Իրավունք 10:26 18/10/2021 Հայաստան
«ՀՀ Գեղարքունիքի մարզ ներխուժած ադրբեջանական զինված ուժերը կառուցել են մեծ ապաստարաններ, կուտակել են մեծ քանակությամբ վառելափայտ, բետոնապատել են իրենց դիրքեր տանող ճանապարհները:
Նրանց ակտիվությունը վերջին շրջանում շեշտակի է մեծացել։
Ավելին, շարունակում են նոր ճանապարհների կառուցումը, դիրքերում ավելացրել են զինծառայողների քանակն ու սպառազինությունը: Անընդհատ կատարում են դիրքային ամրացման և ինժեներական ակտիվ աշխատանքներ:
Խոսքը ՀՀ ինքնիշխան տարածքում ադրբեջանական անօրինական տեղակայման ու հանցավոր արարքների մասին է:
Նրանք ֆիզիկապես ներկա են հենց այն հողատարածքներում, որոնք պատկանում են ՀՀ քաղաքացիներին՝ օրինական փաստաթղթերով հաստատված իրավունքներով:
Այս տվյալները ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի, այդ թվում՝ Գեղարքունիքի մարզային ստորաբաժանման փատահավաք աշխատանքների շրջանակում հաստատվել են հավաստի ապացույցներով ու մի քանի աղբյուրով ստուգված տվյալներով:
Սրանք ադրբեջանական այն դիրքերն են, որտեղից ադրբեջանական զինծառայողները ՀՀ քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ կատարում են ահաբեկչական հանցավոր արարքներ. պարբերաբար կրակում են Գեղարքունիքի Վերին Շորժա, Սոթք, Կութ և մյուս գյուղերի ու մասնավորապես՝ քաղաքացիական տների վրա, զանգվածաբար հրդեհում քաղաքացիական բնակիչների արոտավայրերն ու խոտհարքները: Այս դիրքերի ծառայողներն են կատարել ՀՀ բնակիչների կենդանիների մեծաքանակ գողություններ:
Ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայությունը ՀՀ գյուղերի հարևանությամբ ու այն էլ ՀՀ ինքնիշխան տարածքում բացահայտ հանցավոր բնույթի է, այն ինքնին ոտնահարում է գյուղերի բնակիչների կյանքի ու անվտանգ ապրելու, սեփականության, ընտանիքի եկամուտը վաստակելու և այլ կենսական իրավունքներ: Նրանց ներկայությունը խաթարում է  մարդկանց խաղաղ կյանքը:
Ուստի, պետք է անհապաղ սկսվի ՀՀ սահմանների շուրջ անվտանգության ապառազմականացված գոտի ստեղծելու և ադրբեջանական զինված ծառայողներին ՀՀ գյուղերի հարևանությունից, համայնքների միջև ճանապարհներից անհապաղ հեռացնելու գործընթաց:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի այս առաջարկը տեղ է գտել միջազգային կոնկրետ փաստաթղթում՝ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) 2021թ. սեպտեմբերի 27-ի թիվ 2391 (2021) բանաձևում: Այս մասին Մարդու իրավունքների պաշտպանը համապատասխան հաղորդումներ կուղարկի նաև միջազգային կառույցներին ու ՀՀ պետական մարմիններին, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին:
Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական հանցավոր արարքների, մարդկանց իրավունքների կոպիտ խախտումների հիմքը, դրանց սնուցման աղբյուրը մեկն է. ադրբեջանական իշխանությունների հայատյաց ու թշնամանքի, էթնիկ զտումների ու ցեղասպան քաղաքականությունը»:

Law 12:36 18/10/2021 Armenia
The Azerbaijani troops, that have invaded Armenia's Gegharkunik Province, have built large shelters, stocked up on firewood and concreted the roads leading to their positions. Their activity has recently increased significantly, Armenia’s Human Rights Defender (Ombudsman) Arman Tatoyan said on Monday.
Moreover, according to him, the construction of new roads continues and the number of soldiers and weapons at the positions has increased. Active engineering and fortification works on the positions are constantly underway.
"It’s about the illegal deployment of Azerbaijani servicemen on the sovereign territory of the Republic of Armenia and their criminal actions. They are physically present on those land plots, which are legally owned by Armenian citizens," the ombudsman wrote on Facebook.
In Tatoyan’s words, all these reports were confirmed by the fact-finding mission of the ombudsman’s office in Gegharkunik with verified data from several sources.
"These are the same Azerbaijani positions from where they are committing terrorist actions against Armenian civilians. They repeatedly open fire at Verin Shorzha, Sotk and Kut villages as well as other settlements of Gegharkunik Province, in particular at residential houses, set fire to pastures and hayfields owned by civilians. Soldiers in these positions have also committed numerous thefts of livestock owned by residents," Tatoyan stated.
He reiterated that the presence of Azerbaijani forces near Armenian villages, moreover on the sovereign territory of Armenia, is explicitly unlawful and is in itself a violation of the rights of villagers to life and security, property, income, etc. Their presence disrupts people's peaceful life.
Thus, Tatoyan stressed, it is necessary to immediately launch the process of creating a demilitarized security zone around the borders of Armenia and withdraw the Azerbaijani servicemen from the vicinity of Armenian villages and the roads linking Armenian communities.
This recommendation has been included in the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Resolution 2391 of September 27, 2021. Tatoyan said he will submit relevant reports to other international organizations, Armenian government bodies and civil society organizations.