Կրթություն, գիտություն 10:58 31/08/2021 Հայաստան
Քանի որ միլիոնավոր դպրոցականներ վերադառնում են դպրոց Եվրոպական տարածաշրջանում, որտեղ գերակշռող է վիրուսի բարձր աստիճանի վարակելիությամբ հայտնի SARS-CoV-2 Delta տարբերակը, ԱՀԿ Եվրոպայի տարածաշրջանային գրասենյակը և ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային գրասենյակը դպրոցներին կոչ են անում չփակվելու և ավելի անվտանգ լինելու՝ վիրուսի տարածումը նվազագույնի հասցնելու միջոցներ ձեռնարկելով:
ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի երևանյան գրասենյակից հայտնում են, որ այս միջոցառումները ներառում են ուսուցիչներին և դպրոցի այլ անձնակազմին՝ որպես պատվաստման ազգային ծրագրերում բնակչության թիրախային խմբերի, ՔՈՎԻԴ-19-ի դեմ պատվաստումները՝ միաժամանակ ապահովելով խոցելի խմբերում գտնվող բնակչության պատվաստումը: Բացի այդ՝ պետք է պատվաստվեն 12 տարեկանից բարձր երեխաները, որոնք ունեն ուղեկցող առողջական խնդիրներ, որոնք զգալիորեն մեծացնում են ՔՈՎԻԴ-19-ով նրանց վարակվելու ռիսկը: Նախազգուշական միջոցառումներ են նաև դպրոցական միջավայրի բարելավումը դասարանների ավելի լավ օդափոխության միջոցով, հնարավորության դեպքում ավելի փոքրաթիվ աշակերտներով դասարանների ստեղծումը, ֆիզիկական հեռավորության պահպանումը, երեխաների ու անձնակազմի կանոնավոր թեստավորումներն ու այլ կարևոր գործողություններ:
«Համավարակը կրթության պատմության մեջ ամենաաղետալի խաթարումն է առաջացրել: Ուստի շատ կարևոր է, որ առկա ուսուցումը անխափան շարունակվի Եվրոպական տարածաշրջանում: Սա չափազանց կարևոր է երեխաների կրթության, հոգեկան առողջության և սոցիալական հմտությունների ձևավորման համար։ Սա կարևոր է նաև դպրոցների համար, որպեսզի կարողանան օգնել մեր երեխաներին՝ լինելու հասարակության երջանիկ և պիտանի անդամներ:
Որոշ ժամանակ կպահանջվի, որպեսզի կարողանանք հաղթահարել համավարակը, բայց երեխաներին դպրոցներում կրթելը պետք է մնա մեր հիմնական նպատակը, որպեսզի նրանց չզրկենք այն հնարավորություններից, որոնց նրանք արժանի են: Մենք խրախուսում ենք բոլոր երկրներին բաց պահել դպրոցները և բոլոր դպրոցներին կոչ ենք անում միջոցներ ձեռնարկելու՝ նվազագույնի հասցնելու ՔՈՎԻԴ-19-ի վտանգը և դրա տարբեր տեսակների տարածումը»,- ասել է ԱՀԿ Եվրոպայի տարածաշրջանային գրասենյակի տնօրեն դոկտոր Հանս-Հենրի Պ. Կլյուգեն (Dr Hans Henri P. Kluge):
Պատվաստման ծավալների ընդլայնում՝ «Դելտա» տարբերակից պաշտպանվելու համար
Խիստ վարակիչ SARS-CoV-2 Delta տարբերակը մտահոգության և շփոթության լրացուցիչ առիթ է դարձել՝ այս տարվա դպրոցի բացման սեզոնին ընդառաջ: Համայնքում ՔՈՎԻԴ-19-ով հիվանդացության դեպքերի աճը շատ ավելի հավանական է դարձնում դպրոցներում դրա տարածումը: Հետևաբար մենք բոլորս պարտավորվում ենք նվազեցնել վիրուսի տարածումը։
Տվյալները հստակ ցույց են տալիս, որ ՔՈՎԻԴ-19-ի դեմ պատվաստանյութի ամբողջական չափաբաժին ստանալը զգալիորեն նվազեցնում է ծանր հիվանդության և մահվան վտանգը: Հետևաբար հնարավորության դեպքում պատվաստվե՛ք և համոզվե՛ք, որ ստացել եք պատվաստանյութի ամբողջական չափաբաժինը:
