Ռուս խաղաղապահները մոտ 40 լիտր արյուն են հանձնել Արցախի հիվանդների համար
Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողները մոտ 40 լիտր արյուն են հանձնել այն քաղաքացիների համար, որոնք բուժվում են Արցախի հիվանդանոցներում և ապրում հեռավոր շրջաններում՝ սահմանազատման գծի մոտ: Այդ մասին հաղորդագրություն է հրապարակված ՌԴ ՊՆ պաշտոնական կայքէջում:
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ զինծառայողների արյան նվիրատվությունը տեղի է ունեցել կամավոր հիմունքներով` ի պատասխան տեղական իշխանությունների՝ Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի մարդասիրական արձագանքման կենտրոնին ուղղված օգնության դիմումի:
Ըստ ՌԴ ՊՆ-ի, մոտ 100 ռուս զինծառայող արձագանքել են կոչին և կամավոր հանձնել իրենց արյունը: Արյան նմուշառումն իրականացրել են խաղաղապահ զորախմբի հատուկ նշանակության բժշկական ստորաբաժանման մասնագետները Ստեփանակերտի արյան փոխներարկման բաժանմունքում:
«Նվիրատուի արյունը վերցնելուց հետո այն գալիս է լաբորատորիա` վարակիչ լինելու հավանականության և արյան միջոցով փոխանցվող վարակների հետազոտության համար, որպեսզի բացառվի նման դեպքերը: Անհրաժեշտ է հեպատիտի, ՁԻԱՀ-ի, մալարիայի առկայության ստուգումը՝ բացառելու մի շարք վարակները և ստուգելով դոնորի Rh-ը: Դրանց արդյունքում անմիջապես եզրակացություն է արվում ստացողի արյան հետ համատեղելիության վերաբերյալ»,- ասել է արյան փոխներարկման բաժնի պետ Գայանե Ավանեսյանը:
Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչ Մաքսիմ Պուգաչովը հայտնել է, որ մինչ արյան հանձնումը չափվում է յուրաքանչյուր զինծառայողի արյան ճնշումը, անցկացվում բողոքների հետազոտություն և լրացվում են անհրաժեշտ հարցաթերթիկները:
«Արյան հանձնման ընթացակարգի ավարտին յուրաքանչյուր զինծառայողի տրվել է լրացուցիչ սննդի չափաբաժին` շոկոլադի, հյութի և բլիթների տեսքով: Բացի այդ, արյան դոնոր բոլոր զինվորականներին կտրամադրվի լրացուցիչ հանգստյան օր»,- նշվում է հաղորդագրությունում։
- Ռուս խաղաղապահներն Արցախում ապահովել են խմելու խոշոր ջրհորի կառուցման աշխատանքների անվտանգությունը
- Ռուս խաղաղապահներն Արցախում հումանիտար ակցիա են անցկացրել գիշերօթիկ դպրոցի երեխաների համար
- Ռուս խաղաղապահների «քոչվոր» ականանետի մարտավարությունը Արցախի լեռներում
- Ռուս խաղաղապահները մեկ օրում Արցախի շփման գծում 2 հա գյուղատնտեսական տարածք են մաքրել չպայթած զինամթերքից
- Ռուս խաղաղապահներն ապահովել են Արցախի սահմանազատման գծի մոտ գտնվող 20 կմ ջրատարի անցկացման անվտանգությունը
- Ռուս խաղաղապահները մարդասիրական և բժշկական օգնություն են ցուցաբերել Արցախի Չափար գյուղի 120 բնակչի

Society 14:46 13/08/2021 NKR
Servicemen of the Russian peacekeeping contingent donated about 40 liters of blood for citizens who are being treated in hospitals and living near the demarcation line in remote areas of Artsakh Republic (Nagorno-Karabakh).
As the Russian Defense Ministry reported, the donation of blood by servicemen took place on a voluntary basis in response to an appeal by Artsakh authorities to the Centre for Humanitarian Response of the Russian peacekeeping contingent for assistance.
It is noted that about 100 Russian servicemen responded to the appeal and voluntarily donated their blood.  Blood sampling was carried out by specialists of the special-purpose medical unit of the peacekeeping contingent on the basis of the blood transfusion department in Stepanakert city.
The representative of the Russian peacekeeping contingent, Maxim Pugachev, said that before the procedure began, blood pressure was measured for each serviceman, a survey of complaints was conducted and the necessary questionnaires were filled out.  “At the end of the blood donation procedure, each serviceman was given an additional food ration in the form of chocolate, juice and cookies.  In addition, all blood donors from among the military will be provided with an additional day of rest,” he summed up.