Իրավունք 18:53 19/11/2021 Հայաստան
Դատախազությունը պնդել է՝ անվճարունակ բնակիչներին անվճար վիրահատելու համար բժիշկ Գրիգորյանին պետք է դատել
Տավուշի մարզի առաջին ատյանի դատարանում վերսկսվել է Իջևանի բժշկական կենտրոնի տնօրեն Էդուարդ Գրիգորյանի դատավարությունը: Այս մասին գրում է «Առավոտ»-ը։
Գրիգորյանը մեղադրվում է, թե դեռևս 2009 – 2019 թվականներին ՀՀ ՊՆ զորամասում /Բերդի առանձին բժշկական ջոկատ/ որպես զորամասի հրամանատար (բուժծառայության փոխգնդապետ) աշխատելու ժամանակ խախտել է «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի 64-րդ հոդվածի և ՀՀ կառավարության 2014 թվականի մարտի 4-ի N 318-Ն որոշման 1-ին կետի պահանջները, և առանց հաստատված գնացուցակի՝ Տավուշի մարզի մի շարք բնակիչների անվճար վիրահատական բուժօգնություն է ցուցաբերել:
Ըստ մեղադրանքի՝ Գրիգորյանը առանց 200.000 ՀՀ դրամ գումար գանձելու, վիրահատել է Տավուշի մարզի Պառավաքար գյուղի բնակչին, ինչպես նաև անվճար վիրահատել է նաև Տավուշի մարզի Մովսես գյուղի բնակչին, Նավուր գյուղի բնակչին և Վազաշեն գյուղի բնակչին, ինչի արդյունքում բժիշկը զինհոսպիտալին պատճառել է ընդհանուր 670.000 ՀՀ դրամ գումարի վնաս: 2019 թվականին քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է Տավուշի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան:
Էդուարդ Գրիգորյանը դատարանում հայտարարել է, որ իրեն մեղսագրված արարքը կատարել է այն պատճառով, որ հիվանդները վճարունակ չեն եղել, և որ իր անձնական միջոցների հաշվին վերականգնել է պետությանը պատճառած վնասը` 670.000 ՀՀ դրամը:
Գործով դատավոր Մելքոնյանը 2019 թվականին որոշում է կայացրել կարճել քրեական գործի վարույթը և քրեական հետապնդումը դադարեցնել՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Գրիգորյանը հանցագործությունը կատարել է կարեկցանքից դրդված, ու չնայած վիրահատված անձանցից ՀՀ կառավարության որոշմամբ նշված գումարների գանձում չի կատարել, սակայն վերականգնել է Տավուշի մարզի սահմանամերձ Պառավաքար, Մովսես, Նավուր և Վազաշեն գյուղերի համապատասխան բնակիչների առողջությունը:
Սակայն դատարանի որոշումը Լոռու կայազորի զինվորական դատախազի տեղակալ Արտակ Ավետիսյանը բողոքարկել է և 2020թ․ փետրվարի 21-ին վերաքննիչ դատարանը որոշել է մասնակի բավարարել բողոքը և Տավուշի մարզի առաջին ատյանի դատարանի որոշումը բեկանել ու գործն ուղարկել առաջին ատյանի դատարան՝ նոր քննության։

Право 20:07 19/11/2021 Армения
В тавушском суде первой инстанции возобновился судебный процесс над директором Иджеванского медцентра  Эдуардом Григоряном, который обвиняется в том, что еще в 2009-2019гг., будучи командующим (подполковник медицинской службы) воинской частью Минобороны РА /отдельный медицинский отряд в Берде/ нарушил требования соответствущего закона и решения правительства, и без установленного прейскуранта оказал бесплатную хирургическую медицинскую помощь ряду жителей Тавушской области. Об этом пишет газета «Аравот».
Согласно обвинению, Григорян без взимания 200.000 драмов РА прооперировал жителя села Паравакар Тавушской области, жителя села Мовсес, жителя села Навур и жителя села Вазашен, в результате чего в общей сложности причинил военному госпиталю ущерб в размере 670 000 драмов РА, которые возместил за счет собственных средств.
Эдуард Григорян в суде заявил, что инкриминируемое ему деяние совершил потому, что пациенты были неплатежеспособны. Судья по делу Мелконян в 2019 году вынес решение о приостановлении дела с учетом того, что Григорян совершил преступление из сострадания, а также возместил причиненный ущерб.
Однако решение суда обжаловал заместитель военного прокурора гарнизона Лорийской области Артак Аветисян, и 21 февраля 2020 года Апелляционный суд частично удовлетворил жалобу, кассировал решение тавушского суда первой инстанции и направил дело в суд первой инстанции на новое рассмотрение. Отметим, что Эдуард Григорян назначен директором МЦ Иджевана 27 декабря 2019 года.