Քաղաքական 09:53 20/10/2021 Հայաստան
Հարութ Սասունյան. ԱՄՆ-ի քաղաքապետերը չեղյալ են հայտարարում Ադրբեջանի հորդորով հրապարակած ստահոդ հռչակագրերը
Ադրբեջանի կառավարությունը չի գիտակցում, որ չի կարելի մշտապես ստանալ ուզածդ՝   կաշառելով և վճարելով քաղաքական գործիչներին: Կա մի սահման, որից այն կողմ չես կարող փողով ոչինչ գնել։ Երբեմն ճշմարտությունն ավելի մեծ արժեք է:
Ադրբեջանի ղեկավարներն այս կարևոր դասը չեն սովորել: Նրանք տասնյակ միլիոնավոր դոլարներ են վատնել՝ վճարելով լոբբիստական ընկերություններին և կոռումպացված քաղաքական գործիչներին։
Նման անօգուտ գործունեության օրինակ է ադրբեջանական մոլուցքը՝ փորձելու շահարկել 1992 թվականի Արցախյան պատերազմի ժամանակ Խոջալուում մի քանի հարյուր ադրբեջանցիների սպանության վիճահարույց միջադեպը: Կան տարբեր վարկածներ, թե իրոք ինչ է տեղի ունեցել Խոջալուում: Այնուամենայնիվ, Ադրբեջանը մեծ ջանքեր է գործադրել աշխարհին կեղծորեն համոզելու, որ հայերը «ցեղասպանություն» են իրականացրել Խոջալուում․․․
Միացյալ Նահանգներում և ամբողջ աշխարհում ադրբեջանական սովորական մոտեցումն է՝  կաշառել քաղաքական գործիչներին՝ Խոջալուի սպանությունների տարելիցին նվիրված հռչակագրեր հրապարակելու համար: Ադրբեջանի առաջին նախագահ Այազ Մութալիբովը 1992 թվականին չեխ լրագրող Դանա Մազալովային տված հարցազրույցում ասել է, որ իր ադրբեջանցի քաղաքական հակառակորդներն այս միջադեպը օգտագործել են իրեն իշխանությունից հեռացնելու համար: Նա ասել է, որ հայ զինյալները Խոջալուի   ադրբեջանական բնակչությանը հորդորել են փախչել բաց թողնված ճանապարհով, սակայն Ադրբեջանի ազգային ճակատը խոչընդոտել է նրանց ելքը:
Ադրբեջանին հաջողվել է նավթադոլարներով հասնել նրան, որ Միացյալ Նահանգների 23 նահանգները Խոջալուի մահերը ոգեկոչեն որպես «կոտորած»: Չնայած Ադրբեջանի համառ լոբբիստական ջանքերին, այս նահանգներից ոչ մեկը չի ընդունել Ադրբեջանի ենթադրյալ «ցեղասպանություն» եզրույթը՝ նկարագրելու մի քանի հարյուր ադրբեջանցիների մահը Խոջալուում:
Ադրբեջանը նաև իր լիքը գրպաններն օգտագործել է այս սպանությունների ճանաչումը ստանալու ութ երկրների խորհրդարանների կողմից՝ Ադրբեջանի (բնականաբար), Պերուի, Պանամայի, Հոնդուրասի, Բոսնիա և Հերցեգովինայի, Սլովենիայի, Ջիբութիի և Պարագվայի: Բացի այդ, յոթ երկրների՝ Թուրքիայի, Պակիստանի, Մեքսիկայի, Կոլումբիայի, Չեխիայի, Սուդանի և Գվատեմալայի խորհրդարանների արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովները ոգեկոչել են Խոջալուի սպանությունները:
Ադրբեջանն օգտագործել է հիշատակի այս բանաձևերը, որպեսզի վնասի Հայաստանի հեղինակությանը և հակազդի ավելի քան 30 երկրների և ԱՄՆ 49 նահանգների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը։
Թեև երբեմն փողը կարող է օգնել ստանալ ձեր ուզածը, սակայն այլ ժամանակներում այն կարող է ձեզ խայտառակել, երբ նրանք, ովքեր ավելի վաղ ոգեկոչել էին Խոջալուի հիշատակը՝ հերքում են տալիս, ներողություն խնդրում և չեղարկում իրենց ճանաչումը, երբ հասկանում են, որ իրենք խաբված են եղել:
Այն ինչ տեղի ունեցավ Սան Դիեգոյում՝ Կալիֆորնիայի երկրորդ մեծ քաղաքում, վերջին նման խայտառակ օրինակն էր: Հոկտեմբերի 14-ին ադրբեջանական լրատվամիջոցները և Լոս Անջելեսում Ադրբեջանի գլխավոր հյուպատոս Նասիմի Աղաևը պարծենալով հայտարարեցին, որ Սան Դիեգոյի քաղաքապետ Թոդ Գարսիան հռչակագիր է հրապարակել՝ 2021 թ․  հոկտեմբերի 18-ը սահմանելով որպես «Ադրբեջանի անկախության վերականգնման օր»:
Հռչակագրում կեղծորեն պնդում էին, որ «Ադրբեջանը միջազգայնորեն համարվում է որպես հաջողակ օրինակ մահմեդականների, քրիստոնյաների և հրեաների խաղաղ ու ներդաշնակ համակեցության համար»: Գլխավոր հյուպատոս Աղաևը բոլորին հիշեցրեց, որ 2021 թվականին «լրանում է Բաքու-Սան Դիեգո համագործակցության տասնամյակը»: Աղաևը նաև նշեց, որ «1991 թվականից ի վեր, ադրբեջանական ժողովուրդն առաջին անգամ այս տարեթիվը նշելու է որպես հաղթանակած ժողովուրդ, որը վերականգնել է իր երկրի տարածքային ամբողջականությունը»:
Սակայն, գլխավոր հյուպատոսի ոգևորությունը տևեց ընդամենը մեկ օր: Հոկտեմբերի 15-ին ԱՄՆ Արևմտյան շրջանի Հայ դատի հանձնախումբը տարածեց մամուլի հաղորդագրություն՝ կոչ անելով Սան Դիեգոյի քաղաքապետին չեղյալ համարել իր հռչակագիրը, որը «արդարացնում է Ադրբեջանի մարդու իրավունքների ոտնահարումները»: Նույն օրը Սան Դիեգոյի քաղաքապետը չեղյալ հայտարարեց իր ավելի վաղ ընդունած ադրբեջանամետ հռչակագիրը: Քաղաքապետը գրեց․
«Ցավով եմ նշում, որ այս հռչակագրի հրապարակումը սխալմունք էր և պետք է ավելի մանրակրկիտ ստուգվեր անձնակազմի կողմից, քանի որ այն հաշվի չէր առնում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունները, պատմությունը և ընթացիկ իրադարձությունները»: Ավելի կարևոր է, որ նա հայտարարեց․ «Մինչ Սան Դիեգո քաղաքը հռչակագրեր հրապարակել է Ադրբեջանի անկախության օրվա և նմանատիպ առիթներով նախկին վարչակազմերի կողմից, իմ գրասենյակն այլևս չի բավարարելու այդ խնդրանքները: Այդ նպատակով ես չեղյալ եմ համարում այս հռչակագիրը, իսկ Սան Դիեգո քաղաքը չի ճանաչի այն հոկտեմբերի 18-ին։ Խնդրում եմ ընդունեք իմ խորին ափսոսանքն այս սխալմունքի համար, միաժամանակ ընդունեք գնահատանքս՝ իմ ուշադրությունը այս հարցի վրա հրավիրելու համար»։
Սա «Բաքու-Սան Դիեգո համագործակցության» ավարտն է: Զարմանալի չէ, որ Ադրբեջանի գլխավոր հյուպատոսը մկան պես լուռ էր այն պահից, երբ քաղաքապետը չեղյալ հայտարարեց իր հռչակագիրը, և ոչ մի բառ չի արտաբերել․․․
Չեղյալ հայտարարված ադրբեջանամետ հռչակագրերի շղթան Սան Դիեգոյով չի ավարտվում: 2021 թ․ փետրվարի 26-ին Բոստոնի քաղաքապետ Մարտին Ուոլշը հռչակագիր հրապարակեց «Խոջալուի օրը» նշելու վերաբերյալ: Այնուամենայնիվ, 2021 թ․ մարտի 10-ին քաղաքապետը փոխեց իր կարծիքը և գրեց․ «Ես կցանկանայի ներողություն խնդրել ամերիկահայ համայնքից…. Ամերիկահայ համայնքի ղեկավարների հետ զրույցներից հետո մենք հասկանում ենք, որ այս հռչակագիրը վիրավորական է եղել ձեզանից շատերի համար… Ես որոշել եմ չեղյալ հայտարարել այս հռչակագիրը»: Քաղաքապետ Ուոլշը, որն այժմ ԱՄՆ աշխատանքի նախարար է, բարձր գնահատական է տվել տեղի հայ համայնքին և անդրադարձել Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչմանը: Այն, ինչ սկսվեց որպես ադրբեջանական քարոզչական ջանք, ավարտվեց որպես Հայաստանի և հայերի հանրային կապերի մեծ հաղթանակ:
Նույն սցենարը կրկնվեց Մեյն նահանգի Պորտլենդ քաղաքում: Քաղաքապետ Քեթլին Սնայդերն ի սկզբանե հռչակագիր էր հրապարակել 2021 թ․ փետրվարի 17-ին՝ ի հիշատակ «Խոջալուի հիշատակի օրվա»: Այնուամենայնիվ, 2021 թ․ ապրիլի 1-ին քաղաքապետը գրեց. «Ես որոշեցի չեղյալ հայտարարել քաղաքապետի հռչակագիրը»: Նա հավելեց․ «Մեկ անգամ ևս ներողություն եմ խնդրում այն ցավերի և վիրավորանքի համար, որ պատճառել է այս հռչակագրի հրապարակումը...»:
Նմանապես, Կալիֆորնիայի Թորանս քաղաքը հայտարարություն է տարածել 2021 թ․ հոկտեմբերի 15-ին՝ «Ադրբեջանի օրը» նշելու մասին։ Այն Սան Դիեգոյի կողմից արված հռչակագրի ճշգրիտ պատճենն է: Նույն օրը ավելի ուշ, Թորանս քաղաքի քաղաքապետ Պատրիկ Ֆյուրին հայտարարեց, որ քաղաքը «սխալմամբ հռչակագիր էր հրապարակել: Նախկինում քաղաքային իշխանությունները Թորանս քաղաքում հայտարարել էին Ադրբեջանի ազգային օրը` դրա ուժի մեջ մտնելու օրը:
