«Արցախում ջրի պակասը պայմանավորված են նաև նրանով, որ ջրային որոշ ռեսուրսներ մնացել են ադրբեջանական օկուպացիայի տակ»
«Արցախում ջրի հարցը խիստ է արտահայտված: Ստեփանակերտի պարագայում բնակչության 20 տոկոսն է զրկված ջրից, համայնքների մեծամասնությունում՝ գրեթե 80 տոկոսով խնդիրն առկա է»,- լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը:
Նա նշեց, որ կան համայնքներ, որտեղ ջրամատակարարումը ռեժիմով է՝ կարող է շաբաթվա ընթացքում 1-2 անգամ լինել:
«Մեր ուսումնասիրությունների համաձայն՝ խնդիրը երեք հիմնական գործոնով է պայմանավորված. չոր եղանակային պայմաններն ու ջրային ռեսուրսների սակավությունը, Ստեփանակերտի պարագայում բնակչության աճը՝ 13-15 հազարով, որոնք ստիպված թողել են իրենց բնակավայրերը բռնազավթված տարածքներում, երրորդ խնդիրը, որն առավել գործուն է արտահայտված հենց համայնքներում՝ ջրային որոշ ռեսուրսներ, ավազաններ մնացել են ադրբեջանական օկուպացիայի տակ և մենք հնարավորություն չունենք օգտագործել այդ ջրային ռեսուրսները»,- ասաց Գ.Ստեփանյանը:
Ինչ վերաբերում է հարցին, որ Արցախի մի շարք բնակավայրեր զրկված են բջջային կապից ու ինտերնետից, նա նշեց, որ մեկ ամսից ավելի այդ խնդիրը կա, բջջային կապն ու ինտերնետն աշխատում է խափանումներով:
«Թե «Ղարաբաղ-տելեկոմ» ընկերությունից, թե տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից ստացված պարզաբանումները վկայում են այն մասին, որ ադրբեջանական կողմը հատուկ տեխնիկական միջոցներով խլացնում է Արցախի տարածքում բջջային կապի և ինտերնետի սփռումը:
Սա նախկինում ևս լինում էր, սակայն այն ժամանակ, երբ ադրբեջանցի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ էին այցելում Շուշի կամ բռնազավթված այլ տարածքներ: Հիմա, կարծես թե. թողել են այդպես, արդեն մեկ ամիս է որևէ լուծում չի ստանում այդ խնդիրը: Պետական մարմիններից ստացած պարզաբանումներից ենթադրում ենք, որ տեխնիկական հզորությունների մեծացման անհրաժեշտության կա: Նաև խնդրի վերաբերյալ տեղեկացվել են ռուս խաղաղապահ զորքերը, երևի թե նրանց միջամտությամբ հնարավոր կլինի հաղթահարել այս խնդիրը»,- նշեց նա:
Գ.Ստեփանյանի ներկայացմամբ, Արցախում շատ լուրջ էներգետիկ անվտանգային խնդիրներ կարող է առաջանալ:
«Հաճախակի հոսանքազրկումները հիմնականում պայմանավորված են նրանով, որ Արցախն այսօր մեծամասամբ սնուցվում է Սարսանգի ջրամբարին կից կառուցված ՀԷԿ-ից, ինչի հզորությունները չի բավականացնելու Արցախի ամբողջ տարածքը հոսանքով ապահովելուն: Այդ պատճառով պարեբարաբար խափանումներ լինում են: Եթե որևէ հստակ քայլեր չձեռնարկվեն էներգետիկ անվտանգությունն ապահովելու համար, ապա եկող տարվա աշնանը շատ լուրջ խնդիրների ենք բախվելու: Այս խնդրին ծանոթ է կառավարությունը, նոր ծրագրերի իրականացման համար աշխատանքներ են տարվում»,- ասաց Արցախի ՄԻՊ-ը:
Նա նշեց, որ Ստեփանակերտում նաև լուրջ է բնակարանային խնդիրները. «Պատերազմից առաջ էլ խնդիր կար, հիմա ավելի խիստ է արտահայտված: Բռնազավթված տարածքների բնակիչների մի մասը տեղավորված են հյուրանոցներում, հանրակացարաններում, մարդիկ բնակվում են քիչ թե շատ կարգի բերված նկուղներում, որտեղ սանիտարահիգիենիկ պայմաններն ապահոված չեն: Անվտանգության հետ միաժամանակ բնակարանային հարցը թիվ մեկ խնդիրն է»:
Գեղամ Ստեփանյանը նաև ասաց, որ կորցրել են Արցախի գյուղատնտեսական նշանակության հողերի 60 տոկոսը, որոնք հիմնականում օգտագործվում էին հացահատիկային մշակաբույսերի մշակման համար:
«Այս պահին մենք հացի խնդիր չունենք: Ցամաքային կապ ունենք Հայաստանի հետ, եթե նման խնդիրներ լինեն, լուծելի են Հայաստանի միջոցով»,- ասաց Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանը:
- Ռուս խաղաղապահներն ապահովում են աշխատանքի անվտանգությունը՝ Արցախի հեռավոր շրջաններում բջջային կապի և ինտերնետի վերականգնման համար
- Ստեփանակերտում բնակիչներին խմելու ջուր հասցնում են հրշեջ մեքենաներով