«Պատվաստումը վիրուսի դեմ մեր պաշտպանական լավագույն միջոցն է, և որպեսզի համավարակն ավարտվի, մենք պետք է արագորեն մեծացնենք պատվաստումների ծավալը բոլոր երկրներում՝ աջակցելով պատվաստանյութի արտադրությանը և չափաբաժինների բաշխմանը։ Մենք նաև պետք է շարունակենք հետևել մեզ հայտնի հասարակական, առողջապահական և սոցիալական միջոցառումներին՝ ներառյալ թեստավորումը, բացահայտումը, մեկուսացումը և կարանտինը»,- ասել է բժիշկ Հանս-Հենրի Պ. Կլյուգեն:
Դպրոցների անվտանգությունն ապահովելը ամբողջ հասարակության պարտականությունն է
Միլենա Մարիչը (Milena Maric) ավագ դպրոցի մաթեմատիկայի ուսուցչուհի է Սերբիայի Բելգրադ քաղաքից, ով ստացել է ՔՈՎԻԴ-19-ի դեմ պատվաստանյութի ամբողջ չափաբաժինը: Նա ասում է. «Գրեթե երկու տարի շարունակ «Քովիդ-19» և «առցանց դպրոց» բառերը իրենց դրոշմը թողեցին մեր կյանքի վրա: Երբ համավարակը սկսվեց, Սերբիայի դպրոցական համակարգը արագ հարմարվեց։ Բայց ուսանողներին պակասում էին շարունակականությունը, շփումը, համատեղ աշխատանքը, առանց տեխնոլոգիայի հաղորդակցությունը: Ես գիտեմ, որ այս իրավիճակից միակ ելքն այն է, որ մենք շարունակենք հետևել վիրուսի փոխանցումը կանխելու միջոցառումներին և պատվաստենք բոլոր մանկավարժներին»:
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային գրասենյակի տնօրենի տեղակալ Ֆիլիպ Քորին (Philippe Cori) ասել է. «Համավարակը չի ավարտվել: Մենք բոլորս որոշակի դերակատարում ունենք ապահովելու, որ դպրոցները բաց մնան ամբողջ տարածաշրջանում: Չենք կարող թույլ տալ, որ ևս մեկ ուսումնական տարի խափանվի: Պատվաստումը և պաշտպանական միջոցները միասին կօգնեն կանխել համավարակի ամենածանր օրերի վերադարձը, երբ մարդիկ ստիպված էին դիմանալ արգելափակումներին, իսկ երեխաները՝ ուսումնառության խափանումներին:
«Երեխաները եղել են համավարակի լուռ զոհերը, և առավել մարգինալացվածները ամենաշատն են տուժել: Մինչև ՔՈՎԻԴ-19-ը տարածաշրջանի ամենախոցելի երեխաներն արդեն դպրոց չէին հաճախում կամ հաճախում էին, բայց չէին սովորում իրենց դասընկերների հետ նույն մակարդակում»:
«Դպրոցը շատ ավելին է․ այն ուսման, անվտանգության և խաղալու վայր է: Երբ դրանք փակ են, երեխաները բաց են թողնում ուսումը, իրենց ընկերների հետ շփվելու հնարավորությունը և անգամ կարող են ենթարկվել ընտանեկան բռնության: Համավարակը վատթարացրեց առանց այն էլ անընդունելի իրավիճակը. մենք պետք է ապահովենք, որ դպրոցները վերաբացվեն և բաց ու անվտանգ մնան»:
Փորձագետների խորհուրդներ
ՔՈՎԻԴ-19-ի համավարակի օրերին առկա ուսուցումը կազմակերպելու համար ԱՀԿ-ն, ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն հավանություն են տվել ԱՀԿ եվրոպական տեխնիկական խորհրդատվական խմբի կողմից մշակված ութ փորձագիտական խորհուրդներին․

Здоровье 11:50 31/08/2021 В мире
ВОЗ и ЮНИСЕФ: Мы должны сделать так, чтобы школы вновь открылись, и не допустить их повторного закрытия
Миллионы детей в Европейском регионе, где сейчас доминирует высокозаразный вариант вируса COVID-19 – Дельта, возвращаются в школу. В Европейском региональном бюро ВОЗ и Региональном бюро Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) призывают не допустить закрытия школ и предпринять все меры для минимизации распространения вируса.
