Քաղաքական 09:48 27/10/2021 Աշխարհում
Ամերիկացի սենատորները հավանություն են տվել Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնում իրենց նախկին գործընկեր Ջեֆ Ֆլեյքի նշանակմանը։ Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, հայտնել է պալատի մամուլի ծառայությունը։
Թեկնածուի հաստատումը տեղի է ունեցել Թուրքիայի առաջնորդ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ երկրից տասը օտարերկրյա դեսպանների, այդ թվում՝ ԱՄՆ, արտաքսելու մտադրության շուրջ դիվանագիտական սկանդալի կարգավորումից հետո։
«Սենատը բանավոր քվեարկությամբ հավանություն է տվել Արիզոնայից Ջեֆ  Ֆլեյքին Թուրքիայի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպանի պաշտոնին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ֆլեյքը, ով ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կողմնակիցն է, ներկայացրել է իր հայրենի նահանգը նախ Կոնգրեսի ստորին պալատում, ապա՝ Սենատում 2001-2019 թվականներին:

Сенат США утвердил своего нового посла в Турции на фоне дипломатического скандала
Американские сенаторы утвердили назначение своего бывшего коллеги Джеффа Флейка послом США в Турцию. Об этом, как передает РИА Новости, сообщила пресс-служба палаты.
Одобрение кандидатуры состоялось после урегулирования дипломатического скандала, связанного с намерением турецкого лидера Тайипа Эрдогана выслать из страны десять иностранных послов, включая американского.
"Сенат утвердил устным голосованием Джеффри Лейн Флейка из Аризоны на пост чрезвычайного и полномочного посла Соединенных Штатов Америки в Турецкой Республике", - сказано в сообщении.
Флейк, сторонник президента США Джо Байдена, представлял родной штат сначала в нижней палате конгресса, а затем в сенате в 2001-2019 годах.