Ռուս խաղաղապահները մոտ 40 լիտր արյուն են հանձնել Արցախի հիվանդների համար
Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողները մոտ 40 լիտր արյուն են հանձնել այն քաղաքացիների համար, որոնք բուժվում են Արցախի հիվանդանոցներում և ապրում հեռավոր շրջաններում՝ սահմանազատման գծի մոտ: Այդ մասին հաղորդագրություն է հրապարակված ՌԴ ՊՆ պաշտոնական կայքէջում:
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ զինծառայողների արյան նվիրատվությունը տեղի է ունեցել կամավոր հիմունքներով` ի պատասխան տեղական իշխանությունների՝ Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի մարդասիրական արձագանքման կենտրոնին ուղղված օգնության դիմումի:
Ըստ ՌԴ ՊՆ-ի, մոտ 100 ռուս զինծառայող արձագանքել են կոչին և կամավոր հանձնել իրենց արյունը: Արյան նմուշառումն իրականացրել են խաղաղապահ զորախմբի հատուկ նշանակության բժշկական ստորաբաժանման մասնագետները Ստեփանակերտի արյան փոխներարկման բաժանմունքում:
«Նվիրատուի արյունը վերցնելուց հետո այն գալիս է լաբորատորիա` վարակիչ լինելու հավանականության և արյան միջոցով փոխանցվող վարակների հետազոտության համար, որպեսզի բացառվի նման դեպքերը: Անհրաժեշտ է հեպատիտի, ՁԻԱՀ-ի, մալարիայի առկայության ստուգումը՝ բացառելու մի շարք վարակները և ստուգելով դոնորի Rh-ը: Դրանց արդյունքում անմիջապես եզրակացություն է արվում ստացողի արյան հետ համատեղելիության վերաբերյալ»,- ասել է արյան փոխներարկման բաժնի պետ Գայանե Ավանեսյանը:
Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչ Մաքսիմ Պուգաչովը հայտնել է, որ մինչ արյան հանձնումը չափվում է յուրաքանչյուր զինծառայողի արյան ճնշումը, անցկացվում բողոքների հետազոտություն և լրացվում են անհրաժեշտ հարցաթերթիկները:
«Արյան հանձնման ընթացակարգի ավարտին յուրաքանչյուր զինծառայողի տրվել է լրացուցիչ սննդի չափաբաժին` շոկոլադի, հյութի և բլիթների տեսքով: Բացի այդ, արյան դոնոր բոլոր զինվորականներին կտրամադրվի լրացուցիչ հանգստյան օր»,- նշվում է հաղորդագրությունում։
- Ռուս խաղաղապահներն Արցախում ապահովել են խմելու խոշոր ջրհորի կառուցման աշխատանքների անվտանգությունը
- Ռուս խաղաղապահներն Արցախում հումանիտար ակցիա են անցկացրել գիշերօթիկ դպրոցի երեխաների համար
- Ռուս խաղաղապահների «քոչվոր» ականանետի մարտավարությունը Արցախի լեռներում
- Ռուս խաղաղապահները մեկ օրում Արցախի շփման գծում 2 հա գյուղատնտեսական տարածք են մաքրել չպայթած զինամթերքից
- Ռուս խաղաղապահներն ապահովել են Արցախի սահմանազատման գծի մոտ գտնվող 20 կմ ջրատարի անցկացման անվտանգությունը
- Ռուս խաղաղապահները մարդասիրական և բժշկական օգնություն են ցուցաբերել Արցախի Չափար գյուղի 120 բնակչի

Здоровье 12:27 13/08/2021 НКР
Военнослужащие российского миротворческого контингента сдали около 40 литров крови для граждан, находящихся на излечении в больницах и проживающих вблизи линии разграничения в отдаленных районах Арцаха. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны РФ.
Отмечается, что сдача крови военнослужащими происходила в добровольном порядке в ответ на обращение местных властей в Центр гуманитарного реагирования российского миротворческого контингента об оказании помощи.
Около 100 российских военнослужащих откликнулись на обращение и в добровольном порядке сдали свою кровь. Забор крови проводился специалистами медицинского отряда специального назначения миротворческого контингента на базе отделения переливания крови в г. Степанакерт.
«Кровь донора после забора приходит в лабораторию для обследования на инфекционный статус и на гемотрансмиссивные инфекции исключения», -  рассказала заведующая отделением переливания крови Гаяне Аванесян. «Надо проверить кровь на гепатит, СПИД, малярию, исключая ряд инфекций и проверяя резус-фактор донора, тут же выносится заключение на совместимость с кровью реципиента», - пояснила врач.
Представитель российского миротворческого контингента Максим Пугачев рассказал, что перед началом процедуры у каждого военнослужащего было измерено артериальное давление, проведен опрос жалоб и заполнение необходимых анкет. «По окончанию процедуры сдачи крови каждому военнослужащему был выдан дополнительный продовольственный паек в виде шоколада, сока и печенья. Кроме того, всем донорам крови из числа военнослужащих будут предоставлены дополнительные сутки отдыха», - подытожил он.