В учреждениях ООН уверены, что дети должны ходить в школу, но для этого необходимо вакцинировать педагогов и «детей старше 12 лет с проблемами со здоровьем, создающими высокий риск тяжелого течения COVID-19». К тому же во всех школах, по мнению экспертов, необходимо обеспечить хорошую вентиляцию в классах, сокращать по мере возможности число детей в классе, стараться соблюдать физическую дистанцию и регулярно тестировать детей и персонал учебных заведений.
«Пандемия привела к самым катастрофическим последствиям для учебного процесса в истории, и поэтому сейчас важно не допустить перебоев в очном школьном обучении. Это имеет огромное значение для образования, психического здоровья и развития социальных навыков наших детей, для того, чтобы школы помогали нашим детям стать счастливыми и полноценными членами общества», – заявил глава Европейского бюро ВОЗ д-р Ханс Клюге.
По его словам, пандемия еще не побеждена, но откладывать очное образование нельзя, а потому необходимо сделать все для обеспечения безопасных условий в школах.
«Мы не вправе лишать наших детей возможностей, которых они достойны. Мы призываем все без исключения страны не допустить закрытия школ, призываем школы осуществлять меры, которые позволят свести к минимуму риск заболевания COVID-19 и распространения вариантов вируса», – добавил Ханс Клюге
Расширение вакцинации для защиты от варианта Дельта
Сегодня вариант Дельта стал еще одним фактором риска в условиях начала нынешнего учебного года. В связи с высокими показателями распространения COVID-19 среди населения существенно увеличивается и риск распространения вируса в школах.
Как отмечают эксперты, полный курс вакцинации против COVID-19 значительно снижает риск тяжелого течения болезни и летального исхода.
«Вакцинация – это лучшая стратегия защиты от вируса. Для того чтобы положить конец пандемии, мы должны немедленно расширить справедливый доступ к вакцинации во всех странах…Мы должны продолжать осуществление проверенных противоэпидемических мер, включая тестирование, отслеживание контактов, изоляцию и карантин» – заявил д-р Ханс Клюге.
Обеспечение безопасных условий для школьного обучения – задача всего общества
Многие дети и учителя не могут дождаться выхода из изоляции и встречи с друзьями и коллегами.
«Уже почти два года мы живем в реальности, которую можно описать двумя фразами: "COVID-19" и «онлайновое обучение». Когда началась пандемия, школьная система в Сербии смогла быстро адаптироваться. Но нашим ученикам не хватало последовательности в процессах, общения, совместной работы и возможности обмениваться мнениями и вести коммуникацию без помощи технологий», – заявила учитель математики в средней школе в Белграде, Сербия, Милена Марик. Она прошла полный курс вакцинации против COVID-19.
Милена Марик добавила, что единственный выход из такой ситуации – продолжить соблюдать правила защиты от вируса и обеспечить вакцинацию для всех преподавателей.
Заместитель директора Регионального бюро ЮНИСЕФ для стран Европы и Центральной Азии г-н Филипп Кори также считает, что сегодня необходимо приложить все усилия для того, чтобы обеспечить бесперебойную работу школ во всем регионе, несмотря на то, что вирус все еще бушует.
«Мы не можем допустить, чтобы дети и подростки еще один год страдали от сбоев в сфере образования», – подчеркнул Филипп Кори.
Он полагает, что дети стали безмолвными жертвами пандемии. Ведь школа, напоминает сотрудник ЮНИСЕФ, – это не просто здание, а место, где дети учатся, чувствуют себя в безопасности и играют.
«Когда школы закрываются, дети не могут учиться, не могут быть рядом с друзьями. Они могут стать жертвами домашнего насилия. Пандемия только лишь усугубила и без того недопустимую ситуацию. Мы должны сделать так, чтобы школы вновь открылись, и не допустить их повторного закрытия», – сказал представитель ЮНИСЕФ.