Քաղաքական 10:40 04/10/2021 Աշխարհում
Պատմության մեջ ֆինանսական փաստաթղթերի ամենամեծ արտահոսքի շնորհիվ աշխարհի հարյուրավոր առաջնորդների, քաղաքական գործիչների և միլիարդատերերի գաղտնի գործարքները և գաղտնի ակտիվները հայտնի են դարձել հանրությանը։ Նոր օֆշորային թղթապանակն անվանվել է  «Պանդորայի փաստաթղթեր»՝ «Pandora Papers»։ Այս մասին գրում է BBC-ն։
Հետաքննող լրագրողների միջազգային կոնսորցիումի (ICIJ) գլխավորությամբ ավելի քան 650 լրագրողներ ուսումնասիրել են միլիոնավոր ֆայլեր, որոնք ներառում են երեք տասնյակ ներկա և նախկին պետությունների ղեկավարներ և ավելի քան երեք հարյուր պաշտոնյաներ:
Փաստաթղթերում ներառված են Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի ընտանիքի, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Չեխիայի վարչապետ Անդրեյ Բաբիշի, Հորդանանի թագավորի անունները։
Փաստաթղթերը, ի թիվս այլնի, կապում են Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին Մոնակոյի գաղտնի ակտիվների հետ և ցույց են տալիս, որ Չեխիայի վարչապետ, մագնատ Անդրեյ Բաբիշը, որը պետք է ընտրվի մեկ շաբաթից, չի հայտարարագրել օֆշորային ընկերության մասին, որի համար ձեռք է բերվել երկու առանձնատուն Ֆրանսիայի հարավում։
Նոր թղթապանակը շարունակում է վերջին յոթ տարվա ավանդույթը, որի ընթացքում օֆշորային ընկերությունների ֆինանսական փաստաթղթերը մի քանի անգամ արտահոսել են հանրային տարածք: Դրանցից ամենահայտնին են FinCen- ը, Paradise Papers-ը, Panama Papers-ը և LuxLeaks-ը:
Նոր արտահոսքի շնորհիվ ICIJ-ի մեդիա գործընկերները, ներառյալ BBC-ին, մուտք են ունեցել օֆշորային գոտիներում ֆինանսական ծառայություններ մատուցող ընկերությունների 12 միլիոն փաստաթղթերի։ Փաստաթղթերը արտահոսել են այն ընկերություններից, որոնք գործում են, մասնավորապես, բրիտանական Վիրջինյան կղզիներում և Կիպրոսում, Պանամայում, Բելիզում, Սինգապուրում, Արաբական Միացյալ Էմիրություններում և Շվեյցարիայում:
Բրիտանական անշարժ գույքը՝ որպես մագնիս կասկածելի կապիտալի համար
Թղթապանակում հայտնաբերված որոշ անուններ արդեն հնչել են կապված կոռուպցիայի, փողերի լվացման և հարկերից խուսափելու կասկածների հետ:
Հիմնական բացահայտումներից մեկը հայտնի և հարուստ կերպարների կողմից Մեծ Բրիտանիայում անշարժ գույք գնելու մասշտաբն էր`գաղտնի, բայց լիովին օրինական օֆշորային սխեմաների միջոցով: Արտահոսքը պարունակում է տվյալ նպատակով օգտագործված 95 հազար ընկերությունների մասին տեղեկատվություն:
Սա ևս մեկ անգամ ընդգծում է, որ բրիտանական իշխանությունները չեն կատարել օֆշորային գույքի սեփականատերերի գրանցամատյան ստեղծելու բազմաթիվ խոստումները, չնայած հանրության մտահոգություններին, որ նման ներդրումները կարող են ծառայել որպես ապօրինի եկամուտների լվացման գործիք:
Ալիևների ընտանիքի գործարքները
Ահա ընդամենը մեկ օրինակ. Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ընտանիքը մեղադրվում է սեփական երկիրը կողոպտելու մեջ: Պանդորայի փաստաթղթերը ցույց են տալիս, որ Ալիևներն ու նրանց համախոհները ներգրավված են եղել Մեծ Բրիտանիայում անշարժ գույքի գործարքներում՝ ավելի քան 400 միլիոն ֆունտ ստեռլինգ (ավելի քան կես միլիարդ ԱՄՆ դոլար):
Ալիևների որոշ գործարքներ կարող են խայտառակել բրիտանական իշխանություններին: Օրինակ, Ադրբեջանի առաջին ընտանիքը, ըստ երևույթին, վաստակել է ավելի քան 30 միլիոն ֆունտ ստեռլինգ՝ վաճառելով իր շենքերից մեկը Crown Estate-ում: Այն տասնյակ միլիարդավոր ֆունտ ստեռլինգ անշարժ գույքի և հողի կայսրություն է, որը պատկանում է թագուհուն, սակայն վերահսկվում է նրա հպատակների շահերից ելնելով:
Նշվում է, որ բացահայտված փաստաթղթերում արտացոլված գործարքներից շատերը լիովին օրինական են:
Սակայն, ըստ ICIJ-ի Ֆերգյուս Շիելի, «արտահոսքի մասշտաբն աննախադեպ է, և այն հստակ ցույց է տալիս, թե ինչ ծառայություններ կարող են առաջարկել օֆշորային ընկերությունները կասկածելի եկամուտները թաքցնել կամ հարկերից խուսափել ցանկացողներին»:
«Նրանք օգտագործում են օֆշորային հաշիվներ՝ այլ երկրներում միլիոնավոր դոլարների անշարժ գույք գնելու և սովորական քաղաքացիների հաշվին իրենց և իրենց ընտանիքներին հարստացնելու համար»,- ասել է նա։
ICIJ-ն վստահ է, որ այս հետաքննությունը կբացի Պանդորայի արկղը, ուստի անունը դրել են «Pandora Papers»:
Ինչպես Ալիևի 11-ամյա տղան դարձավ Լոնդոնում տան սեփականատեր
«Պանդորայի փաստաթղթերը» ցույց են տալիս, թե ինչպես է Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի ընտանիքը ձեռք բերել 17 սեփականություն Մեծ Բրիտանիայում, այդ թվում՝ իր 11-ամյա որդու՝ Հեյդարի համար, 33 միլիոն ֆունտ ստեռլինգ գրասենյակային շենքը:
Լոնդոնի ամենաթանկ Մեյֆեր թաղամասի շենքը գնել է Mallnick Holdings ընկերությունը, որը 2009 թվականից պատկանում է նախագահ Իլհամ Ալիևի ընտանիքին: Մեկ ամիս անց սեփականության իրավունքը վերագրանցվել է Հեյդարի անունով:
Հրապարակված ֆինանսական փաստաթղթերի վերլուծությունը նաև պարզել է, որ Ալիևների ընտանիքը 2018 թվականին 66 միլիոն ֆունտ ստեռլինգով վաճառել է մոտակայքում գտնվող մեկ այլ գրասենյակային շենք:
Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը, իր հերթին, հավաստիացրել է, որ պայքարում է փողերի լվացման դեմ՝ օրենքների խստացմամբ և, երբ դրա համար օրենսդրական ժամանակացույցում ժամանակ լինի, կգործարկի օֆշորային սեփականատերերի գրանցամատյան:

Society 11:06 04/10/2021 World
The secret wealth and dealings of world leaders, politicians and billionaires has been exposed in one of the biggest leaks of financial documents.
Some 35 current and former leaders and more than 300 public officials are featured in the files from offshore companies, dubbed the Pandora Papers, BBC News reports.
They reveal the King of Jordan secretly amassed £70m of UK and US property.
They also show how ex-UK PM Tony Blair and his wife saved £312,000 in stamp duty when they bought a London office.
The couple bought an offshore firm that owned the building.
The leak also links Russian President Vladimir Putin to secret assets in Monaco, and shows the Czech Prime Minister Andrej Babis - facing an election later this week - failed to declare an offshore investment company used to purchase two villas for £12m in the south of France.
It is the latest in a string of leaks over the past seven years, following the FinCen Files, the Paradise Papers, the Panama Papers and LuxLeaks.
The examination of the files is the largest organised by the International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ), with more than 650 reporters taking part.
BBC Panorama in a joint investigation with the Guardian and the other media partners have had access to nearly 12 million documents and files from 14 financial services companies in countries including the British Virgin Islands, Panama, Belize, Cyprus, the United Arab Emirates, Singapore and Switzerland.
1px transparent line
Some figures are facing allegations of corruption, money laundering and global tax avoidance.
But one of the biggest revelations is how prominent and wealthy people have been legally setting up companies to secretly buy property in the UK.
The documents reveal the owners of some of the 95,000 offshore firms behind the purchases.
It highlights the UK government's failure to introduce a register of offshore property owners despite repeated promises to do so, amid concerns some property buyers could be hiding money-laundering activities.
Secret dealings of Aliyev and his family
The Azerbaijani President Ilham Aliyev and his family, who have been accused of looting their own country, are one example.
The investigation found the Aliyevs and their close associates have secretly been involved in property deals in the UK worth more than £400m.
The revelations could prove embarrassing for the UK government, as the Aliyevs appear to have made a £31m profit after selling one of their London properties to the Crown Estate - the Queen's property empire that is managed by The Treasury and raises cash for the nation.
Many of the transactions in the documents involve no legal wrongdoing.
But Fergus Shiel, from the ICIJ, said: "There's never been anything on this scale and it shows the reality of what offshore companies can offer to help people hide dodgy cash or avoid tax."
He added: "They are using those offshore accounts, those offshore trusts, to buy hundreds of millions of dollars of property in other countries, and to enrich their own families, at the expense of their citizens."
The ICIJ believes the investigation is "opening a box on a lot of things" - hence the name Pandora Papers.
How Aliyev’s 11-year-old son owned a £33m London property
The Pandora Papers show how Azerbaijan's ruling Aliyev family - long accused of corruption in the European nation - bought 17 properties, including a £33m office block in London for the president's 11-year-old son Heydar Aliyev.
The building in Mayfair was bought by a front company owned by a family friend of President Ilham Aliyev in 2009.
It was transferred one month later to Hedyar.
The research also reveals how another office block owned by the family nearby was sold to the Crown Estate for £66m in 2018.
The Crown Estate said it carried out the checks required in law at the time of purchase but is now looking into the matter.
The UK government says it is cracking down on money laundering with tougher laws and enforcement, and that it will introduce a register of offshore companies owning UK property when parliamentary time allows.