Համապատասխան տարածաշրջանում վերջին իրադարձությունների լույսի ներքո, քաղաքը հարգանքով խնդրել է Լոս Անջելեսում Ադրբեջանի գլխավոր հյուպատոսությունից հանել հռչակագիրը բոլոր լրատվամիջոցներից»: Այնուամենայնիվ, Սան Դիեգոյի և Թորանսի չեղարկված հայտարարությունները դեռևս գլխավոր հյուպատոս Աղաևի ֆեյսբուքյան էջում են:
Սա ևս մեկ օրինակ է Ադրբեջանի գլխավոր հյուպատոսի քարոզչական անհաջող ջանքերի:
Կալիֆորնիայի հայերի բախտը բերել է, որ Ադրբեջանը Լոս Անջելես է ուղարկել նման  ապիկար գլխավոր հյուպատոսի։ Ոչ ոք չպետք է զարմանա, եթե նրան շուտով հետ կանչեն Բաքու:
Բազմաթիվ այլ օրինակներ կան ադրբեջանական քարոզչության անհաջող փորձերի վերաբերյալ:
2021 թ․ փետրվարի 25-ին Մինեսոտայի նահանգապետ Թիմ Վալզը հռչակագիր հրապարակեց «Ադրբեջանի օրվա» կապակցությամբ, սակայն հրաժարվեց ներառել «Խոջալուի» հղումը:  Այդուհանդերձ, ադրբեջանական լրատվամիջոցները կեղծ տեղեկություններ տարածեցին, թե իբր  նահանգապետը ստորագրել է «Խոջալուի ցեղասպանության» հիշատակի հռչակագիր:
Փոխանակ չեղյալ հայտարարելու Ադրբեջանի լոբբիստների հորդորով կեղծ հրապարակված հռչակագրերը՝ ամերիկահայ համայնքը պետք է կանխարգելիչ քայլեր ձեռնարկի, որպեսզի ադրբեջանամետ կեղծ հռչակագրերն առաջին հերթին երբեք լույս չտեսնեն:

Politics 12:04 20/10/2021 Armenia
The Azeri government does not seem to understand that you can’t always get what you want by bribing and paying politicians. There is a limit to what money can buy. Sometimes, the truth matters more.
This is an important lesson that Azeri leaders have not learned. They have wasted tens of millions of dollars in paying lobbying companies and corrupt politicians.
An example of such useless activity is the Azeri obsession with trying to exploit the controversial incident of the killing of a few hundred Azeris in the town of Khojalu during the 1992 Artsakh War. There are various versions of what exactly took place in Khojalu. Nevertheless, Azerbaijan has gone to great lengths to falsely convince the world that Armenians committed “genocide” in Khojalu!
The usual Azeri approach in the United States and around the world is to bribe politicians to issue proclamations to commemorate the anniversary of the Khojalu killings. Ayaz Mutalibov, the first president of Azerbaijan, told Czech journalist Dana Mazalova in a 1992 interview that his Azeri political opponents exploited this incident to topple him from power. He said that Armenian fighters had urged the Azeri populations of Khojalu to flee through a passage left open, but the Azerbaijani National Front obstructed their exodus.
Azerbaijan’s petrodollars have succeeded in getting 23 U.S. states to commemorate the deaths in Khojalu as a “massacre.” Despite Azerbaijan’s persistent lobbying efforts, none of these states accepted Azerbaijan’s alleged term of “genocide” to describe the deaths of a few hundred Azeris in Khojalu. Azerbaijan also used its deep pockets to obtain the recognition of these killings by the parliaments of eight countries: Azerbaijan (naturally), Peru, Panama, Honduras, Bosnia and Herzegovina, Slovenia, Djibouti and Paraguay. In addition, the Foreign Relations Committees of seven Parliaments: Turkey, Pakistan, Mexico, Colombia, Czech Republic, Sudan and Guatemala commemorated the Khojalu killings.
