ՀԱՊԿ-ին, ԵԱՀԿ-ին, ԵԽԽՎ-ին ու ԵՄ-ին կոչ ենք անում իրականացնել զսպման անհրաժեշտ գործողություններ. Հռիփսիմե Գրիգորյան
«Ցանկանում եմ բոլորի ուշադրությունը հրավիրել ՀՀ արևելյան սահմանի հանդեպ Ադրբեջանի հերթական ռազմական ոտնձգությունների՝ այն է հայկական դիրքերը ռմբակոծելու գործողությունների վրա»,- դիմելով հայաստանյան և միջազգային գործընկերներին Աժ նիստում հայտարարեց ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Հռիփսիմե Գրիգորյանը:
Պատգամավորը Հայաստանի միջազգային գործընկերներին, այդ թվում, ՀԱՊԿ-ին, ԵԱՀԿ-ին, ԵԽԽՎ-ին ու ԵՄ-ին կոչ արեց իրականացնել զսպման անհրաժեշտ գործողություններ՝ ուղղված ադրբեջանական հերթական ոտնձգությունների դատապարտմանն ու հետագա գործողությունների կանխմանը:
«Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիան ուղղված է Հայաստանի ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության դեմ, միաժամանակ, սպառնալիք է հանդիսանում տարածաշրջանային անվտանգությյանն ու կայնունությանը ու հակասում է նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթներին»,-հայտարարեց Գրիգորյանը:

Politics 15:58 16/11/2021 Armenia
MP Hripsime Grigoryan from the ruling Civil Contract faction on Tuesday called attention of local and international organizations to the new Azerbaijani encroachments on Armenian territory, particularly the shelling of Armenian positions in the eastern border section.
The lawmaker called on Armenia's international partners, including the CSTO, OSCE, PACE and EU, to take the necessary restraining measures to condemn the fresh Azerbaijani provocation and prevent the further escalation of tensions.
"Azerbaijani military aggression is directed against Armenia's sovereignty and territorial integrity. At the same time, it poses a threat to regional security and stability, contradicting the provisions of the November 9 statement," Grigoryan said.
The situation along the eastern section of the Armenian-Azerbaijani border remained extremely tense as of 2:30pm after the Armenian positions came under renewed Azerbaijani attack earlier on Tuesday, the Armenian Defense Ministry said.
“Local battles are taking place, during which the adversary is using artillery, armored vehicles and firearms of different calibers,” it said.