Հասարակություն 12:04 13/07/2021 Հայաստան
2020 թ.-ի ընթացքում աշխարհում սովի մակարդակը զգալիորեն աճել է` հիմնականում ՔՈՎԻԴ-19-ով պայմանավորված: ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդմամբ,  այս մասին հայտնում են ՄԱԿ-ի գործակալությունները:
Թեև համավարակի ազդեցությունը դեռ ամբողջությամբ պետք է քարտեզագրվի, ըստ գործակալությունների համատեղ զեկույցի, բնակչության մոտավորապես մեկ տասներորդը՝ ավելի քան 811 միլիոն մարդ, նախորդ տարվա ընթացքում թերսնուցված է եղել: Ելնելով այս թվից՝ անհրաժեշտ են հսկայական ջանքեր գործադրել՝ մինչև 2030 թ.-ը սովն աշխարհում վերացնելու համար։
«Պարենային և սննդի անվտանգության վիճակն աշխարհում» զեկույցի այս տարվա հրատարակությունը համավարակային ժամանակաշրջանում իրականացված, իր տեսակի մեջ եզակի հետազոտություն է: Զեկույցը հրատակարվել է ՄԱԿ-ի սննդի և գյուղատնտեսության հիմնադրամի, Գյուղատնտեսության զարգացման միջազգային հիմնադրամի, ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի, ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի և Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից։
Ինչպես արդեն նշվել է նախորդ հրատարակություններում, միլիոնավոր մարդկանց, այդ թվում՝ երեխաների պարենային անվտանգությունը վտանգված է։ «Ցավոք, համավարակը շարունակում է  ի հայտ բերել մեր պարենային համակարգի թերությունները, ինչը սպառնում է մարդկանց կյանքին և կենսակերպին ամբողջ աշխարհում»,- նշել են ՄԱԿ-ի հինգ գրասենյակների ղեկավարներն այս տարվա զեկույցի նախաբանում։
Շարունակելով՝ նրանք նաև նախազգուշացնում են «բախտորոշ ճամփաբաժանի» վտանգի մասին, թեև, միևնույն ժամանակ հույս են հայտնում ընդլայնված դիվանագիտական ջանքերի արդյունքում գրանցվելիք դրական փոփոխությունների մասին: «Այս տարի կայանալիք Պարենային համակարգերի գագաթնաժողովի, Սնուցում հանուն աճի գագաթնաժողովի և ՄԱԿ-ի 26-րդ Կլիմայի փոփոխության շրջանակային համաժողովի ընթացքում եզակի հնարավորություն է ընձեռնվելու զարգացնելու պարենային անվտանգությունը և սնուցումը՝ պարենային համակարգերը վերափոխելու միջոցով:
Մանրամասներ թվերի վերաբերյալ.
Սովի մակարդակի ցուցանիշը սկսել է աճել դեռևս 2010 թթ. կեսերին՝ այսպիսով կասկածի տակ դնելով սովի վերացմանն ուղղված հույսերը: 2020 թ.-ին սովը գերազանցել է բնակչության աճը թե՛ բացարձակ, թե՛ համամասնական հաշվարկներով, ինչն արդեն անհանգստացնող փաստ է։ Նախորդ տարվա ընթացքում բնակչության մոտ 9․9 տոկոսը համալրել են թերսնուցում ունեցող մարդկանց շարքերը՝ 8․4 տոկոսով գերազանցելով 2019թ.-ի ցուցանիշը։
Թերսնված մարդկանց ավելի քան կեսը՝ 418 միլիոն մարդ, ապրում է Ասիայում, ավելի քան մեկ երրորդը՝ 282 միլիոնը՝ Աֆրիկայում, ավելի քիչ թվով մարդ՝ 60 միլիոն, Լատինական Ամերիկայում և Կարիբյան ավազանի երկրներում: Սակայն սովն ամենաարագ տեմպերով աճել է Աֆրիկայում, որտեղ թերսնուցված մարդկանց թիվը կազմում է բնակչության 21 տոկոսը, ինչը կրկնակի անգամ մեծ է՝ համեմատած մնացած բոլոր տարածաշրջանների։
2020 թ.-ը սոսկալի էր նաև այլ տեսանկյուններից։ Ընդհանուր առմամբ, 2.3 միլիարդ մարդ (աշխարհի բնակչության 30 տոկոսը) ամբողջ տարվա ընթացքում չի կարողացել լիարժեք սնվել։ Այս ցուցանիշը, որը հայտնի է որպես պարենային անապահովության միջին կամ ավելի վատ մակարդակ, մեկ տարվա ընթացքում այնքան է աճել, որքան նախորդ 5 տարիների ընթացքում միասին վերցրած։ 2020 թ.-ին խորացել է նաև գենդերային անհավասարությունը՝ թերսնուցված յուրաքանչյուր 10 տղամարդու համեմատ, եղել է թերսնուցված 11 կին (այս ցուցանիշը 2019թ.-ից աճել է 10.6-ով)։
