армении, идущей по пути возрождения, – непоколебимо».