Քաղաքական 19:40 16/07/2021 Արցախ
Եռակողմ հայտարարությունից հետո ստեղծված իրավիճակում ամեն օր խախտվում են Արցախի ժողովրդի իրավունքները․ ԱՀ ՄԻՊ
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի տարբեր առիթներով հայտարարությունները և ընդհանրապես այն հռետորաբանությունը, որն օգտագործվում է ադրբեջանական իշխանությունների կողմից, հստակ ցուցիչ են, որ խաղաղ գոյակցության մասին ցանկացած հեռանկար ուղիղ իմաստով անդառնալի հետևանքներ է պարունակում, վտանգի տակ է դնում Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները և առաջին հերթին ժողովրդի անվտանգությունը, կյանքն ու արժանապատվությունը։ Այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է ԱՀ ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
«Արցախցին երբեք, կրկնում եմ` երբեք չի ապրել և չի կարող ապրել Ադրբեջանի հետ խաղաղությամբ, սա տարիների դառնությամբ և բազմադրվագ ու հանցավոր իրադարձություններով փաստագրված իրողություն է:
Իմաստազուրկ և ապարդյուն քայլեր են հակառակը ցուցադրելու կամ բեմադրելու բոլոր փորձերը, արցախցու համոզմունքն այս հարցում անբեկանելի ու անհերքելի է: Իրողությունները պետք է ճշմարիտ ու արդարացի գնահատեն արտաքին այն բոլոր ուժերը, միջազգային այն բոլոր կառույցները, ովքեր հանդիսանում են խաղաղ մարդու պարզագույն` կյանքի իրավունքի պաշտպանն ու ջատագովը:
Միջազգային հանրությունը պիտի վերջնականապես ընկալի, որ պարզապես չի կարող լինել խաղաղ գոյակցություն այն ժողովուրդի հետ, որը տարիներ շարունակ սնվել է հայատյացության աննկարագրելի ծավալի հասնող «թույնով», որն ընդամենը ամիսներ առաջ իրականացրել է ամենադաժան պատերազմական հանցագործությունները՝ թիրախավորելով Արցախի գրեթե բոլոր քաղաքացիական բնակավայրերն ու բնակչությանը, խոշտանգել և անմարդկային վերաբերմունքի է արժանացրել հայ ռազմագերիներին և զոհված զինծառայողների մարմինները։
Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը կարգավորված չէ, նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո ստեղծված իրավիճակում ամեն օր խախտվում են Արցախի ժողովրդի իրավունքները, իսկ Ալիևը խոսում է հակամարտության լուծված լինելու մասին ու սպառնում նոր պատերազմով։ Այդ երևույթի գոյության հիմնական պատճառն այն է, որ Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի աշնանը Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմն առ այսօր իրավական հստակ գնահատականի չի արժանացել։
Եթե Ալիևը 30 տարիների ընթացքում չի հասկացել, որ հակամարտությունը չի կարող լուծված համարվել Արցախի հայության իրավունքների հաշվին, ուրեմն նրան պետք է պարտադրել այդ լուծումը։
Միջազգային հանրությունը վերջապես պետք է հասկանա, որ ցուցաբերվող կրավորական կեցվածքով ուղղակի կասկածի տակ է դնում մարդու իրավունքների պաշտպանության համընդհանրության և առաջնահերթության ողջ գաղափարաբանությունը և զիջում ու պարտության է մատնում մարդու իրավունքներն ու ազատությունները բռնապետությանն ու ագրեսիային»,- գրել է նա։

Society 20:03 16/07/2021 NKR
The Artsakh people's rights are violated every day in the situation created after the trilateral statement from November 9 - Ombudsman
"The statements of the President of Azerbaijan Ilham Aliev and the rhetoric used by the Azerbaijani authorities are a clear indication that any prospect of “peaceful coexistence” is fraught with irreversible consequences, and endangers the fundamental rights and freedoms of the people of Artsakh," the Human Rights Ombudsman of Artsakh Gegham Stepanyan said commenting on Ilham Aliyev's latest threats against Armenia and Artsakh.
In the words of the Ombudsman this refers first of all, to the security, life, and dignity of the people of Artsakh
"The international community must finally realize that there can simply be no peaceful coexistence with a people who for years have been nourished by an indescribable "poison" of Armenophobia, who a few months ago committed the most heinous war crimes, targeting almost all the civilian settlements and population of Artsakh, tortured and inhumanely treated the Armenian prisoners of war and the bodies of the killed servicemen," said Stepanyan, adding  the Azerbaijani-Karabakh conflict is not solved, and on the contrary, in the situation created after the trilateral statement on November 9, the rights of the people of Artsakh are violated every day.
"The main reason for the existence of this phenomenon is that the aggressive war unleashed by Azerbaijan against the civilian population of Artsakh in the fall of 2020 has not yet received a clear legal assessment. If Aliev has not understood for 30 years that the conflict cannot be considered resolved at the expense of the rights of the Armenians of Artsakh, then that solution must be imposed on him.The international community must finally understand that its passive posture directly calls into question the whole ideology of universality priority of human rights protection, and gives way to human rights and freedoms to dictatorship and aggression," the Ombudsman concluded.