Թերսնուցումը առկա է իր բոլոր ձևերով, ինչի հետևանքով ամենաշատը տուժել են երեխաները: 2020 թ.-ին ավելի քան 149 միլիոն 5 տարեկանից ցածր երեխա թերաճ է եղել կամ իր տարիքի համեմատ ցածր հասակ է ունեցել: Ավելի քան 45 միլիոն երեխա թերսնուցված է եղել, կամ իր հասակի համար ցածր քաշ է ունեցել, իսկ գրեթե 39 միլիոնը եղել է գերքաշ: Ամբողջ երեք միլիարդ մեծահասակ և երեխա չի ունեցել առողջ սննդակարգից օգտվելու հնարավորություն՝ հիմնականում բարձր գների պատճառով։
Վերարտադրողական տարիքում գտնվող կանանց մոտավորապես մեկ երրորդը սակավարյունություն (անեմիա) ունի: Գլոբալ մակարդակով, չնայած որոշ ոլորտներում արձանագրված առաջընթացին (օր.՝ ավելի շատ նորածիններ են սնվում են բացառապես կրծքի կաթով), մինչև 2030 թ.-ը պարենային ցուցանիշների թիրախներին հասնելու աշխարհի ջանքերը դեռևս չեն հասել իրենց նպատակին։
Ի՞նչ է դեռևս հնարավոր անել
Ինչպես նշված է նախորդ տարվա զեկույցում, սննդային ապահովության հասնելու համար անհրաժեշտ է վերափոխել սննդային համակարգերը, բարելավել սնուցումը և առողջ սննդակարգը հասանելի դարձնել բոլորին: Այս տարվա զեկույցում, ի լրումն, առանձնացվել է վեց «վերափոխման ուղի», որոնք են՝
Ինտեգրել հումանիտար, զարգացման և խաղաղաղության կառուցման քաղաքականությունը հակամարտությունների գոտիներում: Օրինակ՝ ձեռնարկել սոցիալական պաշտպանության միջոցներ, որպեսզի ընտանիքները ստիպված չլինեն փոխանակել իրենց ունեցվածքը պարենի հետ։
Բարձրացնել կլիմայական դիմակայունությունը պարենային համակարգերում՝ կլիմայական ռիսկերից ապահովագրություն և եղանակային կանխատեսումների վրա հիմնված ֆինանսավորում առաջարկելով մանր սեփականատեր ֆերմերներին:
Ամրապնդել ամենախոցելի շրջանակների դիմակայունությունը տնտեսական բարդությունների նկատմամբ: Օրինակ՝ իրականացնել դրամական աջակցության ծրագրեր, որոնք ուղղված կլինեն համավարակի և նման ճգնաժամերից հետո ծագող խնդիրները թեթևացնելուն կամ սննդի արժեքի անկայունությունը նվազեցնելուն:
Միջամտել մատակարարման շղթաների գործունեությանը, որպեսզի նվազեցվի սննդարար սննդամթերքի արժեքը՝ խրախուսելով կենսաբանորեն հարուստ մշակաբույսերի արտադրությունը կամ աջակցել միրգ և բանջերեն աճեցնողներին՝ ավելի արագ շուկա մուտք գործելու հարցում։
Պայքարել աղքատության և կառուցվածքային անհավասարությունների դեմ: Օրինակ՝ աղքատ համայնքներում խթանելով սննդամթերքի սննդային արժեքի շղթան տեխնոլոգիաների տրամադրման և հավատարմագրման ծրագրեր իրականացնելու միջոցով:
Ամրապնդել պարենային բնագավառը և փոխել սպառողի վարքագիծը, օրինակ՝ վերացնելով արդյունաբերական տրանս-ճարպերը և նվազեցնելով աղի և շաքարավազի պարունակությունը սննդամթերքի մեջ, ինչպես նաև պաշտպանելով երեխաներին սննդի շուկայավարման բացասական ազդեցությունից։

Society 15:10 13/07/2021 World
There was a dramatic worsening of world hunger in 2020, the United Nations said today – much of it likely related to the fallout of COVID-19. While the pandemic’s impact has yet to be fully mapped, a multi-agency report estimates that around a tenth of the global population – up to 811 million people – were undernourished last year. The number suggests it will take a tremendous effort for the world to honour its pledge to end hunger by 2030.
