Հասարակություն 10:18 10/09/2021 Հայաստան
«ՔԻՊ-ը ԵՊՀ-ի աշխատակիցներից ստացած ահազանգի հետքով արձանագրում է, որ Երևանի պետական համալսարանում (ԵՊՀ) խախտվում են մարդու իրավունքները՝ ԵՊՀ ռեկտորի ժ/պ-ի կամայականությամբ հանիրավի նկատողություններ են տրվում աշխատակիցներին, աշխատանքից ազատելու սպառնալիքներ են ակնարկվում, և այդ գործողությունները գաղտնի են պահվում քաղաքացիական հասարակությունից։
Ըստ հավաստի աղբյուրի՝ ԵՊՀ աշխատակիցներին տրվող նկատողությունների և սպառնալիքների իրական պատճառն այն է, որ վերջիններս հրապարակավ կարծիք են արտահայտել ԵՊՀ ռեկտորի ժ/պ-ի մասին։
ՔԻՊ-ի կողմից 2021 թվականի սեպտեմբերի 6-ին և 8-ին «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքի հիմքով ԵՊՀ ռեկտորի ժ/պ-ին հասցեգրված 2 հարցումները համարժեք պատասխանի չեն արժանացել՝  ԵՊՀ-ն չի տրամադրել պահանջվող տեղեկատվությունը, ինչն օրենքի խախտում է և հիմք է տալիս ենթադրելու, որ ԵՊՀ ռեկտորի ժ/պ-ի կողմից իրականացվում են հակաժողովրդավարական-ապօրինի գործողություններ։
Այսու՝ «Քաղաքացու իրավունքների պաշտպան» ՀԿ-ն կոչ է անում քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին, իրավապաշտպաններին, քաղաքական համայնքին դատապարտել ԵՊՀ-ի ռեկտորի ժ/պ-ի հակաժողովրդավարական գործելակերպը, պաշտպանել ԵՊՀ-ի աշխատակիցների խոսքի ազատությունն ու աշխատանքային իրավունքները։
Միաժամանակ դիմում ենք ԵՊՀ-ի հետ համագործակցող արտերկրյա բուհերին կոչ անելով վերանայել ԵՊՀ-ի հետ համագործակցության շրջանակները, քանզի վերջինս կանգնում է հակաժողովրդավարական գործելաոճի հարթության վրա»։

Право 11:42 10/09/2021 Армения
Общественная организация «Защитник прав гражданина» (председатель – Карен Экимян) распространила заявление, в котором говорится:
«По следам полученного от сотрудников Ереванского государственного университета (ЕГУ) сигнала "Защитник прав гражданина" фиксирует: в ЕГУ нарушаются права человека.
Из-за самоуправства исполняющего обязанности ректора ЕГУ сотрудникам вуза делаются незаслуженные  выговоры, высказываются намеки и угрозы об их возможном увольнении. При этом все эти действия держатся в секрете от гражданского общества.
Согласно достоверным источникам, истинная причина выговоров и угроз в адрес сотрудников ЕГУ заключается в том, что последние публично высказали свое мнение об и.о. ректора ЕГУ.
Направленные общественной организацией 6 и 8 сентября 2021 года на основании закона РА "О свободе информации" запросы и.о. ректора ЕГУ не удостоились адекватного ответа: ЕГУ не предоставил требуемую информацию, что является нарушением закона и дает основания полагать, что и.о. ректора ЕГУ предпринимает антидемократические и противоправные действия.
Посему ОО "Защитник прав гражданина" призывает представителей гражданского общества, правозащитников, политическое сообщество осудить антидемократическую практику и.о. ректора ЕГУ, защитить свободу слова и трудовые права сотрудников ЕГУ.
В то же время призываем зарубежные вузы, сотрудничающие с ЕГУ, пересмотреть рамки сотрудничества с ЕГУ, поскольку вуз становится на путь антидемократического стиля работы».