Azerbaijan used these commemorative resolutions to tarnish Armenia’s reputation and counter the recognition of the Armenian Genocide by over 30 countries and 49 U.S. states.
While sometimes money can get you what you want, it can at other times get you embarrassed when those who had earlier commemorated Khojalu, issue a retraction, apologize and cancel their recognition when they realize that they were duped.
The latest such embarrassing example is what took place in San Diego, the second largest city in California. The Azeri media and the Consul General of Azerbaijan in Los Angeles, Nasimi Aghayev, boastfully publicized on October 14 that San Diego Mayor Todd Garcia had issued a proclamation designating Oct. 18, 2021 as “Azerbaijan's Restoration of Independence Day.”
The proclamation falsely claimed that “Azerbaijan is internationally regarded as a successful model for the peaceful and harmonious coexistence of Muslims, Christians, and Jews.” Consul General Aghayev reminded everyone that 2021 “marks the 10th anniversary of the Baku-San Diego partnership.” Aghayev also noted that “for the first time since 1991, the Azerbaijani people will celebrate this date as victorious people who restored the territorial integrity of their country.”
However, the Consul General’s excitement lasted just one day. On October 15, the Armenian National Committee – Western Region issued a press release urging the Mayor of San Diego to rescind his proclamation which “whitewashed Azerbaijan’s human rights abuses.” That same day, the Mayor of San Diego rescinded his earlier pro-Azerbaijan proclamation. The Mayor wrote: “It is with regret that I share this proclamation was issued as an oversight and should have been more thoroughly vetted by staff as it did not account for the relationship, history and current events between Azerbaijan and Armenia.” More importantly, he stated: “while the city of San Diego has issued proclamations for Azerbaijan Independence Day and similar occasions in previous administrations, my office will no longer be granting these requests. To that end, I am rescinding this proclamation and the City of San Diego will not recognize it on October 18. Please accept my deepest apologies for this oversight and I appreciate you bringing this issue to my attention.”
That is the end of “the Baku-San Diego partnership.” Not surprisingly, the Consul General of Azerbaijan has turned into a mouse since the Mayor rescinded his proclamation. He has not uttered a single word!
The chain of rescinded pro-Azerbaijan proclamations does not end with San Diego. On February 26, 2021, Boston Mayor Martin Walsh issued a proclamation to commemorate “Khojali Day.” However, on March 10, 2021, the Mayor reversed himself and wrote: “I would like to extend my apologies to the Armenian-American community…. Following conversations with leaders of the Armenian-American community, we realize that this proclamation has been hurtful to many of you…. I have decided to rescind this proclamation.” Mayor Walsh, now US Secretary of Labor, included high praise for the local Armenian community and made a reference to the commemoration of the Armenian Genocide. What started as an Azeri propaganda effort, ended up as a great public relations victory for Armenia and Armenians.
The same scenario repeated itself in Portland, Maine. Mayor Kathleen Snyder initially issued a proclamation on February 17, 2021 to commemorate “Khojaly Remembrance Day.” However, on April 1, 2021, the Mayor wrote: “I have decided to rescind the Mayoral Proclamation.” She added: “I once again apologize for the pain and harm that the issuance of this proclamation has caused….”
Similarly, the city of Torrance, California, issued a proclamation on October 15, 2021 to celebrate “Azerbaijan Day.” It is a carbon copy of the proclamation issued by San Diego. Later that day, Torrance Mayor Patrick Furey stated that the city “issued a proclamation in error. On past occasions, the City has proclaimed Azerbaijan National Day in the City of Torrance on the effective date. In light of recent events in the associated region, the City has respectfully requested that the Consulate General of Azerbaijan in Los Angeles remove the proclamation from all media.” Nevertheless, the rescinded proclamations of San Diego and Torrance are still on Consul General Aghayev’s Facebook page.
This is yet another example of the failed propaganda efforts of the Consul General of Azerbaijan. Armenians in California are fortunate that Azerbaijan has sent such an incompetent Consul General to Los Angeles. No one should be surprised if he is recalled shortly back to Baku.
There are many other examples of failed Azeri propaganda attempts. On February 25, 2021, Minnesota Governor Tim Walz issued a proclamation on “Azerbaijani Day,” but refused to include a reference to “Khojaly.” Nevertheless, the Azeri media falsely reported that the Governor had signed a proclamation to commemorate “the Khojaly Genocide.”
Rather than trying to undo the proclamations that are falsely issued at the urging of Azerbaijan’s lobbyists, the Armenian-American community should take preemptive steps so that false pro-Azerbaijan declarations never see the light of day in the first place.