- Մարտակերտի շրջանում ռուս խաղաղապահներն ապահովում են բջջային կապի աշտարակների վերականգնման աշխատանքների անվտանգությունը

Право 16:25 09/09/2021 НКР
«В Арцахе проблема воды стоит очень остро. В случае со Степанакертом 20% населения лишены воды, а в большинстве общин проблема присутствует почти на 80% », – сказал на брифинге Защитник прав человека (омбудсмен) Республики Арцах (НКР) Гегам Степанян.
Он упомянул, что есть общины, где водоснабжение осуществляется по режиму –
1-2 раза в неделю.
«Согласно нашим исследованиям, проблема обусловлена тремя основными факторами: засушливая погода, нехватка водных ресурсов, в случае со Степанакертом – рост населения на 13-15 тысяч человек, которые были вынуждены покинуть свои населенные пункты на оккупированных Баку территориях. И третий фактор, который более ярко  выражен в общинах: некоторые водные ресурсы, бассейны остались под азербайджанской оккупацией, и у нас нет возможности использовать эти водные ресурсы», – сказал Г. Степанян.
Что касается того, что ряд населенных пунктов в Арцахе лишены мобильной связи и Интернета, он отметил, что проблема существует уже больше месяца, мобильная связь и Интернет работают с перебоями.
«Разъяснения, полученные как от компании "Карабах-Телеком", так и из министерства территориального управления и инфраструктур, свидетельствуют о том, что азербайджанская сторона использует специальные технические средства для подавления сигнала мобильной связи и Интернета в Арцахе.
Это происходило и прежде, когда высокопоставленные азербайджанские официальные лица посещали Шуши или другие оккупированные у Арцаха территории. Теперь же это происходит постоянно, уже месяц проблема не получает какого-либо решения. Исходя из разъяснений, полученных из госорганов, мы предполагаем, что есть необходимость в увеличении технических мощностей. О проблеме была проинформирована российская миротворческая миссия, наверное, благодаря их вмешательству удастся решить проблему», – отметил он.
По словам Г. Степаняна, в Арцахе могут возникнуть очень серьезные проблемы с энергетической безопасностью.
«Частые отключения электроэнергии в основном обусловлены тем, что сегодня Арцах в основном снабжается электроэнергией от ГЭС, построенной возле Сарсангского водохранилища, мощности которой будет недостаточно для обеспечения электроэнергией всей территории Арцаха. Вот почему периодически случаются перебои. Если не будут предприняты четкие шаги по обеспечению энергетической безопасности, наступающей осенью мы столкнемся с очень серьезными проблемами. Правительство осведомлено об этой проблеме, ведется работа по реализации новых программ», – сказал Защитник прав человека Арцаха.
Он отметил, что в Степанакерте одной из наиболее острых проблем по-прежнему является жилищная.
«Проблема существовала и до войны, теперь она более серьезная. Часть жителей оккупированных территорий размещена в гостиницах, общежитиях, люди живут в более-менее приведенных в порядок подвалах, где санитарно-гигиенических условий не обеспечено. Жилищный вопрос – проблема номер один вместе с безопасностью», – подчеркнул он.
Гегам Степанян также сообщил, что потеряны 60% земель сельскохозяйственного значения Арцаха, которые в основном использовались для выращивания зерновых культур.
«У нас сейчас нет проблем с хлебом. Если такая проблема возникнет, ее можно будет решить благодаря сухопутной связи с Арменией», - сказал Защитник прав человека Республики Арцах.