This year’s edition of The State of Food Security and Nutrition in the World is the first global assessment of its kind in the pandemic era. The report is jointly published by the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO), the International Fund for Agricultural Development (IFAD), the United Nations Children’s Fund (UNICEF), the UN World Food Programme (WFP) and the World Health Organization (WHO), UNICEF said in a press release.
Previous editions had already put the world on notice that the food security of millions – many children among them – was at stake. “Unfortunately, the pandemic continues to expose weaknesses in our food systems, which threaten the lives and livelihoods of people around the world,” the heads of the five UN agencies write in this year’s Foreword.
They go on to warn of a “critical juncture,” even as they pin fresh hopes on increased diplomatic momentum. “This year offers a unique opportunity for advancing food security and nutrition through transforming food systems with the upcoming UN Food Systems Summit, the Nutrition for Growth Summit and the COP26 on climate change.” “The outcome of these events,” the five add, “will go on to shape the […] second half of the UN Decade of Action on Nutrition” – a global policy commitment yet to hit its stride.
The numbers in detail
Already in the mid-2010s, hunger had started creeping upwards, dashing hopes of irreversible decline. Disturbingly, in 2020 hunger shot up in both absolute and proportional terms, outpacing population growth: some 9.9 percent of all people are estimated to have been undernourished last year, up from 8.4 percent in 2019.
More than half of all undernourished people (418 million) live in Asia; more than a third (282 million) in Africa; and a smaller proportion (60 million) in Latin America and the Caribbean. But the sharpest rise in hunger was in Africa, where the estimated prevalence of undernourishment – at 21 percent of the population – is more than double that of any other region.
On other measurements too, the year 2020 was sombre. Overall, more than 2.3 billion people (or 30 percent of the global population) lacked year-round access to adequate food: this indicator – known as the prevalence of moderate or severe food insecurity – leapt in one year as much in as the preceding five combined. Gender inequality deepened: for every 10 food-insecure men, there were 11 food-insecure women in 2020 (up from 10.6 in 2019).
Malnutrition persisted in all its forms, with children paying a high price: in 2020, over 149 million under-fives are estimated to have been stunted, or too short for their age; more than 45 million – wasted, or too thin for their height; and nearly 39 million – overweight. A full three-billion adults and children remained locked out of healthy diets, largely due to excessive costs. Nearly a third of women of reproductive age suffer from anaemia. Globally, despite progress in some areas – more infants, for example, are being fed exclusively on breast milk – the world is not on track to achieve targets for any nutrition indicators by 2030.
Other hunger and malnutrition drivers
In many parts of the world, the pandemic has triggered brutal recessions and jeopardized access to food. Yet even before the pandemic, hunger was spreading; progress on malnutrition lagged. This was all the more so in nations affected by conflict, climate extremes or other economic downturns, or battling high inequality – all of which the report identifies as major drivers of food insecurity, which in turn interact.
On current trends, The State of Food Security and Nutrition in the World estimates that Sustainable Development Goal 2 (Zero Hunger by 2030) will be missed by a margin of nearly 660 million people. Of these 660 million, some 30 million may be linked to the pandemic’s lasting effects.
What can (still) be done
As outlined in last year’s report, transforming food systems is essential to achieve food security, improve nutrition and put healthy diets within reach of all. This year’s edition goes further to outline six “transformation pathways”. These, the authors say, rely on a “coherent set of policy and investment portfolios” to counteract the hunger and malnutrition drivers.
Depending on the particular driver (or combination of drivers) confronting each country, the report urges policymakers to:
• Integrate humanitarian, development and peacebuilding policies in conflict areas – for example, through social protection measures to prevent families from selling meagre assets in exchange for food;
• Scale up climate resilience across food systems – for example, by offering smallholder farmers wide access to climate risk insurance and forecast-based financing;
• Strengthen the resilience of the most vulnerable to economic adversity – for example, through in-kind or cash support programmes to lessen the impact of pandemic-style shocks or food price volatility;
• Intervene along supply chains to lower the cost of nutritious foods – for example, by encouraging the planting of biofortified crops or making it easier for fruit and vegetable growers to access markets;
• Tackle poverty and structural inequalities – for example, by boosting food value chains in poor communities through technology transfers and certification programmes;
• Strengthen food environments and changing consumer behaviour – for example, by eliminating industrial trans fats and reducing the salt and sugar content in the food supply, or protecting children from the negative impact of food marketing.